Cēsīs gaidāms virtuozā ukraiņu pianista Ļubomira Meļņika koncertsSestdien, 27. maijā, Koncertzālē “Cēsis” notiks ukraiņu komponista un pianista Ļubomira Meļņika jaunākā albuma The Sacred Thousand prezentācijas koncerts. Ieraksts veltīts ukraiņu karavīriem, kuri stājās pretī Krievijas armijas pārspēkam, vairākas nedēļas saglabājot savas pozīcijas Azovas tērauda rūpnīcā Mariupolē.

Ukraiņu komponists un pianists Ļubomirs Meļņiks, viens no mūsu laika izcilākajiem klavieru virtuoziem, Cēsīs viesosies pirmo reizi, lai klausītājus iepazīstinātu ar savu jaunāko ierakstu, kas tapis Latvijas džeza izdevniecības “Jersika Records” paspārnē.

The Sacred Thousand vienā pusē klausāms skaņdarba studijas ieraksts, kas veikts pilnīgi analogi magnētiskajā lentē 2022. gada 13. septembrī Rīgas skaņu ierakstu studijā Reformātu baznīcā, bet otrā pusē ir šī paša skaņdarba digitāli veikts koncertieraksts Turīnā, Itālijā. Šāda oriģināla pieeja ļauj salīdzināt izpildījumu un atskaņojumu – lai arī skaņdarbs ir viens un tas pats, nobeigums atšķiras. Droši var teikt, ka arī koncerts Cēsīs izpildijuma ziņā būs unikāls!

“Kad es ierados milzīgajā zālē uz ierakstu sesiju, man prātā bija kāda iepriekš sacerēta tēma. Zāle bija liela un tukša, ar izgaismotu koncertflīģeli tās centrā. Telpas vēriens man atgādināja Azovas tērauda rūpnīcu, kuru ukraiņu karavīri sargāja nedēļām ilgi, aizstāvot savu valsti no iebrucējiem. Zāles plašums un skaistā flīģeļa skaņa iedvesmoja radīt šī skaņdarba Pēdējo daļu ar tās četru akordu progresiju, kas turpinās līdz bezgalībai,” ieraksta procesu atceras Ļubomirs Meļņiks.

Pēc koncerta jauno skaņu plati būs iespēja iegādāties, kā arī sastapt pašu autoru.

Ļubomirs Meļņiks 70. gadu vidū sāka strādāt pie jaunām klavierspēles koncepcijām. Ar savu neparasto klavierspēles tehniku viņš glezno vēl nedzirdētas skaņu ainavas, brīžiem pirkstu veiklībai sasniedzot superskaņas ātrumu.

Meļņika dziļi personīgie priekšnesumi ir sajūsminājuši klausītājus visā pasaulē, bet tehniski virtuozie skaņdarbi ir apmulsinājuši profesionāļus, jo tos praktiski nevar atskaņot pat izcilākie pianisti.

Laikā no 1980. līdz 1990. gadam Ļubomirs Meļņiks izdeva sešus albumus, bet The song of galadrie Ņujorkas Stereo Review magazine novērtēja kā “vienu no 10 svarīgākajiem mūsu laika albumiem”. Kopš 2002. gada viņš ir izdevis apmēram 16 jaunus digitālos albumus, tostarp Illirion kompānijas Sony Classical paspārnē.

Pēdējos gados Meļņiks uzstājas dažādos mūzikas festivālos un sniedz koncertus visā pasaulē – Eiropā, Ziemeļamerikā, Ķīnā un Japānā. Viņu interesē tehnoloģiju inovācijas, kas var uzlabot un padziļināt klausītāju mūzikas pieredzi, un Ļubomirs pastāvīgi sadarbojas ar dažādiem skaņu inženieriem, lai uzlabotu digitālo ierakstu tehnikas.

Koncerta biļetes nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilsesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas