“Dzejas dienas” piedāvās plašu programmu ar pašmāju un ārvalstu dzejnieku piedalīšanos


Sekojot iepriekšējo gadu tradīcijām, septembri Latvijā saucam par dzejas mēnesi. Arī šogad viens no Latvijas vecākajiem festivāliem – "Dzejas dienas" piedāvās plašu programmu ar pašmāju un ārvalstu dzejnieku piedalīšanos. Laikā no 6. līdz 16. septembrim Rīgā un tās apkārtnē notiks gandrīz trīsdesmit pasākumi.


Ar mainīgu intensitāti gadu gaitā, dzejas svētki Latvijā šogad tiks svinēti jau 48. reizi. Oficiālajā "Dzejas dienu 2012" programmā iekļauti gan tradicionālie pasākumi, gan vairāki jauninājumi, liekot uzsvaru uz jaunām sadarbības formām.


Kā pirmie, atklājot festivālu 6. septembrī, gaidāmi metafiziskās dzejas lasījumi "Svētceļojums" saieta namā "Vijoļšķūnis", kam sekos "Dzejas meditācija" Krišjāņa Barona muzejā. Ar Latvijas dzejas gada jaunumiem būs iespējams iepazīties 7. septembrī Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā pasākumā "Atvērt nevar aizvērt", kur notiks jaunākās publicētās dzejas lasījumi. Dzejas krājumi kopš 2011. gada "Dzejas dienām" iznākuši Rutai Štelmaherei, Ingai Gailei, Arvim Vigulam, Dainai Sirmajai, Leonam Briedim, Ingmārai Balodei un Annai Fomai. Sadarbībā ar apgādu "Mansards" festivāla laikā tiks atvērti vēl divi dzejas krājumi – Annas Fomas "Jaunā Vāgnera klusēšana" 10. septembrī un Ingmāras Balodes "alba" 15. septembrī.


"Dzejas dienas" sadarbosies ar citiem šajā laikā notiekošiem festivāliem. Kopā ar mūsdienu kultūras forumu "Baltā nakts" 8. septembrī Esplanādē būs atrodama "Baltās nakts dzejas un mūzikas skatuve", kur uzstāsies atpazīstami un mazāk zināmi dzejnieki un mūzikas grupas. Savukārt, "Teātra bāra" jaunajā zālē tekstgrupa "Orbīta" piedāvās performanci "Slow Show FM". Ar "Rīga 2014" atbalstu Esplanādē no 7. līdz 9. septembrim atkal darbosies grāmatu maiņas telts, uz kuru cilvēki aicināti nest savas jau izlasītās grāmatas un iemainīt tās pret citām. "Baltās nakts" laikā telts būs pieejama līdz pat plkst. 4 rītā. Savukārt, sadarbībā ar festivālu "Survival Kit", tiks prezentēts tekstgrupas "Orbīta" projekts "Dzejas kartogrāfija. Rīgas dzejas karte".


Festivāla programmu šogad iezīmē jaunu ideju un formu meklējumi. Jau minētajos tekstgrupas Orbīta pasākumos dzeja tiks savīta ar video projekcijām, vizualizācijām, skaņām, sasaistot formu ar pilsētas ģeogrāfiju. Otrs jauninājums Latvijas dzejas ainā ir divdzejas audiovizuālais projekts "Dzejaslode. Krāsas". Astoņpadsmit Latvijas dzejnieki ir aicināti gatavot sadarbības dzeju, kas tiks prezentēta 12. septembrī. Tā ir īpaša dzejas tehnika, kurā vairāki autori kopīgi gatavo vienotu dzejoli. Pasākumā Pēterbaznīcā piedalīsies arī jau pieredzējuši sadarbības dzejas autori – japāņu dzejniece Joko Danno (Yoko Danno) un amerikānis Džeimss Hopkinss (James C. Hopkins).


Arī "Dzejas dienu" aktīvajā sadaļā – poētiskajās orientēšanās sacīkstēs "Medusmaizes stāsts" tiks izmantotas jaunas izpausmes formas. Sacensībās, sekojot audiostāstam, būs jāmeklē latviešu dzejnieku atdusas vietas Rīgas kapsētās. Ar šo pasākumu, kas notiks 9. septembrī, festivāla organizatori vēlas atgādināt par nemirstīgajām vērtībām Latvijas dzejā.


Netiks piemirsti arī tradicionālie festivāla pasākumi. Klasisks dzejas vakars, kam dots nosaukums "Ziedi Daugavai", norisināsies uz Daugavas dambja starp krogu "Meidrops" un laivu piestātni Ikšķilē. Ārpus pilsētas izies arī "Ceļojums ar dzejniekiem" – šogad literārie klejojumiem notiks Rāmavā.


Pēc divu gadu pauzes, Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī dzejnieki un dzejas mīļotāji pulcēsies Esplanādē. Pasākumā "Latviešu dzejas maratons" piedalīsies, Aivars Eipurs, Jānis Rokpelnis, Kārlis Vērdiņš, Jānis Elsbergs, Leons Briedis, Ingmāra Balode, Anna Auziņa un Uldus Bērziņš.


Visa festivāla garumā dažādos pasākumos piedalīsies ārvalstu viesi – Krievijas dzejnieki Staņislavs Ļvovskis (Станислав Львовский) un Nastja Deņisova (Настя Денисова), Sabīna Messega (Sabina Messeg) no Izraēlas, Samira Negruša (Samira Negrouche) no Alžīrijas un katalāniešu dzejnieks Ilari de Kara (Hilari de Cara).


Ar pilnu pasākumu programmu Rīgā iespējams iepazīties "Dzejas dienu 2012" mājaslapā www.dzejasdienas.lv. Drīzumā lapā tiks publicēta apkopotā informācija par "Dzejas dienu" satelītpasākumiem visā Latvijā.


Ieeja visos pasākumos bez maksas.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas