Saucējas aicina uz koncertu dabāSestdien, 25. jūlijā plkst. 18.00 Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” aicina uz koncertu “Saucējas dzied dabā” Amatas pagasta Ruķeļos, kuru organizē kultūras menedžmenta centrs Lauska. Šis pasākums būs pirmais no trīs koncertu cikla “Akustiskie koncerti Ruķeļkalnā”.

“Koncerts ir neparasts ar to, ka tā būs pirmā Saucēju uzstāšanās brīvā dabā, kurā, sekojot senām latviešu dziedāšanas tradīcijām, kā akustiska telpa tiks izmantota Ruķeļu pakalnu, mežu un gravu spēja vadīt un atstarot dziedātāju radītās skaņas,” stāsta grupas vadītāja Iveta Tāle. “Gan grupas, gan solistu izpildījumā klausītājiem būs iespēja dzirdēt krāšņu tradicionāli dabā dziedamo latviešu tautasdziesmu repertuāru, kas saistīts ar pavasara un vasaras gadskārtu un darba ieražām, kā arī ar īpašajām dziedāšanas tradīcijām. Brīvi pārvietojoties ainavā, klausītāji paši varēs kļūt sev par skaņu režisoriem un atrast vietas, kurās skanējums ir visizteiksmīgākais.”

Pirms koncerta Iveta Tāle īsi pastāstīs par latviešu dabā dziedāšanas tradīcijām un Saucēju gūto pieredzi, īstenojot projektu “Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā”.

Doma par koncertiem dabā Saucējam radās, strādājot pie šī projekta un ieskaņojot dziesmas dažādās dabas akustiskajās telpās - mežā, pie ezera un upes, uz pakalniem, klajumos. Šī ideja saskanēja ar kultūras menedžmenta centra Lauska vadītāju un Ruķeļu saimnieku Dainas un Jura Zalānu ieceri rīkot akustiskus koncertus. “Par neapskaņotu koncertu rīkošanu brīvā dabā biju domājis jau sen, un šis laiks, kad visi lielie pasākumi un festivāli ir atcelti, mudināja šo ieceri īstenot tagad. Cilvēki mūsdienās ir pieraduši, ka gandrīz visi koncerti ir apskaņoti un ir pieņēmuši to par normu, kaut gan vēl pirms nepilniem simts gadiem koncerti, zaļumballes un citi pasākumi bija neapskaņoti. Vēlamies, lai klausītāji izbauda dabisku instrumenta vai balss skaņu, turklāt nevis iekštelpās, bet ārā, kur dzirdami arī putni, kukaiņi, vējš un citas dabas skaņas,” stāsta J. Zalāns. “Ruķeļi ir tipisks Vidzemes mozaīkveida ainavas piemērs - te ir nelieli pauguri un pļavas, mežs, gravas. Šāda ainava ir arī ļoti akustiska, tāpēc Saucējas vienu no sava projekta ierakstus sesijām veica tieši Ruķeļos. Ceru, ka arī klausītājiem šis koncerts būs īpašs skanisks piedzīvojums.”

Sarīkojumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2021 Visas tiesības paturētas