Ars Rezumē: Nīcas etnogrāfiskā ansambļa „Maizes ceļš”


Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls (Torņa ielā 1, Vecrīgā) kultūras un izklaides programma „Ars Rezumē” šoreiz radoši aizvadīs lielu publikas interesi izraisījušo izstādi Radošajā darbnīcā „Maize. Identitāte?”. Ceturtdien, 16. februārī, plkst. 18.00 izstādes pēdējā apskates nedēļā muzejā ar muzikālu un tematiski saistītu priekšnesumu „Maizes ceļš” viesosies Nīcas etnogrāfiskais ansamblis.


PASĀKUMS
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas sadarbības projekts „Maize. Identitāte?” akcentē maizes un identitātes tematiku latviešu mākslā un sabiedrībā, izstādot 20. un 21. gadsimta mākslinieku – Edvarda Grūbes, Viļa Ozola, Džemmas Skulmes, Borisa Bērziņa un citu autoru darbus. Izstāde katru no mums aicina uz personiskām un sociāli nozīmīgām pārdomām par piederības sajūtu, nacionālajām tradīcijām un kultūrvēsturiskajām vērtībām. Noskaņai un vēstījuma paplašinājumam ekspozīcijā skatāms īss maizes gatavošanas procesa video ieraksts no kādas Kurzemes saimniecības, savukārt atpakaļceļā skatītāju sagaida izstādes suvenīrs – klasiskās rupjmaizes šķēle.


Ceturtdienas vakara viesi – košais un vitālais Nīcas etnogrāfiskais ansamblis – maizes motīvu izvērsīs dziesmās un stāstos. Kolektīva radītajā vēstījumā „Maizes ceļš” skanīgi tiek izdzīvota maizes tapšana no izejmateriālu iegūšanas līdz cepšanas procesam, turklāt iepazīstinot ar senajiem darba rīkiem. Maizes radīšanas gaitu atklās latviešu tautasdziesmas un Nīcas apkaimes melodijas. Koncerta programmas otrajā daļā ansambļa dalībnieki sniegs ieskatu nīcenieku etnogrāfijā, iekļaujot dziesmas par sava novada folkloras un godu tradīcijām.


DALĪBNIEKI
Nīcas etnogrāfiskais ansamblis izveidots 20. gadsimta sākumā un aktīvi darbojas līdz šim brīdim, nesen atzīmējot 90 gadu jubileju. No savas dibināšanas pirmās dienas kolektīvs kopj dažādu folkloras uzvedumu tradīciju svētku vai īpašu notikumu laikā, tematiski aptverot novada etnogrāfijas savdabību un iekļaujot to Nīcas novada dziesmās. Īpašu ievērību ieguvis 1955. gadā speciāli Literatūras un Mākslas dekādei Maskavā sagatavotais priekšnesums „Kāzas Nīcas pagastā”. Par iemīļotu un gaidītu paradumu kļuvusi ikgadēja uzstāšanās Rundāles pils dārza svētkos.


Kopš 2003. gada ansambļa vadītāja ir Mirdza Pabērza, kuras uzraudzībā kopa ar lielu entuziasmu piedalās sava novada kultūras dzīves bagātināšanā un tās popularizēšanā visā Latvijā. Klausītājiem pieejams 2005. gadā ierakstīts mūzikas albums ar Nīcas apvidum raksturīgām dziesmām. Profesionāļu augsti vērtēti un publikai labi zināmi ir nīcenieku ugunīgie tautas tērpi, par kuru autentiskumu un kvalitāti ansambļa dalībnieki vairākkārt saņēmuši atzinību un apbalvojumus.


Kopā skatīsim, iepazīsim un baudīsim Nīcas novadnieku vizuālo un muzikālo krāšņumu!


Aicināti visi interesenti! Ieeja pasākumā bez maksas.


Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas