Filma “Pelnu sanatorija” starptautisko pirmizrādi piedzīvos Maskavas filmu festivālā



26. jūnijā starptautisko pirmizrādi 38. Maskavas starptautiskā filmu festivāla (MIFF) oficiālajā programmā piedzīvos režisora Dāvja Sīmaņa un studijas “Lokomotīve” spēlfilma „Pelnu sanatorija”.

Maskavas starptautiskais kinofestivāls šogad notiek 23.-30. jūnijā, Dāvja Sīmaņa filma iekļauta programmā Spectrum, un tās kurators, kinorežisors, kinovēsturnieks un publicists Pjotrs Ščepotiņņiks norāda, ka šai programmai atlasītas absolūti dažādas filmas, bet katra no tām ir “izaicinošs un maksimāls autorkino”. Starp sešām programmas filmām Pelnu sanatorija izceļas kā “eksistenciālas atsvešinātības caurausta, meistarīgi uzņemta traģiska teiksma, kuras autors ir ārkārtīgi daudzsološais latviešu režisors Dāvis Sīmanis”.

Nacionālā Kino centra vadītāja, kinokritiķe Dita Rietuma atgādina: “Maskavas kinofestivāls ir viens no senākajiem festivāliem pasaulē, tas tika nodibināts 1935. gadā – tikai dažus gadus vēlāk par pasaules pirmo kinofestivālu Venēcijā -, pirmā Maskavas festivāla žūriju vadīja Rīgā dzimušais ģēnijs Sergejs Eizenšteins. Maskavas festivālam ir cienījama vēsture, turklāt joprojām šis festivāls lepojas ar elitāro A klases zīmolu, pasaulē to turpina uzskatīt par būtisku starptautisku filmu skati, kuras programmu veido augstas klases kinospeciālisti. Fakts, ka Dāvja Sīmaņa filmas Pelnu sanatorija starptautiskā pirmizrāde notiks šajā festivālā, liecina par filmas spēcīgo māksliniecisko potenciālu.

Plašu rezonansi izraisījušās filmas Latvijas pirmizrāde notika šī gada janvāra beigās, kad „Pelnu sanatorija” piedzīvoja lielu publikas interesi un labvēlīgas kritikas atsauksmes. Tagad, pēc starptautiskās pirmizrādes vienā no vecākajiem un nozīmīgākajiem pasaules kino festivāliem, filma turpinās savu ceļu pie skatītājiem arī citur pasaulē – šobrīd filmas izrādīšanas tiesības jau iegādājušies vairāki televīzijas kanāli, tostarp pazīstamais kanāls HBO, kas producē un izplata augstvērtīgas televīzijas filmas un seriālus (piemēram, Gasa van Santa Zilonis vai Troņu spēles).

Filma ir režisora Dāvja Sīmaņa pirmais pilnmetrāžas darbs spēlfilmas žanrā. Scenārija autori ir Dāvis Sīmanis un Tabita Rudzāte; filmas sižets balstās reālos vēsturiskos notikumos Pirmā pasaules kara beigās – laikā, kad kara šausmas sagrāva apgaismības laikmetā izlolotās ilūzijas par racionālu un modernu pasauli un saprātīgu cilvēku tajā.

Filmas producents Roberts Vinovskis saistībā ar starptautisko pirmizrādi uzsver: ”Domāju, ka šajā gadījumā filmas starptautiskā pirmizrāde festivālā, kas ir viens no nedaudzajiem A klases filmu festivāliem pasaulē, ir sevišķi nozīmīga ne tikai kā kvalitātes rādītājs un pagodinājums, bet arī tādēļ, ka šī pirmizrāde notiek tieši Maskavā. Patreizējās politiskās situācijas kontekstā svarīgi filmas skatītājiem atgādināt – par spīti Krievijas valdošās elites īstenotajai politikai, karš ir bezjēdzīgs, nav attaisnojams nevienā situācijā un visiem nes tikai postu un iznīcību.”

Filmas darbība norisinās kara pēdējās dienās Kurzemē – atvaļināts vācu kara ārsts Ulrihs tiek nosūtīts uz nomaļu sanatoriju, kur uzturas kontuzēti un mentāli traumēti kareivji. Ulriham atklājas dīvaini sapņaina pasaule, kurā valda miers un aizmirstība, kas izrādās pārbaudījums viņa racionālajam prātam un apņēmībai „ieviest kārtību”. Turklāt sanatorijas apkaimes mežos klīst kāds mežonīgs zēns, kuru Ulrihs cenšas izglābt un atgriezt civilizācijā. Zēna pieradināšana pie cilvēciskām emocijām kļūst par atbrīvošanu arī pašam Ulriham – kā glābiņš no karā pieredzētā, kā apliecinājums cilvēcības glābjošajam spēkam traģiskos un bezcerīgos apstākļos. Taču karš vēl nav beidzies – agrāk vai vēlāk tas sasniegs arī šo patvēruma vietu.

Galveno lomu filmā spēlē vācu teātra un kino zvaigzne Ulrihs Matess (Ulrich Matthes), viens no izcilākajiem mūsdienu vācu aktieriem. Ārpus Vācijas viņš vislabāk pazīstams ar Jozefa Gebelsa lomu filmā Sakāve / Der Untergang (2004), kā arī ar galveno lomu Folkera Šlēndorfa filmā Devītā diena / Der neunte Tag (2004).

Pārējās lomās: Agnese Cīrule, Leonīds Lencs, Pēteris Liepiņš, Dmitrijs Jaldovs, Marina Janaus un citi. Filma Pelnu sanatorija tapusi sadarbībā ar Studio Uljana Kim no Lietuvas, ar Nacionālā Kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda un MEDIA fonda finansiālo atbalstu.

Filmas režisors Dāvis Sīmanis veidojis vairākas starptautiski novērtētas dokumentālās filmas: Valkyrie Limited (2009), Pasaules skaņa (2010), Escaping Riga (2014); viņš ir arī pazīstams kino teorētiķis, mākslas zinātņu doktors un docents Kultūras akadēmijā, kā arī profesors prestižajā Aalto Universitātē Somijā. Filmas radošajā grupā ir arī operators Andrejs Rudzāts, māksliniece Kristīne Jurjāne, komponists Andris Dzenītis.

Studijai Lokomotīve pēdējie gadi bijuši īpaši ražīgi – studijā uzņemtas filmas Akmeņi manās kabatās (režisore Signe Baumane), Cilvēki tur (Aiks Karapetjans), Pelikāns tuksnesī (Viesturs Kairišs) un citas, 2014. gada Nacionālajā kino festivālā Lielais Kristaps studijā tapušās filmas saņēma septiņas balvas, bet šobrīd studijā top Aika Karapetjana spēlfilma Pirmdzimtais un programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei atbalstīta Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma Saule brauca debesīs.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas