Festivālu “Vīnes klasika” atklās Volfganga Amadeja Mocarta RekviēmsFestivālu “Vīnes klasika” 9. februārī Lielajā ģildē atklās leģendām un nostāstiem apvītais Volfganga Amadeja Mocarta Rekviēms, kas kļuvis par austriešu ģēnija muzikālo testamentu. Komponista lieldarbu dzirdēsim Rīgas Doma zēnu kora, Sinfonietta Rīga un solistu - Lauras Teivānes, soprāns; Lauras Greckas, mecosoprāns; Raimonda Bramaņa, tenors; Riharda Millera, baritons – izpildījumā. Diriģents - Mārtiņš Klišāns.

Rekviēms ir pēdējais Volfganga Amadeja Mocarta iesāktais darbs, kurā meistarīgiem triepieniem klasicisma laikmeta norietā komponists apvienojis gan baroka un klasicisma, gan arī tikko jaušamā romantisma trauslās toņkārtas.

Sēru mesu komponistam pasūtījis kāds svešinieks, godinot mirušās sievas piemiņu, taču tobrīd, 1791. gada vasarā, strādājot pie operām “Burvju flauta” un “Titus žēlsirdība”, Mocarts, iespējams, pat nenojauta, ka mesa kļūs par viņa paša Gulbja dziesmu. Īsi pirms nāves viņš kopā ar draugiem izdziedājis uzrakstītās daļas – pilnībā pabeigto Requiem aeternam un citu daļu melodiskās līnijas, kur vietumis ieskicēta vien pavadošā basso continuo partija. Tomēr pabeigt apjomīgo opusu Mocartam neizdevās un Rekviēmu pēc komponista atstātajām skicēm sakārtoja viņa laikabiedrs, austriešu komponists Francis Zīsmeijers.

Mocarta mūzikas skaidrība un harmonija izturējusi jau vairāk nekā divu gadsimtu laika pārbaudi, viņa Rekviēmu ierindojot starp pasaulē zināmākajiem un iemīļotākajiem klasiskās mūzikas darbiem, kas spēj mierināt, piedot un dziedināt.

VSIA “Latvijas koncertu” organizētais festivāls “Vīnes klasika” notiks no 9. līdz 23. februārim. Koncertos dzirdēsim austriešu ģēnija Volfganga Amadeja Mocarta klavierkoncertus, vācu dižgara Ludviga van Bēthovena klavieru sonātes, no 19. gadsimta komponistu mūzikas skanēs Franča Šūberta Otrais klavieru trio, Jauno Vīnes skolu pārstāvēs Albana Berga “Liriskā svīta”. Koncertos klausītājus gaida tikšanās ar izciliem mūziķiem – vijolnieci Evu Binderi, čellisti Kristīni Blaumani, pianistiem Reini Zariņu, Antonu Ļahovski un Kristianu Bezeidenhautu, dzirdēsim arī Rīgas Doma zēnu kori un Sinfonietta Rīga.

Festivālu “Vīnes klasika” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas