Jūrmalā atklās gleznotājas Baibas Apsītes personālizstādi „Jūra. Ārpus laika”Šodien, 19.martā, Jūrmalas pilsētas muzejā atklās gleznotājas Baibas Apsītes personālizstādi „Jūra. Ārpus laika” .

Izstādē apskatāmi 50 dažādu izmēru jūras gleznojumi – sākot ar klasiskiem maza formāta darbiem, plenēra etīdēm, līdz iespaidīgām 220 x 300 cm gleznām. Gan etīdēs, gan lielajās gleznās nozīmīga loma ir ūdens virsmas un gaismas rotaļai kā smalkam mājienam par darbu dziļāko jēgu. Noskaņa gleznās variē plašā diapazonā. Jūra gleznota dažādos diennakts un meteoroloģiskajos apstākļos, sākot ar janvāra vētras studijām, kur tumši pelēko vakara debesu daļā redzami smalki lietus pilienu atstātie lāsumi un vētras uzpūsti smilšu graudi un darbs veikts alla prima veikliem triepieniem, līdz maigi sārtām rītausmas un saulrieta toņu pārejām divos lielajos darbos, kas panāktas ar atkārtotiem lazējumiem gaišos pasteļtoņos.

Autorei glezniecība ir meditatīvi intelektuāls process, nozīmīga saikne ar dabu, kas dod spēku un dzīvesprieku gan tīrā, gan gleznieciski pārradītā veidā. Kopš aizlaikiem mākslā izpausti dabas tēli ir ieguvuši nozīmīgu simbolu lomu cilvēces apziņā. Jo civilizācijas kultūra attīstās ilgāk, jo jebkurš no dabas tēliem kļūst semiotiski piesātinātāks, bagātāks – arī jūra. Viens no nozīmīgākajiem simboliskās interpretācijas modeļiem ir jūras analoģija ar indivīda vai cilvēces zemapziņas slāņiem. Tādēļ izstādē redzamie darbi ir uztverami vairākos slāņos – sākot ar jūru kā ainavas daļu, beidzot ar smalku, meditatīvu sajūtu par lietu un parādību mainīgo dabu un debesu atspulga ūdenī simboliskajiem aspektiem.

Izstāde Jūrmalas pilsētas muzejā būs skatāma līdz 6. aprīlim. Jūrmalas pilsētas muzeja darba laiki: pirmdiena, otrdiena – slēgts; trešdiena – svētdiena 10.00–17.00.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas