Latvijas tautas daiļamatniecības meistari Ķīnā demonstrēs savas amata prasmes



Šī gada 8. un 9. maijā astoņi Latvijas amatnieki Ķīnā piedalīsies Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivālā, reprezentējot Latviju kā prezidējošo valsti Eiropas Savienības Padomē un vienlaikus pārstāvot Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju. Amatnieku prasmju prezentāciju televizoru ekrānos vēros ap 28 miljoni skatītāju visā Ķīnā.

Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivāla apmeklētājiem divu dienu garumā būs iespēja klātienē vērot, kā top dzintara rotas, kokgrebumi, pinumi, māla trauki un citi rokdarbi, kas Latvijā parasti atrodami Brīvdabas muzeja rīkotajā Latviešu tautas lietišķās mākslas Gadatirgū, dažādos amatnieku tirdziņos un suvenīru veikalos. Šīs prasmes ķīniešu publikai demonstrēs astoņi Latvijā zināmi amatnieki – dzintara meistari Anita Anna Kovjazina un Harijs Kalējs, audējs Ziedonis Āboliņš, pinēja Antra Kalēja, keramiķe Zigrīda Tauriņa, kokgriezējs Gundars Āboltiņš un rokdarbnieces Agneta Auzeniece un Sanita Gintere. Ikvienam interesentam Ķīnā būs iespēja arī pašam iemēģināt roku kādā no latviešu tradicionālajiem amatiem.

“Pieaugot iedzīvotāju skaitam un turīgumam Ķīnā, tūrisma plūsmas uz tradicionālajiem kultūras tūrisma galamērķiem Eiropā tiek pārslogotas. Latvijai esot prezidējošai valstij ES Padomē, šī ir lieliska iespēja attīstīt jaunus, Ķīnas tūristiem mazzināmus ceļojumu galamērķus, novirzot pieaugošo kultūras tūristu plūsmu uz jaunu galamērķi. Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs jau ilgstoši piesaista tūristus no dažādām valstīm ar muzeja autentisko kultūras mantojumu, dabisko vidi un nemateriālā kultūras mantojuma pieejamību – amatnieku demonstrējumiem, plašu sarīkojumu klāstu, īpaši Latviešu tautas lietišķās mākslas gadatirgu,” stāsta Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktore Ilze Millersone.

Ar vizīti Tjandziņā Brīvdabas muzejs piesaistīs Latvijai kultūras tūrisma interesentus, bet arī veicinās Latvijas kultūras ciešāku iesaisti starptautiskajos kultūras procesos un sadarbības tīklos, tādējādi veicinot kultūras diplomātiju.
Televīzijas skatītāju festivāli Ķīnā ir jauna veida kultūras pasākumi, kuru pirmsākumi meklējami ne vairāk kā desmit gadus senā pagātnē. Šo festivālu mērķis – pateikties saviem skatītājiem – ir cieši saistīts ar vienu no senākajiem un svarīgākajiem principiem ķīniešu sabiedrībā, proti, atdarīt ar labu ikvienam, kurš palīdzējis, sniedzis atbalstu. Skatītāju festivāli parasti ilgst vairākas dienas un ieeja tajos ir bez maksas.

Tjaņdziņas Televīziju veido 11 kanāli ar atšķirīgu programmu un mērķauditoriju. Starptautiskais kanāls, kura viesi šogad būs Latvijas amatnieki, veido dažādus raidījumus par ārzemju kultūras notikumiem, Ķīnā dzīvojošiem cittautiešiem, svešām zemēm un tradīcijām. Latvijas tradicionālā kultūra šajā kanālā šogad tiks pārstāvēta jau otro reizi – aprīļa sākumā raidījumā „Hello, Tianjin” tika demonstrēts sižets par tautas deju ansambļa „Daiļrade” uzstāšanos Pekinas Nacionālajā Skatuves mākslu centrā.

Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivālu, kas tiek rīkots Meidzjanas izstāžu hallē (MJCEC), ik gadu klātienē apmeklē vairāk nekā 400 tūkstoši cilvēku, bet televīzijas pārraidēs to vēro gandrīz 30 miljoni skatītāju.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un Latvijas amatnieku piedalīšanās Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivālā ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā. Tās mērķis ir atklāt Latviju kā augstas profesionalitātes un kultūras sasniegumu izcelsmes un iedvesmas centru, kultūras tūrisma galamērķi un uzticamu sadarbības partneri. Prezidentūras kultūras programmu veido apmēram 200 pasākumu visā pasaulē, un tā ir vērienīgākā Latvijas kultūras izcilības prezentācija ārvalstīs kopš neatkarības atjaunošanas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas