LNB atklās izstādi par Lielbritānijas atbalstu Latvijai 1918.–1920. gadā



Šī gada 16. oktobrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā tiks atklāta izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā”. Tā tapusi sadarbībā ar vēsturniekiem un atmiņas institūcijām Latvijā un Lielbritānijā, un sniegs bagātīgu ieskatu agrāk neredzētos foto materiālos par diplomātijas un militāro vēsturi, Latvijas Neatkarības karu, kā arī britu un latviešu karavīru ikdienas gaitām. Izstāde būs skatāma līdz 20. novembrim.

Izstādes atklāšanā piedalīsies LNB direktors Andris Vilks, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons (Keith Shannon) vai Lielbritānijas aizsardzības atašejs Marks Sapsfords (Mark Sapsford) un aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Pasākumu muzikāli papildinās taurētājs no Igaunijā izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes britu kaujas grupas.

Latvijas Neatkarības karš, kas ilga no 1918. gada novembra līdz 1920. gada augustam, bija militāra un politiska cīņa par Latvijas valsts pastāvēšanu. Tas bija sarežģīts laiks, jo jaunā valsts un tās cilvēki cīnījās pret ārējiem un iekšējiem ienaidniekiem. Iegūtā brīvība bija jānosargā.

Latvijas neatkarības izcīnīšana nebūtu bijusi pilnvērtīgi iespējama bez Rietumu sabiedroto – Lielbritānijas, Francijas, ASV – atbalsta. Lielbritānija, kuras karakuģi Latvijas piekrasti sasniedza 1918. gada decembrī, Latvijas Neatkarības kara norisēs iesaistījās pirmā.

Izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā” ļauj ieskatīties no Lielbritānijas Nacionālajiem arhīviem atvestajā Viņa Majestātes kuģa “Dragon” žurnāla oriģinālā. Unikālais eksemplārs glabā ierakstus no 1919. gada 17. oktobra varonīgajiem un traģiskajiem notikumiem, kad, atbalstot Latvijas armiju cīņā pret Bermonta karaspēku, dzīvību zaudēja deviņi britu jūrnieki.

Izstādi rīko Lielbritānijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar LNB, Latvijas Kara muzeju, Lielbritānijas Nacionālo arhīvu (The National Archives) un Impērijas kara muzeju (Imperial War Museums).

Ieeja bezmaksas.

Foto: Publicitātes

 

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas