„Rīgas Birža” būs atvērta izstāde „Itāļu vecmeistaru zīmējumi”Itālijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē pasākumu norises ietvaros no 2014. gada 5. jūlija līdz 31. augustam Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Boses zālē būs atvērta izstāde „Itāļu vecmeistaru zīmējumi”, sniedzot skatītājiem lielisku iespēju pirmo reizi ieraudzīt izcilus un nozīmīgus 16., 17. un 18. gadsimta itāļu grafikas darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas.

Itālijas grafikas – zīmējumu – klāsts Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krājumā aptver vairāk nekā 50 darbus. Hronoloģiski – laikposmu no 16. gadsimta sākuma līdz 19. gadsimta beigām. Būtisku vietu Itālijas mākslas mantojumā ieņem 16.–18. gadsimta itāļu vecmeistaru zīmējumi, kas veido priekšstatu par svarīgākajām Itālijas mākslas skolām, māksliniekiem un viņu darbiem no stilistiskā un ikonogrāfiskā viedokļa. Neskatoties uz skaitliski nelielo apjomu, mākslinieciskās vērtības un nozīmes ziņā itāļu renesanses, baroka un neoklasicisma mākslas paraugi tiek uzskatīti par vienu no vērtīgākajām muzeja kolekcijas daļām.

Dižrenesanses periodu izstādē pārstāv Florences gleznotājs Pjetro di Kozimo, vēlīno renesansi – izcilais Venēcijas skolas mākslinieks Tintoreto, manierismu – vadošais Dženovas skolas pārstāvis Luka Kambjāzo un Kremonas gleznotājs Džovanni Batista Troti, saukts Malaso. Plašo baroka laikmetu ekspozīcijā reprezentē Andrea Komodi, Džovanni Lanfranko, Džovanni Frančesko Barbjēri un pazīstamais Neapoles skolas monumentālās glezniecības lielmeistars Luka Džordāno. Neoklasicisma estētikas kvalitātes izstādē atklāj Boloņas arhitekta un mākslas vēsturnieka Džovanni Antonio Antolīni zīmējumi.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja itāļu zīmējumu kolekcijas pirmsākumi 18. gadsimtā saistās ar vācbaltiešu izcelsmes Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela (1729–1764) un Kurzemes muižnieka Heinriha fon Ofenberga (1752–1827) vārdu. Tās izaugsme 19. gadsimtā balstās uz vācbaltiešu literāta Reinholda Filipa Šillinga (1819–1888) dāvinājumu Rīgas pilsētas gleznu galerijai (1868–1869) un 1870. gadā dibinātās Rīgas Mākslas biedrības (Kunstverein zu Riga) uzkrātajiem mākslas darbiem. 20. gadsimtā kolekciju bagātināja Kurzemes provinces muzeja grafikas darbi pēc tā likvidācijas 1940. gadā.

Izstādes koncepcijas īstenošanai atlasīti darbi no LNMM krājuma ar mērķi – pieejamā vizuālā materiāla un līdzšinējās izpētes robežās parādīt itāļu zīmējuma evolūcijas galvenos posmus un nozīmīgāko mākslinieku sniegumu, kas atbalso laikmetu stilistiskās tendences, uzrāda motīvu daudzveidību un mākslinieciskās kvalitātes.

Foto: Publikācijas
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas