Brīvdienās Latvijas Televīzijā – vairāku Ziemassvētku filmu un koncertierakstu pirmizrādesZiemassvētku brīvdienās Latvijas Televīzijā (LTV) gaidāmas vairākas pirmizrādes – ģimenes lokā būs skatāmas gan animācijas un piedzīvojumu filmas, gan vairāki koncertieraksti – starp tiem Maestro Raimonda Paula Ziemassvētku programma “Baltie svētki” un labdarības koncerts “Nāc līdzās!”.

24. decembra rītā mazos LTV skatītājus ieskandināt svētkus aicinās Tuta. Plkst. 09.00 LTV1 un REplay.lv būs skatāma sērija “Tutas Ziemassvētki. Tuta un Ziemassvētku dziesmiņa”, kur Tuta gatavojas Ziemassvētkiem – cep piparkūkas, raksta vēstuli Ziemassvētku vecītim, kārto mantas, gatavo dāvanu Fenekam. Plkst. 09.10 – Tutas Ziemassvētku koncerts “Piparkūku sirds” (2022), kur bērni varēs klausīties un dziedāt līdzi sev jau zināmajām Tutas dziesmiņām, kā arī dažnedažādām Ziemassvētku dziesmām – sākot no latviešu tautasdziesmām un beidzot ar pasaulslavenām svētku melodijām. Brīvdienu noskaņu turpinās radīt divas animāciju pirmizrādes – plkst. 10.00 – “Brašais Kurmītis: speciālizlaidums” (2020) un plkst. 10.35 – “Terijs Prečets. Sniega mazulis” (2021). Pēc tam plkst. 11.00 – animācijas filma “Ziemassvētki ar muzifantiem” (2020), bet plkst. 11.25 – “Ziemassvētku vēstule” (2019).

Ziemassvētku vakarā plkst. 18.20 tiešraidē no Doma baznīcas būs vērojams Ziemassvētku dievkalpojums, kurā svētrunu teiks Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags. Dievkalpojumā muzicēs Rīgas Doma zēnu koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā, ērģelnieks Aigars Reinis un sitaminstrumentālists Ernests Mediņš.

Pēc tam plkst. 20.25 televīzijas pirmizrāde Maestro Raimonda Paula Ziemassvētku programmai “Baltie svētki”. “Balta gaisma no apsnigušajiem jumtiem iespīd istabā. Šajā gaismā ir kāds atspīdums no manas bērnības dienām, kas viegli aizkustina mani. Sirdi apņem maigs ziemas prieks. Es sāku atcerēties, kā toreiz bija…” – tā reiz rakstīja Kārlis Skalbe un pēc tā ilgojas katrs no mums. Arī Raimonds Pauls, kurš Ziemassvētkos aicina atsaukt atmiņās to mīlestību, labestību un sirdssiltumu, kas šodien varbūt nedaudz pagaisis. Skanēs Kārļa Skalbes tēlojums “Ziemassvētki būdiņā” aktiera Jēkaba Reiņa lasījumā un Raimonda Paula dziesmas ar Plūdoņa, Aspazijas, Vācieša, Petera, Rača un Zanderes dzeju. Tās dziedās Paula Saija, Ērika Eglija-Grāvele un Jānis Kurševs. Muzikālais pavadījums Māra Briežkalna vadībā.

Pirmajos Ziemassvētkos, 25. decembrī, plkst. 10.00 būs animācijas īsfilmas “Priecīgu Madagaskaru!” (2009) pirmizrāde. Kad Ziemassvētku vecīša kamanas avarē eksotiskajā Madagaskarā un viņu piemeklē atmiņas zudums, iemīļotie varoņi Alekss, Melmans, Glorija, Mārtijs un pingvīni pārņem grožus savās rokās, lai glābtu patieso Ziemassvētku garu. Plkst. 10.30 – “Madagaskaras pingvīnu Ziemassvētki” (2005) pirmizrāde, kur iemīļotie Madagaskaras pingvīni no Ņujorkas Centrālparka zoodārza dodas jautrā piedzīvojumā cauri rosīgajai metropolei, lai glābtu savu biedru Ziemassvētku naktī.

Vakarā plkst. 18.20 pirmizrādīs labdarības koncerta “Nāc līdzās Ziemassvētkos!” ierakstu no Latgales vēstniecības GORS, kur kopā uzstājās skatītāju mīlēti mākslinieki un talantīgi bērni, jaunieši ar īpašām vajadzībām – Integratīvā mākslas festivāla “Nāc līdzās!” laureāti. Šogad talantīgos jauniešus ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem pārstāv: Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra jaunieši un pirmsskolas mazie dejotāji “Mazās bitītes”; Rīgas 1. pamatskolas – attīstības centra perkusiju grupa, kas vienmēr pārsteidz skatītājus, jo skolotāja Ieva Altrofa ir neizsmeļama radošajos meklējumos darbā ar bērniem; Rīgas 5. pamatskolas – attīstības centra trīs brašie dziedošie puiši – Oskars, Tomass un Sandis, Rīgas Ēbelmuižas pamatskolas divas surdo grupas, Daugavpils Stropu pamatskolas – attīstības centra pirmsskolas zvangu duets, VSAC “Zemgale” filiāles “Ziedkalne” lieliskie dejotāji un mūsu talantīgie individuālie izpildītāji – Diāna Ponaskova, Renāte Jakovļeva, Laura Žukova, Marta Rancāne, Artūrs Rubenis, Antons Sņegovs, Kaspars Grigāns, Roberts Reingolds un instrumentālisti – akordeonists Mihails Oļehovs, ērģelnieks Jakovs Burlajevs, ģitārists Kirils Švidčenko un brašais fonda “Nāc līdzās!” koris – kurā dzied daudzi no solistiem. Priekšnesumā vienosies izcilie skatuves mākslinieki: LNO soliste Jūlija Vasiļjeva, dziedātāji Dainis Skutelis, Marija Naumova, Nauris Puntulis, Ingus Ulmanis, Kristīne Prauliņa, etnogrupa “Tautumeitas”, grupa “Audiokvartāls”, Doma kora skolas zēnu koris (diriģents Mārtiņš Klišāns), kā arī Emīla Dārziņa mūzikas skolas orķestris kopā ar profesionāliem mūziķiem. Muzikālā virsvadība koncertā uzticēta diriģentam Andrim Vecumniekam, muzikālās aranžijas radījis komponists un mūziķis Andris Sējāns, koncerta režisore – Marija Bērziņa. Koncertā būs unikāla iespēja scenogrāfijā redzēt latviešu gleznotāju meistardarbus – video ietvarā to visu ietērpis būs videomākslinieks Toms Zeļģis, savukārt dziesmu starplaikos sirsnīgas sarunas sagaidāmas žurnālistes Ineses Vaikules vadībā.

Pēc tam plkst. 20.40 – latviešu piedzīvojumu filmas “Circenīša Ziemassvētki” (2022, rež. Aigars Grauba) pirmizrāde Latvijas Televīzijā. Filma vēsta par policista Ervīna Dambja ģimeni, kas sliktā noskaņojumā ierodas savā lauku mājā un sastop Ziemassvētku vecīti. Mazā Marta un brālītis Toms viņu iesaista savas ģimenes glābšanas plānā. Vecāki sāk gatavoties svētkiem, nemaz nenojauzdami, ka sastaptais Ziemassvētku vecītis ir no cietuma izbēgušais Bruno Circenis. Lomās: Kaspars Kārkliņš, Jānis Vimba, Inga Tropa, Bille Siliņa, Vilhelms Auders, Marija Grauba, Havjers Garsija, Jēkabs Reinis, Samira Adgezalova, Rihards Lepers, Meinards Liepiņš u.c.

Otrajos Ziemassvētkos, 26. decembrī, plkst. 09.25 pirmizrādīs bērnu un jauniešu vokālās studijas “Rasa”, dziesmu autoru Annas Zankovskas un Kaspara Ansona radīto muzikālo Ziemassvētku stāstu “Dārgākā dāvana” (2023). Tajā dzirdamas septiņas jaunrades, kā arī populārā Ziemassvētku dziesma “Kas ir šis bērns”. Stāsts tapis, lai atgādinātu bērniem un arī pieaugušajiem, kas ir Ziemassvētku patiesā būtība. Mūsdienu bērniem šie svētki ir lielie dāvanu svētki. Tik ļoti bērniem gribas kārtējo plastmasas rotaļlietu no reklāmas, kas drīz vien pēc svētkiem skumji gulēs plauktā aizmirsta. Vai Ziemassvētki ir kas vairāk par dāvanu sarakstu? Ir gan, tāpēc uz pidžamballīti pie Rasas, Ričarda un krustmātes ierodas draugi. Ziemassvētki tuvojas un bērniem prātā tikai dāvanas. Krustmāte, dzirdot bērnu sarunas, piedāvā izlasīt skaistāko Ziemassvētku stāstu par Jēzus Kristus piedzimšanu, kas atklāj, kāpēc šajos svētkos tiek dāvinātas dāvanas un kādām tām vajadzētu būt.

Vakarā plkst. 18.20 ģimenes filmas “Ziemassvētki džungļos” (2022, rež. Jāks Kilmi) pirmizrāde – stāsts par desmitgadīgo Paulu, kuras ģimene pārcēlusies uz eksotisku valsti, jo tēvs ir ģeologs un strādā zelta raktuvēs. Paula ilgojas pēc Ziemassvētkiem, taču ko darīt, ja nav ziemas? Izrādās, Paulas jaunais draugs Ahims ir dzirdējis, ka arī džungļu biezoknī sastopams Ziemassvētku šamanis. Plāns ir rokā! Tomēr bērni nenojauš, cik bīstami un aizraujoši piedzīvojumi viņus sagaida ceļā: pazemes alas, džungļu gari, kanibāli, neparasti dzīvnieki un daudz kas cits. Lomās: Rebeka Šuksta, Braidens Pablo Eskobars, Māris Olte, Inga Alsiņa-Lasmane, Elizabete Liepa u.c.

Plkst. 20.40 “Mans draugs – nenopietns cilvēks. Filmas arheoloģija” (rež. Agita Cāne-Ķīle, scenārija autore Daira Āboliņa) pirmizrāde. Filma “Mans draugs – nenopietns cilvēks” Jāni Streiču padarīja par kino meistaru, jo viņš spēja uztaisīt filmu, kurā katrs kino skatītājs, tā vai citādi, spēja ieraudzīt gan dramatiskas, gan komiskas references par savu dzīvi. Ciklā “Filmas arheoloģija” komanda atgriezīsies Rīgas kinostudijā kopā ar mūžam smaidīgo Jāni Paukštello, nopietno režisoru Jāni Streiču un viņa uzticamo asistenti Ilzi Līci. Varoņi: kostīmu māksliniece Skaidra Deksne, kino operators Miks Zvirbulis, publicists Ēriks Hānbergs un toreizējie filmas aktieri – Raimonds Auškāps, Kārlis Pumpuriņš, Jānis Liepiņš un Valdis Liepiņš. Jautājums ir atvērts: vai Arvīds Lasmanis bija radinieks Raiņa Antiņam, latviešu pasaku trešajam tēva dēlam, vai tomēr paša Jāņa Streiča slēptajam “alter ego”? Uzreiz pēc tam plkst. 21.35 komiskā melodrāma “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975, rež. Jānis Streičs). Lomās: Jānis Paukštello, Gaļina Maculeviča, Jānis un Valdis Liepiņi, Dzidra Ritenberga, Aleksejs Mihailovs, Lilita Bērziņa, Ēvalds Valters, Eduards Pāvuls, Oļģerts Dunkers, Voldemārs Lobiņš, Raimonds Auškāps, Boļeslavs Ružs, Irina Tomsone u.c.

Vakara izskaņā plkst. 23.15 – “Vīnes filharmoniķu koncerts Prāgā” (Austrija, 2023). Koncertā diriģēs Vīnes filharmoniķu orķestra diriģents Jakubs Hruša, un īpašais viesis būs pienists Igors Levits – pasaules pilsonis, kas kalpo kā atgādinājums, ka mūzika spēj pārkāpt valstu robežas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas