Aleksandra Beļcova un Franču Rivjēra

No 2012. gada 15. marta līdz 2. septembrim Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) būs skatāma izstāde „Aleksandra Beļcova un Franču Rivjēra”.


Māksliniekus, dzejniekus un filozofus vienmēr saistījusi doma, ka kaut kur pastāv idilliska vieta, mūžīgās laimes zeme Arkādija. Aleksandra Beļcova līdzīgi daudziem slaveniem franču māksliniekiem 20. gadsimta sākumā savu Arkādiju atrada Francijas dienvidos, Vidusjūras piekrastē, ko franči dēvē par Azūra krastu – Côte d'Azur.


Franču Rivjērai bija liela nozīme Aleksandras Beļcovas dzīvē un daiļradē. No 1925. līdz 1931. gadam māksliniece regulāri brauca ārstēties uz Francijas dienvidiem, vienmēr dzīvojot tur vairākus mēnešus. Azūra piekraste ar tās maigo klimatu, īpašo jūras gaisu un brīnišķīgo dabu ne tikai palīdzēja viņai uzveikt nāvējošo slimību, bet arī kļuva par iedvesmas avotu daudziem mākslas darbiem. Šī vieta dāvāja Aleksandrai Beļcovai spēkus un enerģiju gan tad, kad māksliniece, spiesta ievērot gultas režīmu, gleznoja un zīmēja pa istabas logu redzamās ainavas, pašportretus un sanatorijas pacientu portretus, gan tad, kad, ceļojot pa apburošajām Rivjēras pilsētiņām, fiksēja savus iespaidus skiču blociņos. Côte d'Azur viņa baudīja arī greznu un bezrūpīgu dzīvi ar tās tradicionālajiem karnevāliem, vietējiem svētkiem un pat Montekarlo kazino piedāvātajām azarta spēlēm.


Atzīmējot 120 gadus kopš mākslinieces dzimšanas, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem izstādi „Aleksandra Beļcova un Franču Rivjēra”, kurā eksponētie gleznojumi, zīmējumi, skiču albumi, mākslas porcelāns, fotogrāfijas un dokumenti ļauj ieraudzīt Franču Rivjēru Aleksandras Beļcovas acīm un iepazīt vienu no spožākajiem posmiem mākslinieces radošajā biogrāfijā.


Izstādi, kurā apskatāmi darbi no Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja un citu muzeju kolekcijām, pavadīs plaša pasākumu programma.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas