Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā – vairāk nekā 200 pasākumi


Ceturtdien, 4. aprīlī, nodibinājums „Rīga|2014” programmas atvēršanas pasākumā Esplanādē publiskoja Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, kurā ietverti vairāk nekā 200 pasākumi visdažādākajos mākslas un kultūras žanros.


2014. gada programmas notikumi bagātinās jau tradicionāli esošo Rīgas kultūras pasākumu klāstu ar jaunām norisēm. Programma tapusi, sadarbojoties teju simts valsts, pilsētas un nevalstiskajām organizācijām un veidojot kultūras gada notikumus augstā starptautiskā līmenī ar Eiropas un pasaules elpu. Eiropas kultūras galvaspilsētas gads būs iespēja Latvijai piesaistīt starptautisko uzmanību pirms 2015. gadā gaidāmās prezidentūras Eiropas Savienības Padomē.


Rīgā redzēsim koncertējot pasaules līmeņa Latvijas māksliniekus – varētu piedalīties Mariss Jansons ar vienu no pasaules izcilākajiem orķestriem – Bavārijas Radio orķestri, Gidons Krēmers, Miša Maiskis, Maija Kovaļevska, Marina Rebeka, Egils Siliņš, orķestris „Kremerata Baltica” u.c. 2014. gadā notiks arī divu Latvijas oriģināloperu pirmizrādes par leģendārām Latvijas personībām Valentīnu Freimani un Mihailu Tālu. Tiks izrādītas visas Riharda Vāgnera cikla „Nībelunga gredzens” operas, kā arī opera „Rienci”, kuru savulaik R.Vāgners aizsāka rakstīt, dzīvojot tieši Rīgā.


Ar notikumiem bagātu nedēļas nogali nākamgad no 17. līdz 19. janvārim tiks atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads. 18. janvārī notiks līdzdalības akcija – grāmatu draugu ķēde, padodot grāmatas no vecās uz jauno bibliotēkas ēku, iecerēts operas „Rienci” multimediālais uzvedums. Tiks atklātas arī vairākas izstādes - mākslas izstādi „1914” Arsenālā, dzintara pielietojums zinātnē atspoguļosies izstādē „Dzintars laiku lokos”, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs kinētiskās mākslas izstāde „No Johansona līdz Johansonam”. 19. janvārī paredzēts plašs pasākumu cikls Siguldā.


Visu gadu pasākumi plānoti arī jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka, kurā būs vairākas starptautiskas izstādes. Izstādē „Grāmata 1514 - 2014” redzēsim retus Eiropas bibliotēku grāmatu eksemplārus. Rīgā iecerētas arī Vijas Celmiņas, Gustava Kluča darbu izstādes.


Ar kultūras starpniecību Rīga 2014 programma rosinās runāt par vēsturi kopš Pirmā pasaules kara sākuma, un „Stūra mājā” būs vairākas izstādes par cilvēku likteņstāstiem vēstures notikumu griežos.


Tāpat Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros Rīgā notiks vairāki starptautiska mēroga pasākumi, tostarp Pasaules koru olimpiāde, kas pulcēs 20 000 dziedātāju no visas pasaules un Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremonija.


Ar programmu, kurā īpaša uzmanība veltīta laikmetīgajai mākslai, piedalīsies arī Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas oficiālā partnerpilsēta Sigulda. Sadarbība uzsākta arī ar citām Latvijas pašvaldībām, piemēram, Daugavpilī 2014. gadā notiks starptautiska konference, kas veltīta Marka Rotko mākslai.


Daudzi no 2014. gada notikumiem notiks neierastās vietās, tostarp ne tikai Rīgas centrā, bet visās pilsētas apkaimēs, būs daudz bezmaksas pasākumu un ikviens būs aicināts līdzdarboties un kļūt par dalībnieku kādā sev interesantā pasākumā – kā brīvprātīgais, apmeklētājs vai viesis no citām valstīm.


Ikvienam Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programma bezmaksas pieejama Rīgas pasta nodaļās un bibliotēkās visā Latvijā. Tāpat programmas materiāli pieejami Rīgas domes klientu apkalpošanas centros, LR Kultūras ministrijā, Rīga 2014 tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” galvenā partnera „Lattelecom” veikalos un klientu apkalpošanas centros, kā arī nodibinājuma „Rīga|2014” birojā.


Līdz ar programmas atvēršanu sabiedrībai, būtiski mainījusies arī „Rīga 2014” interneta vietne: www.riga2014.org, kas pārtapusi par kultūras portālu, kurā pieejams ne vien 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu kalendārs, bet arī katram iespēja veidot savu pasākumu izlasi, padziļināti iepazīt pasākumu saturu, māksliniekus, kultūras notikumu aprakstus Eiropas un pasaules kultūras kontekstā.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas