Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma dizaina gada balvas konkursantu izstāde



No 2017. gada 4. marta līdz 9. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma izstāde ar 20 labākajiem Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas konkursam iesniegtajiem darbiem.

Latvijas Nacionālā dizaina gada balva (LNDGB) ir ikgadējs nacionāls dizaina nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru izcilākos sniegumus, sekmējot Latvijas dizaina nozares attīstību un izaugsmi ilgtermiņā. Dizaina gada balva 2017. gadā norisināsies pirmo reizi, to organizē dizaina birojs “H2E” sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Latvijas Mākslas akadēmiju.

Līdz šim Latvijas radošo industriju vidē ir tikušas pasniegtas vairākas balvas, taču Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas jaunievedums ir atšķirīgā vērtēšanas kārtība un paplašinātā iespēja sabiedrībai iepazīties ar dizaineru darbiem. Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā parādīs 20 spožāko ideju īstenojumu izlasi, ko veidos starptautiska profesionāļu žūrija, izvērtējot visus laikposmā no 2017. gada 1. janvāra līdz 1. februārim konkursam iesniegtos 147 pieteikumus.

2017. gada LNDGB žūrijas sastāvā ir godalgotās aģentūras “Gagarin” radošais direktors Hringurs Hafsteinsons (Hringur Hafsteinsson, Īslande), asociētais dizaina profesors un doktorantūras padomnieks, pētniecības vadītājs dizaina inovācijas projektā “PROJEKT Lab” Nīmas Universitātē (Université de Nîmes) Stefans Viāls (Stéphane Vial, Francija), Oslo dzīvojošā latviešu arhitekte un dizainere, Oslo Vesterdāles Mākslas, komunikāciju un tehnoloģiju augstskolas (Westerdals Oslo Westerdals Oslo School of Arts, Communication and Technology) profesore Vēsma Kontere Makvilana (Vēsma Kontere McQuillan, Norvēģija), Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece Inese Baranovska (Latvija), dizainers, kurators un starptautiskās dizaina vasaras skolas “MAD” izveidotājs Rihards Funts (Latvija), Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Barbara Ābele (Latvija). Kā šī gada īpašais viesis-eksperts, kurš piedalīsies darbu fināla izskatīšanā, ir apstiprināts pasaulē vadošā dizaina žurnāla “Frame” līdzdibinātājs un redaktors Roberts Tīmans (Robert Thiemann, Nīderlande).

Apvienojot savu pieredzi un zināšanas, septiņi kompetenti žūrijas pārstāvji no Latvijas un ārvalstīm kopīgās diskusijās izvērtēs pieteikumus pēc vienlīdzīgiem kritērijiem, nedalot atsevišķās kategorijās. Vērtēšanas principi ir idejas oriģinalitāte, atbilstība mērķim, estētiskā kvalitāte, funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums, atbilstoša materiālu izvēle un pielietojums, jaunrade, tirgus potenciāls, ekonomiskā vai sociālā vērtība, ekoloģisks (videi draudzīgs) risinājums, ilgtspēja, pieejamība. Žūrija veiks savu darbu no 10. februāra līdz 2. martam.

2. martā “Radio 5” ēterā tiks paziņoti 20 finālisti, kuru darbi būs apskatāmi kopējā izstādē “Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017”. Konkursa noslēguma apbalvošanas ceremonijā, kas norisināsies 3. martā, tiks godināti talantīgākie Latvijas dizaina produktu un pakalpojumu radītāji, labāko darbu autoriem pasniedzot “Latvijas Nacionālo dizaina gada balvu 2017” un “Latvijas Nacionālo dizaina lielo gada balvu 2017”.

Par galveno Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas partneri šim un nākamajiem trim gadiem kļuvusi viena no vadošajām IT kompānijām Latvijā un pasaulē “Accenture”, kas sevišķi vēlas izcelt dizainerus digitālajā vidē un sasniegumus šajā jomā. Uzņēmums Latvijas Nacionālo dizaina gada balvu atbalstīs gan sniedzot finansiālu atbalstu veiksmīgai tās norisei, gan pasniedzot divas specbalvas – “Gada jaunais dizainers” un “Digitālais bizness”. Kopumā tiks izvērtēti visi iesniegtie darbi no digitālās vides perspektīvas. Pieteikumus izskatīs kompetenta žūrija – “Accenture” komanda, piesaistot ārvalstu sadarbības partnerus, kuri īpaši specializējas digitālā dizaina un UX jomā.

Jau laikus domājot par balvas ilgtspējīgu, tās identitātes radīšanā ir ieguldīts nopietns darbs, lai izveidotu pārdomātu, visiem saprotamu simbolu. “Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas identitāte iemieso visas iezīmes, ko vēlamies asociēt ar balvu – dinamika, drosme, skaidrība un fleksibilitāte. Skaidrai komunikācijai mums bija jāatrod zīme, kas asociējas ar Latviju un, vēl jo vairāk, tieši ar ideju par Latvijas dizainu. Mums katram ar šiem jēdzieniem saistās atšķirīgi vārdi, asociācijas un idejas. Taču ir viena kopīga iezīme, kas vieno mūsu visu domas, – sākuma burts “L” Latvijas dizainam. Tas veido atvērtu rāmi, kas iezīmē jau definētās vērtības un saglabā atvērtu telpu komunikācijai. Balvas nosaukuma augšupvērstā kustība izceļ komunikācijas impulsu un iezīmē Latvijas dizaina attīstību, kurai par atspēriena punktu kalpo Latvijas Nacionālā dizaina gada balva. Dizaina gada balvas identitātē izvēlētās krāsas nav nejaušas – tām par pamatu ir ņemtas Latvijā raksturīgas dabas iezīmes. Zilā krāsa atspoguļo Baltijas jūras zilo toni intensīvā, enerģiskā nokrāsā. Mijiedarbībā ar gaiši zaļo krāsu no piekrastes mežu sūnām tās veido krāsu kombināciju skaidrai domai, gaišām idejām un radošai enerģijai,” stāsta “H2E” radošā direktore Ingūna Elere.

Dizaina birojs “H2E” 2016. gada vasarā tika atzīts par uzvarētāju Kultūras ministrijas organizētajā konkursā “Par atsevišķa valsts pārvaldes uzdevuma — kvalitātes novērtējuma dizaina jomā veikšanu”, iegūstot tiesības rīkot Latvijas Nacionālo dizaina gada balvu turpmākos trīs gadus.

Izstādi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā papildinās plaša pasākumu programma, kas ietvers diskusiju, sarunas ar nozares speciālistiem, kā arī dažādas radošās aktivitātes – Ģimenes dienu, darbnīcas pieaugušajiem un skolēniem, sarunas jauniešiem par un ap dizainu.

Pēc 9. aprīļa LNDGB darbi apskatei būs pieejami citviet Latvijā un ārvalstīs.

Foto: Publicitātes

 

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas