Ņujorkā sākas jau piektais Baltijas filmu festivālsAr Signes Baumanes filmu „Mans laulību projekts” trešdien, 2. novembrī, tiks atklāts jau piektais Ņujorkas Baltijas filmu festivāls (NY BFF), piedāvājot jaunākās filmas no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Festivāls notiks hibrīdformātā – sāksies ar klātienes seansiem (2.–6.11.) un turpināsies tiešsaistes platformā (līdz 13.11.), kas pieejama ASV teritorijā. Latviju festivālā pārstāv piecas filmas un divi kopražojumi, vairāku filmu autori dodas satikties ar festivāla skatītājiem.

Līdz ar atklāšanas filmu festivāla programmā iekļautas kopumā sešas filmas no Latvijas – klātienes seansos varēs skatīties arī spēlfilmas Tizlenes (rež. Marta Elīna Martinsone, Latvija/Čehija, 2021) un Māsas (rež. Linda Olte, Latvija / Itālija / Čehija, 2022), dokumentālo filmu Homo Sovieticus (rež. Ivo Briedis, Latvija / Lietuva / Čehija, 2021), bet tiešsaistes platformā būs pieejama Signes Baumanes iepriekšējā pilnmetrāžas animācija Akmeņi manās kabatās (rež. Signe Baumane, ASV / Latvija, 2014) un studijas Mistrus Media dokumentālā filma Spiegs, kurš mans tēvs (rež. Jaak Klimi & Gints Grūbe, Latvija / Vācija / Čehija / Igaunija, 2019). Latvija kā kopražojuma partneris piedalījusies arī Igaunijas spēlfilmā Snaudošais zvērs / The Sleeping Beast (2022) un Lietuvas spēlfilmā Dziesmas lapsai / Songs for a Fox (2022). Festivāls sāksies 2. novembrī ar Signes Baumanes jaunāko pilnmetrāžas animācijas filmu Mans laulību projekts (2022, Latvija/ASV/Luksemburga), kas nesen nominēta kā viena no piecām labākajām animācijas filmām Eiropā. Festivāla atklāšanas vakarā un vēlāk arī filmu seansos piedalīsies filmu režisori no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas, arī Baltijas valstu kinoinstitūciju vadītāji.

Latviju Ņujorkā pārstāvēs režisori Signe Baumane, Linda Olte, Marta Elīna Martinsone, Ivo Briedis un Rita Ruduša – viņi abi kā filmas Homo Sovieticus autori piedalīsies arī paneļdiskusijā kopā ar vēsturnieku un publicistu, Krievijas un Eirāzijas speciālistu Kreigu Kenediju un baltkrievu dokumentālisti Darju Žuku; diskusiju vadīs Ņujorkas Baltijas filmu festivāla dibinātājs, Latvijas goda konsuls Vermontā Daris Dēliņš.

Šāgada festivāla tēma ir Pagātne vai tagadne, un programmas galvenā kuratore Jūle Rozīte komentē: "Kad līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā sākās karš, Austrumeiropas iedzīvotāji un daudzi no mums visā pasaulē piedzīvoja disonansi, redzot acu priekšā pagātni un tagadni vienlaicīgi. Pēkšņi ģimenes traumas un kolektīvās atmiņas atdzima, jo pārmantotie okupācijas stāsti, kurus esam dzirdējuši bērnībā, notika no jauna mūsdienu Ukrainā. Mums vienlaikus jāatceras sava pagātne un jāpārvar tā, jāsvin tagadne un jāraugās nākotnē. Kultūra var palīdzēt, un Baltijas valstu kino var atgādināt par to, kas bija, kalpot kā brīdinājums vai arī iedvest cerību."

Filmu seansi notiek Ņujorkas Skandināvu centra kinozālē no 2. līdz 6. novembrim, tiešsaistes platformā filmu demonstrēšana sāksies 4. novembrī. Vairāk informācijas mājaslapā www.balticfilmfestival.com, rīkotāji aicina sekot festivālam Facebook un Instagram portālos. Ņujorkas Baltijas filmu festivāls dibināts 2018. gadā, tas ir lielākais Baltijas filmu festivāls Amerikas Savienotajās Valstīs un ārpus Eiropas vienīgais Baltijas filmu festivāls, kuru atbalsta Latvijas, Igaunijas un Lietuvas nacionālās kinoinstitūcijas. NYBFF finansiāli atbalsta arī ALA, PBLA Kultūras fonds, Latvijas vēstniecība ASV, Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), Latvijas goda konsulāts Vermontā, Latvijas uzņēmums ASV Edhard Corporation un citi sadarbības partneri.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas