Rīgas Porcelāna muzejs aicina uz Māras un Eduarda Generu izstādi



No 12. jūlija līdz 21. augustam Rīgas Porcelāna muzejā būs apskatāma Māras Generes un Eduarda Genera izstāde “Kā dziesmā”.

Abiem māksliniekiem vienmēr bijušas tuvas poētiska rakstura sižetiskas kompozīcijas, kam ierosme gūta dabā un folklorā – tautasdziesmās, pasakās, teikās un nostāstos – kur izteiksmes formas var būt bezgalīgas. Izstādē mākslinieki mūs priecē ar tautiskas tematikas darbiem, kuru stilistiskās noskaņas sakņojas pirmās Latvijas brīvvalsts laikos, Romāna Sutas un citu modernistu estētiskajā valodā – dekoratīva stilizācija un bagātīgi niansēta toņu gamma. Kompozīcijās nav konkrēta vieta, laiks vai cilvēki. Tēli nāk no senatnes, pastāv šodien un aiziet nākotnē.

Māra Genere (1943) un Eduards Geners (1949) lielāko daļu sava radošā mūža ir strādājuši ar mālu, šamotu, akmens masām, veidojot servīzes, bļodas, krūzes, podus, svečturus un sīkplastikas veidojumus, kā arī monumentālus dārza keramikas darbus un sienas dekorus interjeriem. Pieredze porcelāna apgleznošanā katram sava. Māra Genere 1969. gadā beidza Latvijas Mākslas akadēmiju ar diplomdarbu “Tautasdziesma” (dekoratīvs panno, apgleznotas flīzes). Vēlāk strādāja Rīgas Porcelāna fabrikā, radot dekorus jau esošām formām, paralēli veidojot savas formas servīzēm un vāzēm, kā arī dekoratīvus šķīvju un flīžu gleznojumus. Eduards Geners guvis pieredzi porcelāna šķīvju apgleznošanā jau jaunībā, vēlāk savā radošajā darbā keramikā veido gan priekšmetu formas, gan dekorus.

Mākslinieku pāris strādājuši radošā tandēmā gan veidojot dārza keramiku, gan veidojot kopīgas personālizstādes. Arī dekoratīvie šķīvji izstādei “Kā dziesmā” Rīgas Porcelāna muzejā veidoti strādājot pie kompozīcijas sižetiem un tehniskā izpildījuma kopīgi.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas