Teātra muzejā būs skatāma mākslinieku apvienības “4K” izstādeEduarda Smiļģa Teātra muzejā no 26. septembra būs apskatāma jauno mākslinieku apvienības “4K” izstāde “Īpašās vajadzības”, pievēršoties tēmai par sievieti teātrī.

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) ikgadējā skatuves un audiovizuālās mākslas festivāla “Patriarha Rudens” ietvaros rīkotās mākslinieku apvienības “4K” izstāde runā par sievieti latviešu teātrī, vēršot uzmanību uz jautājumiem par dzimumlomu un ar tām saistīto stereotipu aktualitāti šodien.

Kā atklāj māksliniece Madara Mela: “Savā izstādē mēs runājam par sievieti, kas teātra vidē bieži vien tiek apspiesta un ierobežota. Par to sievieti, kurai jāklausās tādos viedokļos kā “sieviete nevar būt režisore” vai “šī profesija tev būs par smagu”, par to, kurā neklausās vai kuras viedokli neuztver nopietni tikai ārējā izskata vai balss tembra dēļ. Mēs runājam arī par tām sievietēm teātrī, kurām tiek pārmesta ģimenes pavarda nesildīšana.”

“Vīriešiem centrālā loma teātrī ir kaut kas vēsturiski izveidojies, tādēļ mēs šo izstādi veidojam ar domu par reālās situācijas atspoguļojumu. Šodien svarīgi saprast, ka mums ir vienādas tiesības, mums ir vienāda izglītība, un nodarboties ar teātri sievietei nav nekāda “īpaša vajadzība”, tā ir normāla radoša vajadzība,” uzsver jaunais scenogrāfs Andris Kaļiņins.

Izstādes veidotāji ir Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļas 4. kursa studenti Katrīna Ieva, Andris Kaļiņins, Madara Mela un Ieva Stalšene jeb apvienība “4K”. Savā neilgajā pastāvēšanas laikā kopš šī gada vasaras apvienība jau veidojusi vairākas izstādes – “Pasaules gals” Kalnciema kvartāla galerijā un “45,5 m2” Cēsu zinātnes un mākslas centrā “Brūzis”. Izstādes “Īpašās vajadzības” kurators ir mākslinieks Kristians Brekte.

Festivāla ”Patriarha Rudens” un izstādes “Īpašās vajadzības” atklāšana notiks sestdien, 26. septembrī, plkst. 15:00 LKA Eduarda Simļģa Teātra muzejā Āgenskalnā. Izstāde būs apskatāma ierobežotu laiku – līdz brīdim, kad sapūs izstādē izmantotais kabacis.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2020 Visas tiesības paturētas