Festivālu “Via Baltica” atklās ar izcilu latviešu mākslinieču koncertu


10. augusta vakarā, Liepājā, Promenade Hotel Hika zālē, trīs izcilas latviešu mākslinieces – Aina Kalnciema (klavesīns), Dita Krenberga (flauta) un Inga Sunepa (čells) – ar koncertu atklās festivālu "Via Baltica". Programmā būs klausāmi visu triju.Ainas Kalnciemas trio izpildīs skaņdarbus, ko savulaik atskaņojis 1989. gadā dibinātais Baltijas trio. Tajā bija apvienojušies triju Baltijas valstu mūziķi: pazīstamākais Lietuvas flautists Algirdas Vizgirda, izcilākā latviešu klavesīniste Aina Kalnciema un igauņu tā laika top-čellists Teet Jarvi, vadoties no visaugstākajiem mūzikas kultūras standartiem katrā no trim valstīm. Lai gan tā repertuārs robežojās no baroka laika mūzikas līdz mūsdienu darbiem, trio galvenokārt savas darbības laikā bijis orientēts uz mūsdienu Baltijas valstu mūzikas attīstības veicināšanu. Daudzi baltiešu komponisti savus darbus sacerējuši un veltījuši tieši šim sastāvam, kurš ar mazpazīstamo Baltijas valstu mūziku ir iepazīstinājis klausītājus visā Eiropā. Taču, tā kā mākslinieki savas aizņemtības dēļ vairs kopā nemuzicē, par Baltijas trio repertuāra atdzimšanu un spodrināšanu turpina rūpēties Aina Kalnciema, kas šo koncertprogrammu ir atvedusi uz Liepāju, speciāli festivāla "Via Baltica" klausītājiem.


Aina Kalnciema studējusi Sanktpēterburgas un Maskavas konservatorijā. Māksliniece klavesīna spēlē specializējusies Vācijā, Šveicē, Francijā, Holandē, Norvēģijā. Aina Kalnciema ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore klavesīna klasē un Baha mūzikas fonda prezidente. Kopš 2001. gada organizē un vada starptautisko Baha kamermūzikas festivālu. 2011. gada 21. martā Aina Kalnciema kā Baha mūzikas fonda prezidente un Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla direktore ir saņēmusi Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Gada balvu "Baltais zvirbulis" par nozīmīgu ieguldījumu kultūras starptautiskās aprites veicināšanā, sadarbojoties ar izciliem un atzītiem izpildītājmāksliniekiem visā pasaulē.


Savukārt flautiste, LNSO flautu grupas koncertmeistare Dita Krenberga flautas spēli apguvusi Latvijas Mūzikas akadēmijā pedagoga I. Sneibja klasē. D. Krenberga studējusi pie pasaulslavenā flautista Džeimsa Golveja. Viņa rekomendācija deva Ditai iespēju saņemt Leonarda Bernstaina stipendiju Bostonas Simfoniskā orķestra kursos Tenglvudas Mūzikas Centrā 1989. un 1990. gadā. Kā novērtējumu par savu darbību D. Krenberga saņēma Gustava Zelta Balvu. Mūziķei bijusi iespēja mācīties pie izciliem flautas profesoriem – A. Nikolē (A. Nicolet),V. Beneta (W. Bennet),A. Mariona (A. Marion). D. Krenberga ir vairāku prestižu mūzikas konkursu laureāte.


Inga Sunepa ir Latvijas Nacionālās operas orķestra čellu grupas koncertmeistare kopš 1997. gada. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā prof. E. Testeļecas čella klasē. Vairāku starptautisku konkursu dalībniece un laureāte, un kā čellu grupas koncertmeistare sadarbojusies ar Lietuvas Nacionālo Simfonisko orķestri, Nordic Symphony orķestri Igaunijā, Vidzemes kamerorķestri un Latvijas Filharmonijas kamerorķestri. Inga Sunepa koncertējusi Eiropas valstīs, Kanādā, Taivānā un Honkongā.


Atklāšanas koncerts notiks 10. augustā plkst. 18.00 Liepājā, Promenade Hotel Hika zālē (Vecā Ostmala 40). Biļešu cena – 4 Ls.


Festivāls "Via Baltica" notiks no 10. līdz 23. augustam Liepājā. Tirdzniecībā ir pieejamas arī biļetes uz pārējiem festivāla koncertiem, kā arī īpašais piedāvājums – abonements uz visiem festivāla koncertiem. To iegādājoties, vienu koncertu iespējams apmeklēt bez maksas.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas