Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma izstāde “citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks”No 11. aprīļa līdz 14. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) izstāde „citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks / anders als immer. Zeitgenössisches Design und die Macht des Gewohnten”.

Ārējo sakaru institūts (ifa) sadarbībā ar kuratoru Folkeru Albusu (Volker Albus) izstādē „citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks” piedāvā īpaši atlasītus piemērus, kas spilgti raksturo mūsdienu dizaina fenomenu – spēju paskatīties uz ierastām lietām no citas perspektīvas.
106 dažādi darbi un kopumā 148 objekti, ko radījuši 47 Vācijā un 20 citās Eiropas zemēs strādājoši dizaineri un dizaineru grupas, atklāj to lielo daudzveidību, kā var atšķirīgi risināt dažādus dizaina uzdevumus. Izstāde provocē diskutēt par priekšmetiem, vērtējot tos saistībā ar funkcionalitāti, izmantotajiem materiāliem, konstrukciju un kontekstu.

Plaukts, austrumu paklājs, atzveltnes krēsls – šie raksturojošie nosaukumi paši par sevi raisa konkrētas asociācijas par priekšmeta konstruktīvajām, dekoratīvajām un formveides īpašībām. Tieši tādēļ dizaineri ierosina apšaubīt tradicionāli aprobētās dizaina pamatnostādnes, parādot to absurdo dabu. Dizaina objekti ne tikai raisa izbrīnu, bet arī iedvesmo palūkoties uz sevi „jaunā gaismā”, reflektēt uz sagaidāmo, atkāpjoties no tradicionālajiem uzvedības kodiem, noteiktiem nosacījumiem un pārskatot iesīkstējušos priekšstatus. Šie „ieraduma spēka pārrāvumi” savā būtībā atspoguļo tās dziļās sociālās un kulturālās izmaiņas, kuras šobrīd piedzīvojam visās ikdienas dzīves sfērās, kas manifestējas tādos atslēgas vārdos kā mobilitāte, migrācija, ēšanas un uztura ieradumu izmaiņas un daudzos citos.

Konkrētās dizaina diskusijas starptautisko aspektu šajā izstādē varam vērtēt no diviem skatpunktiem. Pirmkārt, darbu skaits ir ievērojams, jo paralēli 47 Vācijā strādājošu dizaineru un dizaineru grupu darbiem ir izstādīti 20 objekti, kuru autori pārstāv Dāniju, Franciju, Itāliju, Nīderlandi, Austriju, Portugāli, Zviedriju, Šveici un Spāniju. Otrkārt, Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) kuratori ir aicinājuši katru izstādes „citādāk nekā parasti” starptautiskās turnejas sadarbības partneri piedāvāt vietējo dizaineru un dizaineru grupu darbus, kas strādājuši pie izvirzītās tēmas problemātikas. Mēs varam būt lepni, ka visi astoņi LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja speciālistu ieteiktie autori un Latvijas dizaina paraugi tika iekļauti Rīgas ekspozīcijā, proti:

Artūrs Analts, Rūdolfs Strēlis („VARIANT STUDIO”) – krēsls „Tilts” un kāpnes „Led Zeppelin”;
Zane Homka („RIJADA”) – drēbju pakaramais „Kocis”;
Rihards Funts („RIJADA”) – rotaļlieta „Pīle”;
Ieva Kalēja („MAMMALAMPA”) – stāvlampas „Līgava” un „Viedā”;
Māra Skujeniece – porcelāna vāžu sērija „Spoles”;
Jānis Straupe – augļu trauks, riekstu trauks un vīna turētājs;
Aldis Circenis („RIGA CHAIR”) – taburete „Bloom” un šūpuļmanta „Riga Roo”.

Patīkami apzināties arī faktu, ka lielāka daļa no izvēlētajiem dizaina objektiem pēdējo gadu laikā jau ir papildinājuši Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekciju.

Izstādes laikā būs pieejams ekspozīcijas katalogs vācu valodā ar teksta pielikumu angļu un latviešu valodā.

Projektu papildina apjomīga pasākumu programma, kuru 9. aprīlī plkst. 18.30 Gētes institūtā Rīgā ievadīs izstādes kuratora Prof. Folkera Albusa lekcija „Plaukts. Piezīmes par otršķirīgas mēbeles konstrukciju, konfigurāciju un funkciju”. Priekšlasījums norisināsies vācu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Izstādi organizē Vācijas Ārējo sakaru institūts (ifa), Štutgarte, un Gētes institūts Rīgā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas