21.augustā Saeima būs atvērta apmeklētājiem

21.augustā, atzīmējot valsts neatkarības faktiskās atjaunošanas 20.gadadienu, Saeimas nams no pulksten 9.00 līdz 18.00 būs atvērts apmeklētājiem, piedāvājot aplūkot vairākas tematiskās izstādes, piedalīties erudīcijas konkursā un apskatīt parlamenta ēkas interjeru.

Godinot cilvēkus, kas, spītējot briesmām un bailēm, 1990.gada 4.maijā un 1991.gada 21.augustā pieņēma Latvijai izšķirošos lēmumus, Saeimas Sarkanajā zālē izstādītas Augstākās padomes deputātu fotogrāfijas. Tāpat šajā telpā, kas ir viena no iespaidīgākajām neogotikas stila zālēm Rīgā, varēs aplūkot fotogrāfiju izstādi „Latvijas parlaments 20 gados”, kas vēsta par mūsu valstij un parlamentam nozīmīgiem notikumiem. Sarkanajā zālē izstādītas arī fotoliecības no augusta notikumiem.

Sarkanajā zālē Saeimas apmeklētājiem būs iespēja noskatīties fragmentus no Saeimas sagatavotā interviju cikla „Latvijas atdzimšanas vēsture”, kurā tā laika liecinieki – Anatolijs Gorbunovs, Dainis Īvāns, Jānis Vagris, Juris Bojārs un citi - atceras augusta puča dienas un konstitucionālā likuma pieņemšanu. Šajā zālē tiks demonstrēts arī īpašs videosižets ar Augstākās padomes 1991.gada 21.augusta sēdes audioierakstu, kurā fiksēts konstitucionālā likuma pieņemšanas brīdis.
Saeimas apmeklētājiem būs atvērta parlamenta sēžu zāle, kurā deputāti ceturtdienās sanāk uz Saeimas sēdēm. Tajā varēs aplūkot arī 1991.gada 21.augustā pieņemto konstitucionālo likumu un uzzināt, kā cauri gadiem mainījies šīs telpas interjers.

Savukārt Dzeltenajā zālē, kas iekārtota eklektikas stilā ar bruņniecības laika mēbelēm, būs apskatāmas visas logotipu skices, ko bērni un jaunieši šopavasar radīja par godu valsts neatkarības de facto atjaunošanas 20.gadadienai. Logo konkursam saņemti 90 darbi, bet par svētku pasākumu oficiālo logotipu publiskā balsojumā tika izvēlēts deviņgadīgās rīdzinieces Luīzes Annas Pētersones zīmētais gailis, kas izdzied brīvību.

Parlamenta viesiem Balsošanas zālē būs iespēja redzēt vēsturiskus dokumentus – oficiālos atzīšanas rakstus, ar kuriem citas valstis pēc 1991.gada augusta atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu un kas bija nepārprotams apliecinājums valsts suverenitātes atgūšanai.

Savukārt parlamenta bibliotēkas lasītavā Saeimas viesi varēs aplūkot Latvijas valsts institūciju, pašvaldību, citu iestāžu un sabiedrisko organizāciju apbalvojumus, tostarp Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku goda un atzinības zīmes. Šajā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja veidotajā izstādē apkopoti apbalvojumi no 1991.gada līdz mūsdienām.

Saeimas apmeklētājiem būs iespēja piedalīties erudīcijas konkursā, atbildot uz jautājumiem par 21.augustu un Latvijas parlamentu. Pieci pareizo atbilžu autori izlozes kārtībā saņems pārsteiguma balvu – sudraba jubilejas monētu „Neatkarības deklarācija”.

Aicinām apmeklētājus, svētdien ierodoties parlamenta ēkā, ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu. Drošības apsvērumu dēļ lūdzam neienest Saeimas ēkā citiem apmeklētājiem bīstamus priekšmetus, kā arī neierasties alkohola reibumā.


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas