A. Čaka memoriālajā dzīvoklī – muzejā iekārtota fotoizstāde „Melnbaltu vīziju skartie”No trešdiena, 11. novembra, Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī – muzejā varēs aplūkot fotomākslinieka Laimoņa Stīpnieka izstādi „Melnbaltu vīziju skartie”, kas veltīta Dailes teātra izrādei „Mūžības skartie” K. Auškāpa režijā. Izstāde būs apskatāma līdz 2016. gada 18. janvārim.

Par ekspozīciju fotomākslinieks Laimonis Stīpnieks stāsta: „Fotogrāfijas tapušas Dailes teātra izrādē „Mūžības skartie” pirms vairāk nekā 25 gadiem vai citiem vārdiem – sendienās, kad attēls no negatīva līdz bildei veidojās tikai un vienīgi aptumšotā laboratorijas telpā kā secīgi un pacietīgi veicamu fotoķīmisku procesu gala rezultāts. Fotogrāfs teātrim kalpoja reizēm pat kā vienīgais izrādes vizuālais iemūžinātājs. Šī fotodarba laimīgā sakritība ir tāda, ka stagnatīvajā padomju laika realitātē Čaka mūžības skārums rosināja radoša gara pacēlumu it visās izrādes tapšanas skatuviskajās izpausmēs. Tādā kārtā arī ierasti tradicionālais foto dokuments jau bildēšanas gaitā ieguva Čaka dzejas tēlainībā tvertu metaforisku vizuālo uzslāņojumu.”

L.Stīpnieks norāda, ka padomju laikā attēli tikuši publicēti tikai fragmentāri. Līdz ar to iekārtotā fotoizstāde ir pilnskanīgākais Atmodas laika priekšnojautu izrādes fotogrāfiju publiskais apkopojums. Neviens no fotonegatīviem nav izmainīts šodien iespējamā un praktizētā datora pēcapstrādē, kas veikta tikai digitālajai izdrukai atbilstošā veidā un apjomā.

Atgādinām, ka arī Rīgas mākslas telpas (Kungu ielā 3) Intro zālē līdz 20. novembrim apskatāma ekspozīcija „Čaka skartie”, kas tapusi iedvesmojoties no Aleksandra Čaka poēmas „Mūžības skartie” un strēlnieku cīņām par savu valsti. Ekspozīcijas veidotāji radījuši ierakumu gaisotni, izmantojot instalācijas, skaņas un gaismas spēles.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas