Ar Sinfonietta Rīga koncertu atklās Latvijas Jaunās mūzikas dienas


5. aprīlī plkst. 19.00 Lielajā Ģildē tiks atklāts Latvijas Komponistu savienības rīkotais ikgadējais festivāls Latvijas Jaunās mūzikas dienas, kas ir īpašs notikums laikmetīgās mūzikas mīļotājiem. Atklāšanas koncertā piedalīsies "Sinfonietta Rīga" diriģenta Normunda Šnē vadībā kopā ar solistēm Ievu Paršu (mecosoprāns) un Ilonu Meiju (flauta).


Festivāla “Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2013” atklāšanas koncerta programmā ietverta mūzika kamerorķestrim, pārstāvot četrus komponistus. Divi no tiem ir izcili trimdas latviešu mūzikas vēstures pārstāvji, reizē arī draugi - Tālivaldis Ķeniņš un Alberts Jērums.


"Es nemeklēju jaunas lietas mūzikā, es meklēju jaunus ceļus, kā izteikt vecas idejas." Tā par savu mūziku teicis pats T. Ķeniņš, kurš pēc Otrā pasaules kara devās uz Franciju, un vēlāk pārcēlās uz dzīvi Kanādā, tur kļūdams par godātu pedagogu Toronto universitātē, latviešu mūzikas dzīves aktīvu veidotāju, Kanādas komponistu līgas prezidentu. Atklāšanas koncertā skanēs sen nedzirdētais Tālivalda Ķeniņa kamerkoncerts, kura centrā izvirzīts virtuozs flautas solo.


Pirmo reizi Latvijā skanēs ļoti daudzpusīgā trimdas latviešu komponista Alberta Jēruma „Eseja”. Arī A. Jērums netaisnīgi ir afišās reti redzēts uzvārds. Komponists bijis viens no trimdas koru kustības spēcīgākajiem balstiem Eiropā un Kanādā, izcils praktizējošs kordiriģents, kurš arī komponēja.


Intriga solās būt speciāli festivālam komponētais Maijas Einfeldes skaņdarbs "Divas impresijas” balsij un kamerorķestrim. Tā tapšanu iedvesmojusi Kārļa Padega māksla un kompozīcijas soprāna partijai izmantota Jāņa Poruka dzeja. Kā festivāla preses konferencē izteicās koncerta diriģents Normuns Šnē, M. Einfeldes darbi līdz šim nav pievīluši un arī šī kompozīcijas to tikai vēlreiz apstiprina.


Koncertā būs arī lieliska iespēja no jauna dzirdēt profesionāļu augstu novērtēto Mārtiņa Viļuma skaņdarbu "Tvyjōraan" (komponista pašradītajā valodā nozīmē "Parādības"), kurš gada sākumā saņēma Lielo Mūzikas balvu 2012 nominācijā "Gada jaundarbs" un Dienas Gada Balvu kultūrā un līdz ar to uzskatāms par veiksmīgāko pērnā gada jaundarbu latviešu mūzikas literatūrā.


Biļetes uz koncertu var iegādāties "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv. Biļešu cena 5 – 10 LVL, Studentiem, skolēniem, pensionāriem 50% atlaide.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas