Latvijas zinātnieki gūst panākumus mākslīgā intelekta pētniecībā

No visas pasaules zinātniekiem tieši latvieši varētu būt spēruši nozīmīgu soli tuvāk mākslīgā intelekta izveidošanai. Šāda pārsteidzoša ziņa klajā nākusi pēc mūsu zinātnieku oriģinālajiem sasniegumiem valodas semantikas formalizācijas procesā, strādājot pie tā saucamās „Semantiskās Latvijas" tehnoloģijas. Jau šobrīd šīs tehnoloģijas statistikas datu apstrādei izmanto mediķi, bet tās solās būt neaizstājamas arī citās jomās.

Dziļāka izpratne par valodas funkcionēšanu, spēja to pat modelēt neapšaubāmi varētu ietekmēt ļoti daudzas sfēras - pedagoģiju, jurisprudenci, sociālās zinātnes uc. Tas nozīmē, ka labvēlīgu apstākļu gadījumā jau tuvākajos gados varētu būtiski padziļināties mūsu izpratne par valodu, iztēli un domāšanu. Jo tieši Latvijas zinātniekiem izdevies radīt universālu metodi teksta automātiskai konvertācijai vizualizācijas jeb animācijas modeļos, tādējādi imitējot cilvēka iztēli teksta uztveres laikā.

Latvija - mākslīgajam intelektam labvēlīga zeme

Varētu rasties jautājums: kālab gan ar mākslīgā intelekta pētniecību jānodarbojas tieši Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtā (LU MII), nevis, piemēram, ASV vai Krievijā, kur tīri teorētiski šim nolūkam būtu iespējas piesaistīt daudz ievērojamākus finanšu un talantīgo prātu resursus? Institūta zinātnieks Guntis Bārzdiņš šāda veida šaubas noraida, uzsverot LU Matemātikas un informātikas institūta senās tradīcijas šī jautājuma izpētē: „Ilgu laiku esam strādājuši plecu pie pleca gan ar Krievijas, gan rietumu pētniekiem - pie mums, starp citu, eksistē pat īpaša Mākslīgā Intelekta laboratorija. Turklāt šādās sarežģītās tēmās finansējuma apjoms ne vienmēr ir izšķirošais: svarīgāks par to ir labvēlīgs klimats oriģinālu ideju virzīšanai un iespējai tās eksperimentāli arī realizēt."

Izrādās - Latvija patiesi pēdējā laikā kļuvusi par pētījumiem labvēlīgu vidi. To apliecina fakts, ka 2005. gadā tika aizsākta Latvijas valsts Pētījumu programma (VPP) „Informācijas tehnoloģiju zinātniskā bāze". Tās ietvaros LU Matemātikas un informātikas institūtā pēdējos trijos gados sasniegti oriģināli rezultāti ne tikai mākslīgā intelekta jomā, bet arī citās - daudz praktiskākās nozarēs, kā iepriekš minētā „Semantiskās Latvijas" tehnoloģija. Projekta ietvaros ir izveidots arī unikāls latviešu valodas tekstu gramatikas analizators, kuru var lejuplādēt, izmantot un papildināt jebkurš interesents www.semti-kamols.lv/doc_upl/annotator-r662.zip

Valsts pētījumu programma informātikā realizē piecus projektus, kuru vidū arī tikko minētais - „Semantiskā tīmekļa izpēte, attīstīšana un piemērošana Latvijas vajadzībām". Tā vadītājs arī ir Guntis Bārzdiņš. Kopumā projektā strādā ap 12 cilvēku - datorzinātņu un filoloģijas doktori, doktoranti, maģistri un citi.

Avots: www.atklajumi.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas