Aicina uz priekšlasījumu par lielāko masu slepkavību Latvijas vēsturē



Otrdien, 2012. g. 3. aprīlī pulksten 16.00 Okupācijas muzejs aicina interesentus uz priekšlasījumu, kurā vēsturnieki un sociālās atmiņas pētnieki skaidros cēloņus un sekas lielākajai nacistu organizētajai masu slepkavībai Latvijas vēsturē, kā arī runās par u mūsdienu sociālajā atmiņā. Priekšlasījums ir daļa no izglītojošā semināra skolotājiem par holokausta mācīšanas metodēm. Priekšlasījumu aicināti apmeklēt visi interesenti.

Priekšlasījuma tēmas:


„Rumbula. 1941. Noziegums un sods”
Vēsturnieks Uldis Neiburgs:
“Rumbulas masu slepkavība ir noziegums, kura kontekstā, pirmkārt, pieminam tā upurus un viņu ciešanas. Taču ne mazāk svarīgi ir saprast, kas bija šo nevainīgo cilvēku masveida iznīcināšanas organizētāji, īstenotāji un atbalstītāji. Kā viņu vaina un noziegumi ir izmeklēti un sodīti pēckara tiesās Rietumos un Padomju Savienībā? Kāda bija latviešu līdzdalība Rumbulas akcijā? Cik daudz zinām, vēlamies uzzināt vai izvairāmies par to runāt šodien.”

„Rumbulas traģēdijas piemiņa”
Vēsturnieks, Iļja Ļenskis
„Rumbulai ir ne tikai traģēdijas, bet arī piemiņas vietas vēsture. Jau pirmajos pēckara gados iesākās mēģinājumi pieminēt upurus, bet šie mēģinājumi bieži vien sastapās ar varas orgānu pretdarbību, un vairākus gadu desmitus cīņa par Rumbulas traģēdijas upuru piemiņas saglabāšanu bija svarīga Latvijas ebreju nacionālās kustības sastāvdaļa, kas noslēdzās tikai līdz ar Latvijas neatkarības atjaunošanu.”

„Holokausta sociālā atmiņa”
LU pasniedzējs Didzis Bērziņš
„Holokausta nozīmi un vietu sociālajā atmiņā kopš Otrā pasaules kara beigām ir ietekmējuši dažādi sociālie un politiskie procesi, kas noveduši pie atšķirīgām holokausta izpratnēm un vērtējumiem dažādās kopienās. Lai gan holokausts uzreiz pēc Otrā pasaules kara nekļuva par kultūras lielstāstu, šobrīd tas atrodas Rietumu sabiedrību sociālās atmiņas centrā. Daudzviet Austrumeiropā dažādu notikumu kopums ir veicinājis citu skatījumu uz pagātni un holokausta nozīmi tajā. Tādēļ holokausta un tā mācību apzināšana Latvijā un citviet joprojām ietver pilnībā neizmantotu potenciālu kļūt par avotu vispārcilvēcisku morālu vērtību apguvei.”
Rumbulā divās akcijās 1941. gada 30. novembrī un 8. decembrī vācu SS, SD un policijas spēki ar latviešu SD un policijas atbalstu brutāli noslepkavoja apmēram 25 000 cilvēku. Kopumā nacistu okupētajā Latvijā tika nogalināti 70 000 Latvijas un 20 000 no citām Eiropas valstīm atvestie ebreji.
Par šiem traģiskajiem notikumiem vēsta Latvijas Okupācijas muzeja un muzeja „Ebreji Latvijā” kopīgi veidotā izstāde „Rumbula. Nozieguma anatomija.1941”, kas līdz 31. oktobrim apskatāma Okupācijas muzejā. Plašāka informācija par izstādi muzeja mājas lapā www.omf.lv

Ieeja bez maksas.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas