Festivāls “Eiropas Ziemassvētki” piedāvā daudzveidīgus koncertusSIA “Latvijas Koncertu” rīkotais festivāls “Eiropas Ziemassvētki” notiks no 6. līdz 28. decembrim.

Klausītāji varēs baudīt Adventa laika un Ziemassvētku gaišās noskaņas, klausoties baroka laika mūzikas šedevrus, brīnišķīgo Mocarta mūziku, Ludviga van Bēthovena sonātes, Johana Sebastiāna Baha apjomīgo “Ziemassvētku oratoriju”, kā arī populāras džeza melodijas. Uz skatuves kāps solisti – soprāns Inga Kalna, kontrtenors Sergejs Jēgers, soprāns Elīna Šimkus, pianisti – Sergejs un Andrejs Osokini, britu dziedātājs un džeza pianists Entonijs Strongs no Lielbritānijas, baroka orķestris Concerto Copenhagen no Dānijas, Sinfonietta Rīga, klavieru kvartets “RIX”, Latvijas Radio koris, Latvijas Radio bigbends.

6. decembrī Lielajā ģildē festivālu “Eiropas Ziemassvētki” atklās baroka orķestris Concerto Copenhagen no Dānijas diriģenta Larsa Ulrika Mortensena vadībā. Mūzikas apskatnieku slavēts un klausītāju mīlēts, orķestris izpilda labākos baroka skaņdarbus, kā arī mazāk pazīstamu skandināvu mūziku. Concerto Copenhagen programmu veidojuši, iedvesmojoties no ūdens. Baroka laikā Ūdens mūzika bija ļoti populāra. Augstmaņiem patika burāt, un šai aktivitātei viņi vēlējās muzikālu pavadījumu: karaliskajiem kuģiem parasti sekoja orķestra barža. Koncertā dzirdēsim Antonio Vivaldi skaņdarbu “Vētra jūrā”, Georga Frīdriha Hendeļa svītu “Mūzika uz ūdens”, Georga Filipa Tēlemaņa svītu “Ūdensmūzika”.

13. decembrī Lielajā ģildē Sinfonietta Rīga un diriģents Normunds Šnē atkal satiksies ar brīnišķīgo Mocarta mūzikas izpildītāju – soprānu Ingu Kalnu. Līdzās Mocarta trāpīgajiem opertēlu portretiem programmā lieliski iederas divas austriešu ģēnija simfonijas. 17. simfonijas tēmas ietērptas vīrišķīgās trijstūra cepurēs un dejiski plīvojošās kleitās, bet 32. simfonija līdzinās nelielai trijdaļīgai uvertīrai pirms operas, kurā paveras priekškars un varoņi iesilda skatuves dēļus ar dažiem reveransiem pirms atraisās drāma ar piedzīvojumu līkločiem. Tajos sastapsim cerību pilno Lūciju Sillu, jūtu atklātībā apjukušo Ksifaru, greizsirdīgo Elektru, pārģērbšanās spēlē iesaistīto Grāfieni, sērojošo donnu Annu un apjukušo Fjordilidži.

19. decembrī Lielajā ģildē būs īpašs vakars klaviermūzikas mīļotājiem. Ludviga van Bēthovena sonātes klavierēm varēsim klausīties daudzu starptautisko konkursu laureātu Segeja Osokina un Andreja Osokina izpildījumā, baudot Bēthovena mūzikas niansēto skanējumu.

Ziemassvētkos, 25. decembrī, Rīgas Domā skanēs programma Ave Maria, kur solists būs kontrtenors Sergejs Jēgers. Klausīsimies Ave Maria dažādu laikmetu un tautību komponistu skatījumā. Pirmos Ziemassvētkus ieskandinās arī baroka ārijas un instrumentāli opusi, Ziemassvētku korāļi un tradicionālas melodijas. Sergeja Jēgera siltā balss savīsies ar Rīgas Doma ērģeļu varenajām stabulēm, kuras ieskandinās Diāna Jaunzeme-Portnaja. Baznīcas velvēs atbalsosies arī Ditas Krenbergas flautas skaņas.

26. decembrī Rīgas Kongresu namā uzstāsies Latvijas Radio bigbends un Entonijs Strongs - britu dziedātājs un džeza pianists, kuru Lielbritānijas mediji dēvē par “jauno Anglijas džeza superzvaigzni”. Strongs ir koncertējis 26 valstīs, uzstājoties prestižākajos mūzikas festivālos un koncertzālēs. Koncertā dzirdēsim Entonija Stronga aranžijas džeza standartiem un popmūzikas klasikai, kā arī aranžējumus, kas tapuši sadarbībā ar Latvijas Radio bigbendu.

27. decembrī Mazajā ģildē klausītājus priecēs klavieru kvartets “RIX”, kas šogad svin savu 25 gadu jubileju. “RIX” ir dažādās pasaules malās dzīvojošu četru draugu un domubiedru grupa, kurā apvienojušies tā dibinātājs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, pianists Jānis Maļeckis; Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vijolnieks, koncertmeistars Sandis Šteinbergs; Bergenas filharmoniskā orķestra altu grupas koncertmeistare Ilze Kļava un Tamperes Filharmonijas orķestra čellists Reinis Birznieks. Koncerta programmā - Johannesa Brāmsa Otrais klavieru kvartets, Viljama Voltona Klavieru kvartets un Andra Baloža “Folkoholistic”.

28. decembrī Lutera (Torņkalna) baznīcā jau tradicionāli festivālu “Eiropas Ziemassvētki” noslēgs baroka meistara Johana Sebastiāna Baha “Ziemassvētku oratorija” - daiļš un apjomīgs vēstījums par Jēzus dzimšanas laiku un ar to saistītajiem notikumiem. Oratoriju veido sešas daļas - sešas kantātes un šoreiz diriģents Kaspars Putniņš, muzicējot kopā ar lieliskiem solistiem, Latvijas Radio kori un orķestri Sinfonietta Rīga, aicina ieklausīties oratorijas pirmajā, ceturtajā un sestajā daļā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas