Rīga Plaza atklāta gleznu izstāde „Endij Vorhol, kas Tu esi? Absolut ģēnijs”Šodien modes un izklaides centrā Rīga Plaza tiks atklāta gleznu izstāde „Endij Vorhol, kas Tu esi? Absolut ģēnijs”, kura veltīta vienai no dižākajām 20.gadsimta mākslas ikonām, amerikāņu māksliniekam Endijam Vorholam. Izstādē būs apkopti 10 Latvijā populāru cilvēku darbi, kurus radīt palīdzējuši tādi glezniecības metri kā Jānis Anmanis, Patrīcija Brekte un Karinē Paranjanc.

Izstādes idejas pamatā ir Endija Vorhola jau 60.gados sludinātais uzskats, ka nākotnē sabiedrība piedzīvos apsēstību ar patēriņu. Viņš prognozēja, ka nākotnē cilvēki kļūs apsēsti ar patēriņa precēm, mākslīgām zvaigznēm un kulta simboliem, arvien vairāk attālinoties no patiesām vērtībām. Šis amerikāņu mākslinieka kultivētais uzskats ir arī caurvīts gleznās, kuras ir radījuši sabiedrībā zināmi cilvēki, no kultūras, mākslas un sporta aprindām, daudzi no kuriem nekad mūžā nav spēruši soļus glezniecībā.

„Ja paraugāmies uz šī brīža situāciju, īpaši jau pirmssvētku periodā, tad redzam, ka Endija Vorhola prognoze ir piepildījusies. Cilvēki kļūst kā apsēsti ar patēriņu, slavenībām un iespēju kaut uz brīdi sasniegt slavas virsotni. Tāpēc izstāde ir apzināti radīta tieši pirmssvētku periodā, kad gribam runāt par patiesām vērtībām. Otrs mērķis bija radīt diskusiju telpu debatējot par to, kas ir un, kas nav māksla, kas ir un, kas nav radošums. Cilvēki bieži noliedz kādus mākslas darbus, tikai tāpēc, ka tos nesaprot. Līdzīgi, kā Endija Vorhola gadījumā, kad daudzi noniecināja tā darbus uzskatot, ka tā nav māksla. Tāpēc viņu arī mēdza dēvēt par virspusējības karali. Taču skaistākais mākslā ir tas, ka mākslinieki iedvesmojas no dažādām lietām, neatkarīgi, cik triviālas tās būtu, tādējādi, spējot uzrunāt maksimāli plašu sabiedrības daļu”, izstādes ideju komentē Absolut zīmola vadītāja Liene Pumpure.

Izstādē redzamos darbus ir radījušas 10 Latvijā zināmas personības. To vidū ir Latvijas baleta prīma, horeogrāfe Zita Errs, modes mākslinieks Bruno Birmanis, aktieri Ģirts Ķesteris un Artis Robežnieks, režisore Žaklīna Cinovska, Benji Knewmen galvenā redaktore Agnese Kleina, restorāna, Bibliotēka Nr1 šefpavārs Māris Jansons, hokejists Oļegs Sorokins un basketbolists Sandis Valters. Darbus radīt palīdzēja tādi populāri gleznotāji un glezniecības dižgari kā Jānis Anmanis, Patrīcija Brekte un Karinē Paronjanc.

Darbi tika gleznoti no trijām līdz septiņām stundām, glezniecības procesu uzņemot ar sajūsmu. Identiski kā Endija Vorhola darbos arī izstādē redzamajās gleznās ir redzamas ne tikai akrila krāsas, bet arī sietspiedes tehnika. Kā atzīst izstādes autori, kuri izsaka visdziļāko pateicību māksliniekiem par iesaisti, uzsākot projektu nebija cerēts, ka būs tik liela atsaucība un tik izcils rezultāts.

Pasākums un izstāde „Endij Vorhol, kas Tu esi? Absolut – ģēnijs" ir tapis sadarbībā ar Endija Vorhola fondu, kas ir viens no vadošajiem laikmetīgās mākslas atbalstītājiem pasaulē un saskaņā ar Endija Vorhola gribu, mākslinieku atbalstam stipendijās ir izmaksājis gandrīz 250 miljonus ASV dolārus.

Līdzīga rakstura pasākumi kā Rīgā, kuri ir veltīti Endija Vorhola 1986. gadā radītajai gleznai „Absolut Warhol", tiek rīkoti daudzās vietās pasaulē: Ņujorkā, Barselonā, Sofijā u.c.

Izstāde būs apskatāma modes un izklaides centrā Rīga Plaza līdz pat gada beigām. Pēc izstādes beigām tiks rīkota gleznu izsole, piepildot Endija Vorhola uzskatu, ka mākslai ir jāiet tautā.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas