Ar tradīcijām un mūsdienu skaņām Valmiermuižā ielīgos JāņusRaženas dzīres, skanīgas dziesmas un jautras dejas, pie ugunskura pavadīta gada īsākā nakts, mītiski rituāli un pat mīlas prieki – tādi ir Līgo svētki jeb Jāņi, kurus kopš senām dienām ik gadu svinam vasaras saulgriežos. Lai godam sagatavotos svētkiem, ar Jāņu tradīciju skolu, Līgo dziesmām un rituāliem, ugunskura iedegšanu un koncertu mūsdienīgās etno skaņās 16. jūnijā Valmiermuižā Jāņus ielīgos "Saulgriezis".

Pasākums "Saulgriezis 2012" aizsāk jaunu tradīciju – ik gadu īsi pirms Līgo svētkiem pulcēt dažādu paaudžu cilvēkus uz ielīgošanas svinībām, kur senlatviešu tradīcijas satiekas ar mūsu dienām. Kā šodien "skan" un "garšo" mūsu sentēvu tradīcijas, to piedzīvot aicināts ikviens Jāņu bērns vēl pirms pašiem svētkiem – ielīgošanā "Saulgriezis" Valmiermuižas pils parkā 16. jūnijā.

"Līgo svētki joprojām ir dzīva pagāniskā tradīcija. Vieni šos svētkus svin pēc sentēvu paražām un tikumiem, citiem tie ir kārtīga ieturēšanās ar jautrām dejām un dziesmām. "Saulgriezis" šīs abas puses – tradicionālo un mūsdienīgo – grib, ja ne savest kopā, tad vismaz tuvināt, lai mēs neaizmirstu senlatviešu tikumus un tajā pašā laikā, grieztos līdzi laika ratam," par pasākuma "Saulgriezis”"ieceri stāsta viens no ielīgošanas atbalstītājiem, "Valmiermuižas alus" darītavas saimnieks Aigars Ruņģis.

Tirdziņš "Ar gardu muti":

Gada īsākā nakts pēc senču tradīcijām jāpavada nomodā pie ugunskura, dziedot Jāņu dziesmas un baudot tradicionālos Jāņu cienastus – sieru un alu. Tādēļ, gatavojoties svētkiem, ielīgošanas pasākumā "Saulgriezis" 16. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 18.00 norisināsies tirdziņš "Ar gardu muti Valmiermuižā", kur labumus, ko neatrast lielveikalu plauktos, piedāvās vietējie mājražotāji un amatnieki. Tā būs iespēja gan nobaudīt un iegādāties mājražotāju gardumus un amatnieku meistardarbus, gan arī tuvāk viņus iepazīt.

Pasākumā "Saulgriezis" visas dienas garumā darbosies Jāņu tradīciju skola, kur īpaši tiek gaidītas ģimenes ar bērniem – tieši jaunā paaudze ir tā, kas tālāk nesīs mūsu sentēvu paražas un tikumus. Visām paaudzēm atraktīvā veidā ielīgošanas pasākuma darbnīcās ikviens varēs iemēģināt roku siera siešanā, vainagu pīšanā, lukturu veidošanā, būs iespēja izzināt Jāņu zāļu noslēpumus, darināt pirtsslotas, kuras pēcāk likt lietā turpat Valmiermuižas pils parkā ierīkotajā alus pirtī. Visas dienas garumā ielīgotājus priecēs vietējās folkloras kopas.

Koncerts mūsdienīgās etno skaņās:

Jāņu dziesmas jeb līgotnes ar tradicionālo piedziedājumu "Līgo!" sāk skanēt jau pāris nedēļas pirms svētkiem. Tāpēc 16. jūnijā, kad saule jau tuvosies rietam, Valmiermuižas pils parku pieskandēs koncerts mūsdienīgās etno skaņās. Plkst. 20.00 ar multimediju projektu "Nebeidzams gabaliņš dzīves" uzstāsies dziedātāja un koklētāja Biruta Ozoliņa kopā ar DJ Monsta. Plkst. 22.00 postfolkloras grupa "Iļģi" iedegs ugunskuru un ielīgotājus priecēs ar savām labākajām Līgo dziesmām, bet pusnaktī Valmiermuižas pils parku ierībinās dūdu un bungu mūzikas grupa "Auļi", kas pirmo reizi Valmieras pusē atrādīs savu jaunāko programmu "Etnotranss”, savukārt no plkst. 1.00 līdz pat saules lēktam ar pasaules mūzikas skaņām "Saulgriezis 2012" aizvadīs DJ Monsta.

Biruta Ozoliņa un DJ Monsta (īstajā vārdā Uldis Cīrulis) ir oriģināla muzikālā apvienība, kura savu vienreizīgumu iemantojusi ar interesanto tandēmu – koklētāja un dīdžejs, kas ir jauns pienesums tradicionālajai tautas mūzikai. Tā ir atmosfēriski piepildīta tautas mūzika, kas sevī glabā gan tradicionālās mūzikas garu, gan paver tās skanējumu pavisam jaunās un mūsdienīgās dvesmās. Muzikālās apvienības sastāvu šajā koncertā papildinās kontrabasists Toms Poišs.

Latvijas postfolkloras kustības aizsācēji un līderi, starptautiski atzītā mūsu zemes world music grupa "Iļģi" šogad svin 30 gadu jubileju. "Iļģi" ir unikāla mūzikas grupa Latvijā – smeļoties iedvesmu no latviešu folkloras, tā radījusi pati savu, oriģinālu mūziku, paverot klausītājiem durvis uz līdz tam nezināmu muzikālu pasauli, izglītojusi un pietuvinājusi latviešu senākās mūzikas izpratnei ne vienu paaudzi vien. "Iļģi" tulkojuši seno, aizmirsto valodu mūsdienīgā, izmantojot savam laikam drosmīgus muzikālus paņēmienus. Patlaban grupas sastāvs muzicē Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels, Gatis Gaujenieks, Egons Kronbergs un Mārtiņš Linde.

Dūdu un bungu mūzikas grupa "Auļi" ieguvusi atpazīstamību Latvijā un ārzemēs, pateicoties īpašajam instrumentu salikumam, skanējumam un spējai aizraut publiku koncertos. "Auļi" piedāvā savu īpašo skanējumu, kas apvieno latviešu folkloras arhaisko, pamatīgo spēku ar mūsdienu rokam un pasaules mūzikai raksturīgo skatuves enerģiju un dinamiku. Auļu jaunākā programma, albums "Etnotranss", kas atzīts par 2010. gada labāko mūsdienu tautas mūzikas albumu Latvijā, klausītājiem būs aizraujoša iespēja doties iniciācijas ceļojumā pazemē – zemapziņā, kur notiek tikšanās ar mītiskām būtnēm. Paši "Auļi" jauno albumu raksturo tā: “Etno – zināt, just, atcerēties no kurienes nākam. Transs – cita pasaule tepat. Vīzija, redzējums, ceļojums."

Jāņu ielīgošanu "Saulgriezis 2012" ar SIA „Valmiermuižas alus” atbalstu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība. Tās vadītāja Zane Kaķe cer, ka "Saulgriezis" izveidosies par ikgadējām Jāņu ielīgošanas svinībām Valmiermuižā. "Vēlamies, lai „Saulgriezis" vieno visas paaudzes, tāpēc Jāņus ielīgosim gan ar senlatviešu tradīcijām, gan ar mūsdienīgām skaņām vakara koncertā. Ceram, ka pasākuma viesi dziļāk izzinās un izpratīs Līgo svētku un Jāņu būtību, un varbūt, ja ne šogad, tad nākamgad kādam "Saulgriezis" būs devis iedvesmu līgot citādāk," saka Zane Kaķe.

Ielīgošanu "Saulgriezis 2012" atbalsta Burtnieku novada pašvaldība un Valmieras pilsētas pašvaldība. Ieeja pasākumā par ziedojumiem Valmiermuižas pils parka labiekārtošanai. Plašāka informācija pieejama mājas lapā www.valmiermuiza.lv.

Foto: Publicitātes, grupa "Iļģi"
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas