Dzintaru koncertzālē norisināsies baleta festivāls “Baleta zvaigznes Jūrmalā”


Trešdien, 8. augustā, plkst. 19.30 Dzintaru koncertzālē norisināsies 13. starptautiskais baleta festivāls "Baleta zvaigznes Jūrmalā", informēja SIA "Dzintaru Koncertzāle" projektu vadītāja Ieva Studente.


Tā ilggadējais vadītājs un dvēsele ir Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, kura aizrautība un mīlestība pret baleta mākslu ir veicinājusi festivāla pakāpenisku izaugsmi un pilnveidošanos. Šogad Jūrmalā baleta cienītājiem būs iespēja redzēt dažādu horeogrāfu rokrakstus un priecāties par izcilām baleta zvaigznēm no visas pasaules. Festivāls piedāvās arī tikšanos ar Latvijas Nacionālā baleta vadošajiem solistiem un jaunajiem māksliniekiem.


Uz Dzintaru koncertzāles skatuves 8. augusta vakarā uzstāsies tādas zvaigznes kā Amerikas baleta teātra II jaunā zvaigzneBerlīnes Valsts operas solists Maksims Kviroga (Maxime Quiroga), Parīzes Grand Operas baleta soliste Alise Renavanda (Alice Renavand) , Nicas baleta Mediterranee solists Žans Sebastjēns Kolo (Jean – Sebastien Colau ), Maskavas Lielā teātra zvaigznes Činara Alizade (Chinara Alizade) un Mihails Kočans (Mikhail Kochan), Štutgartes baleta teātra izcilā dejotāja Bridžita Breinere (Bridget Breiner), Kijevas Modernā baleta solisti Jeļena Dolgiha un Dmitrijs Kondratjuks, kā arī Grācas operas talantīgais baleta solists Seržs Desročes (Serge Desroches), kuru drīz būs iespējams redzēt titullomā Latvijas Nacionālā baleta pirmizrādē "Otello".


Godalgotā, kanādiešu izcelsmes Amerikas baleta teātra II jaunā zvaigzne Alise Šī, duetā ar Franču izcelsmes Berlīnes Valsts operas baletdejotāju Maksimu Kvirogu, skatītājiem dāvās baleta klasikas pērli – Pas de deux no baleta "Korsārs", kā arī mūsdienu baleta horeogrāfijas priekšnesumu. Abi jaunie mākslinieki ir guvuši visaugstāko novērtējumu dažādos starptautiskos baleta konkursos. Maksims Kviroga ir 2. Stambulas Starptautiskā baleta konkursa uzvarētājs, bet Alise Šī šogad ieguva zelta medaļu prestižajā un tradīcijām bagātajā 7. Helsinku internacionālā baleta konkursā.


Lielā teātra soliste Činara Alizade, kura, pateicoties uzvarai baleta dejotāju un horeogrāfu Starptautiskajā konkursā Maskavā (Junior grupā), tika uzaicināta uz Lielā teātra baleta trupu, duetā ar daudzsološo Maskavas Lielā teātra solistu Mihailu Kočanu, skatītājiem piedāvās Pas de deux no baleta "Parīzes liesmas" un "Riekstkodis". Horeogrāfs Jurijs Grigorovičs.


Latvijas skatītājiem būs iespēja novērtēt modernā baleta solo (ar Marko Geckes horeogrāfiju ) izcilās amerikāņu izcelsmes baleta dejotājas Bridžitas Breineras izpildījumā, kura 1996.gadā pievienojās Reida Andersona vadītajam Štutgartes baleta teātrim, un ātri kļuva par vienu no iecienītākajām baleta māksliniecēm, kuras sniegumu ļoti augstu novērtējuši arī kritiķi.


Kijevas Modernā baleta solisti Jeļena Dolgiha un Dmitrijs Kondratjuks skatītājiem dāvās priekšnesumu, kuru sagatavojis viens no slavenākajiem jaunajiem Eiropas baletmeistariem Radu Poklitaru. Viņa vārds ir saistīts ar pārsteidzošiem inovatīviem eksperimentiem un negaidītu pieeju pasaulē populāriem teātra gabaliem, sniedzot būtisku ieguldījumu mūsdienu dejas bagātināšanā, tai pašā laikā saglabājot uzticību mūzikālajam materiālam.


Ar Pas de deux no baleta "Delība svīta" ( Hose Martinesa horeogrāfija) un duetu "Romeo un Džuljeta" iepazīstinās Parīzes Grand operas soliste Alise Renevanda un franču izcelsmes dejotājs Žans Sebastjēns Kolo, kurš izglītību guvis Parīzes operas baleta skolā un vēlāk bijis Parīzes operas un baleta teātra, Kanādas Nacionālā baleta teātra, Leipcigas baleta teātra un Nicas baleta teātra solists, nodejojot vairāk kā sešdesmit lomas, gan mājas baleta teātros, gan viesizrādēs visā pasaulē. Žans Sebastjēns Kolo ir sevi pierādījis arī kā talantīgs horeogrāfs.


Latvijas Nacionālā baleta vadošie solisti Elza Leimane-Martinova un Raimonds Martinovs, plašas publikas priekšā stāsies gan baletdejotāju, gan horeogrāfu ampluā. Viņi, kopā ar Latvijas Nacionālā baleta māksliniekiem, skatītājus iepazīstinās ar fragmentu no Ludviga Minkusa slavenākā baleta "Bajadēra", kas pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā piedzīvoja tikai šogad, saņemot nedalītu skatītāju atzinību.


Latvijas Nacionālā baleta jaunās mākslinieces šovasar piedalījušās straptautiskajos baleta konkursos. Evelīna Godunova starptautiskajā baleta konkursā Korejā "5th KIBC" (Korean international ballet competition) izcīna godalgoto otro vietu.


Savukārt, Annija Kopštāle, pērn veiksmīgi startējot Pekinas pirmajā internacionālajā baleta un horeogrāfijas konkursā, ieguva uzaicinājumu piedalīties tradīcijām bagātajā starptautiskā baleta konkursā Helsinkos. "7. Helsinku internacionālā baleta konkurss" norisinājās no šī gada 28. maija līdz 7. jūnijam. Šogad tajā piedalījās deviņdesmit dalībnieki no divdesmit deviņām dažādām pasaules valstīm.


Elzas Leimanes – Martinovas veidotajā horeogrāfijā "Mzanzi" iejutīsies Jolanta Lubēja. Ar dejas kompozīciju „Lāde” sevi parādīs Raimonds Martinovs, Andris Pudāns un Aleksandrs Jurāns. (Raimonda Martinova horeogrāfija.)


Jau kopš 1999. gada uz Dzintaru koncertzāles skatuves ik gadu baleta cienītājiem tiek dāvāta unikāla iespēja klātienē izbaudīt šī brīža pasaules spožāko dejotāju sniegumu, kā arī iepazīt izcilāko mūsdienu horeogrāfu šedevrus.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas