Ventspilī sāk svinēt





Uzvēdījot topošo puķu paklāju smaržai un Piedzīvojumu parka kalna virsotnē ierodoties milzīgai bronzas staltbrieža statujai, Ventspils sāk svinēt savu 721. dzimšanas dienu.

Pilsētas iedzīvotājiem un viesiem visu nedēļas nogali tiek solītas bagātīgas izklaides, un garants tam ir gana pieklājīgais svētku budžets – 100 000 latu. Galvenā svētku rīkotāja, Kultūras centra direktore Valda Gulbe atzīst, ka Ventspils svētki ar katru gadu kļūst populārāki un šogad, ļoti iespējams, rekords atkal tiks pārsists – ieradīsies vairāk nekā 100 000 svinētāju. Tas tiks aprēķināts sestdienas vakarā, ar īpašas metodikas palīdzību saskaitot tūristu autobusus, uz nedaudzajiem maksas pasākumiem pārdotās biļetes un – pats galvenais – cilvēku skaitu uz viena Ostas ielas promenādes kvadrātmetra sestdienas vakarā. Publika te pulcēsies uz tradicionālo galā šovu Viena diena ventspilnieka dzīvē, kura kvalitāti garantē pazīstamais režisors Viktors Runtulis. Pirms tam arī Ventspils mēra Aivara Lemberga neiztrūkstošā uzruna, savukārt pēc tam – uguņošana un nakts ballītes ar mūziķu un dīdžeju piedalīšanos.

Ierasties Ventspilī ir vērts jau piektdienā un noteikti jāuzkāpj kalnā pie mākslinieka Gļeba Panteļejeva veidotā pieminekļa – veltījuma pirms simts gadiem Ventspils pievārtē savvaļā palaistajiem staltbriežiem, kas kļuvuši par ciltstēviem visai tagadējai populācijai Latvijā. Tēlnieks savu bronzas briedi raksturo, kā «pozitīvu spēku, kas tendēts uz vitalitāti». Tā kā brieža bullis riesta laikā ir auglības simbols, domājams, jaunlaulātajiem tam pieskarties būs īpaši lietderīgi.

Svētku programma ir ļoti plaša. Piektdienas vakara īpašais notikums būs goda pilsētnieku apbalvošana – viņu vidū ir lieliska sirds daktere, labākā floriste, basketbola treneris, vairāki pedagoģijas frontes cīnītāji u. c. Pat nepazīstot viņus, ir vērts nākt un klausīties, kā Rātslaukumā no luterāņu baznīcas torņa skan mūzika, bet vēlāk baudīt Jāņa Stībeļa un Amber duetu Ventspils bigbenda pavadībā. Pēc tam – atkal filmas uz namu sienām, atkal ballītes, karaoke.

Blīvākais izklaidēšanās grafiks paliek sestdienai. Vispirms tradicionālais svētku gājiens, kurā šogad pieteikušies vairāk nekā 120 organizāciju, biedrību, uzņēmumu. Katrs dalībnieks domā par savu mazo šovu. Iespējams, Ventspils muzejam tomēr neizdosies gājienā ņemt līdzi dzīvu kamieli, taču to noteikti varēs sabučot uz vietas muzejā, kur baudāmas būs dažādas pūcesspieģelības viduslaiku noskaņās. Plaša rosība notiks visā pilsētā – 270 tirgotāju un ēdinātāju andelēsies, grāmatnieki priekšlasīs un līdzi dos, amatnieku festivālā akmeņkaļi kals, audēji audīs. Bet promenādē tiks darināti un taps vērtēti ziedu paklāji. Uz vairākām skatuvēm tiks dziedāts, arī kopā ar leģendārajiem Čikāgas piecīšiem vienā galā un hiphoperiem otrā.

Pēc lielās nakts balles Reņķa dārzā pāris rīta stundas būs jāatvēl miegam, bet tad jau atvases būs jāved uz bērnu pilsētiņām ēst bezmaksas torti un rotaļāties ar bezmaksas Karlsonu. Tāpat kā svētku sākums ar operu Jevgeņijs Oņegins, arī to izskaņa svētdienā būs gana akadēmiska. Uģis Prauliņš sacerējis, bet diriģents Ivars Cinkuss un režisore Iveta Ērkšķe iestudējuši vēsturisku folkbaroka operu Opera Ficta. Stāstu par 17. gadsimta Kurzemi.

***

NOTEIKTI JĀREDZ

  • Brieža skulptūra kalna virsotnē

  • Ziedu paklāji Ostas ielas promenādē

  • Svētku gājiens

  • Amatnieku meistardarbnīcas

  • Kamielis Livonijas ordeņa pilī

  • Ventspils literārais kvartāls

  • Spēkavīru čempionāta superfināls

  • Sarmītes Caunes izstāde

  • Pārventas bibliotēkā

  • Svētku uguņošana


Avots: nra.lv


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas