Mākslas galerijā PUTTI būs skatāma Andra Laudera personālizstāde “Acis kvadrātā“



No 25. novembra līdz 12. decembrim Mākslas galerijā PUTTI notiks mākslinieka Andra Laudera personālizstāde “Acis kvadrātā“.

Mākslinieks skatās uz kvadrātu, ripina to, griež un staipa – veidojas dažādas formas, krāsu gammas un brīnumi, jo melns nekad nav tikai melns, tāpat kā balts nav tikai balts. Nekas nav absolūts – ne krāsa, ne formas.

„Šīs izstādes moto ir ģeometriskas formas – kvadrāts, taisnstūris, protams, galīgi neizslēdzot arī apli. Apaļas formas cilvēka būtībai ir pieņemamākas, organiskākas, taču šķautnēs ir iekšēja spriedze, spītība, neatlaidība. Pamēģiniet ar roku gaisā uzvilkt apli – viegli! Bet kvadrāts? Tur ar galvu ir jādomā līdz.

1913. gadā mākslinieks Kazimirs Maļēvičs nonāca līdz savam melnajam kvadrātam. Tas bija gan strupceļš, gan sākums tālākai attīstībai. Melnajā kvadrātā ir iekodēts milzīgs daudzums informācijas, simtiem šķautņu, krāsu un formu, arī aplis.

Sākumā ir vīzija – acis un kvadrāts. Gala iznākums nekad nav zināms, citādi nebūtu interesanti strādāt. Ja, redzot kādu no maniem darbiem, acis būs kvadrātā, tad man būs izdevies!” stāsta mākslinieks.

Andris Lauders (1961) ir beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Metālapstrādes nodaļu (1980) un Igaunijas Mākslas institūta Metālapstrādes nodaļu (1985). Savu radīšanas procesu sācis ar pieņemto normu pārkāpšanu. Proti, padomju periodā metālmāksliniekiem tika mācīts izvairīties no pamatmateriālu jaukšanas vienā darbā. Taču tieši sudraba un zelta kombinējums ir kļuvis par Andra Laudera rotu atpazīstamību. Rotu akcentiem viņš izmanto ne tikai dārgakmeņus un pērles, bet arī neparastākus materiālus – mamuta kaulu, seno laiku monētas, lavu u.c. Viņa rotās ir izteikta historisma klātbūtne. Taču no visām kultūrām, tieši Senās Ēgiptes rotu iespaids ir dominējošais viņa darbos. Viņa rotas ir stāstošas, bet rokraksts attīstās vienkāršības virzienā.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas