Festivālā „Eiropas Ziemassvētki” skanēs Mendelszona oratorija “Elija”Fēliksa Mendelszona-Bartoldi liriski skaistā oratorija „Elija” skanēs festivāla „Eiropas Ziemassvētki” koncertā 13. decembrī Lielajā ģildē.

Oratorijas atskaņojumā piedalīsies solisti Elīna Šimkus (soprāns), Ieva Parša (mecosoprāns), Andreass Šāgers (tenors), Egils Siliņš (basbaritons), Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris igauņu maestro Olari Eltsa vadībā. Koncerts notiek Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros. Festivāla “Eiropas Ziemassvētki” sadarbības partneris – SIA LDz Cargo.

Fēlikss Mendelszons-Bartoldi 1846. gadā īpaši Birmingemas festivālam sacer apjomīgu vokālinstrmentālu opusu - oratoriju “Elija”, kas kļūst par viņa radošā mūža vainagojumu. Tās pirmatskaņojums notiek 18. augustā, un publika tikpat atsaucīgi kā Mendelszona diriģētās Hendeļa oratorijas šoreiz uztver viņa paša rakstīto darbu. Pēc katras daļas skan gaviles, kas rimstas vien tad, kad atskaņotāji atkārto apjomīgus darba fragmentus.

Sākot darbu pie „Elijas”, Fēlikss Mendelszons-Bartoldi uzskatīja, ka Vecās Derības personāžiem jārunā dzīvā valodā un jādarbojas dabiski, bet komponista uzdevums ir radīt skaņu gleznas. Apjoma ziņā grandiozais darbs ietver lielu daļu no šā žanra vēsturiskajā pieredzē uzkrātā mantojuma: krāšņus, polifoniski bagātus korus, kas var būt gan himniski cildinoši, gan spraigi dramatiski; episkumu ne vien kā vēstījumu no senas pagājības, bet arī kā nesteidzīgu notiekošās realitātes apceri; tajā pašā laikā oratorijā ir gandrīz operisks dramatisms pat dažu solopartiju dziedājumos.

Oratorijai „Elija” pieder īpaša vieta mūsu pasaulslavenā basbaritona Egila Siliņa radošajā biogrāfijā.

Intervijā Latvijas Radio „Klasika” Egils nesen atzinies: "Ļoti priecājos, ka vēl joprojām, un jo sevišķi pēdējā laikā, tieku bieži aicināts uz Latviju. Decembrī skanēs darbs, ko jau sen vēlējos dziedāt Latvijā – Fēliksa Mendelszona-Bartoldi oratorija "Elija", ko daudzkārt esmu dziedājis Vācijā.”

Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas