Aicina apmeklēt muzikālo pēcpusdienu „Pérola barroca”Sestdien, 28. martā, plkst 16.00 Rīgas Senās mūzikas centrs sadarbībā ar Mākslas muzeju „Rīgas Birža” aicina uz otro Muzikālo pēcpusdienu programmā „Pérola barroca”. Pasākuma īpašie viesi – mūziķi Agnese Kanniņa-Liepiņa un Māris Kupčs.

Mākslas muzejs „Rīgas Birža” (MMRB) un Rīgas Senās mūzikas centrs turpina Muzikālo pēcpusdienu sēriju „Pérola barroca”, arī šoreiz interesentus pulcinot izstādē „Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti. 1580–1780”.
28. marta pasākumu ievadīs MMRB izglītības programmu kuratores Daces Krīgeres stāsts par dažādām dzīves norisēm tā laika sabiedrībā, kuras atklāj izstādē eksponētie portreti. Muzikālā daļa būs baudījums gardēžiem: Agnese Kanniņa-Liepiņa (baroka vijole) un Māris Kupčs (klavesīns) atskaņos vienu no 17. gadsimta neparastākajām vijoles kompozīcijām – Bohēmijas izcelsmes austriešu komponista un vijolnieka Heinriha Ignaca Franca fon Bībera (Heinrich Ignaz Franz von Biber, 1644–1704) „Rožukroņa sonātes”.

Heinrihs Ignacs Francs fon Bībers ir bijis viens no sava laikmeta virtuozākajiem mūziķiem, sarakstīdams virkni programmatisku sonāšu, atspoguļojot tajās gan dabas norises, gan Bībeles sižetus. Eksperti atzīt, ka tā ir viena no tēlojošākajām mūzikām pasaules mūzikas vēsturē. Dzīvnieku balsis, kaujas norises un daudz kā cita var dzirdēt meistara sacerētajos darbos.

Heinriha Ignaca Franca fon Bībera „Rožukroņa sonātes” ir cikls solo vijolei un basso continuo. Skaņdarba pamatā ir Ciešanu laika sižets par Jēzus dzīvi. Galvenais stāstnieks šeit ir vijole, kurai uzticēta tehniski ļoti sarežģīta un virtuoza partija. „Rožukroņa sonātes” prasa no izpildītājiem īpašu meistarību, izcilu spēles tehniku, kā arī tēlainību, kas pa spēkam tikai izcilākajiem atskaņotājmāksliniekiem. Valda uzskats, ka darbs sarakstīts ap 1676. gadu, bet tas nebija zināms līdz pat sonāšu izdošanai 1905. gadā. Interesanti, ka katra sonāte ir citā skaņojumā.

Biļešu cena: pieaugušiem – EUR 4,27; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 2,13. Biļetes nopērkamas Mākslas muzeja „Rīgas Birža” kasē.

Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 50 sēdvietas). Sēdvietas nav numurētas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas