Galerijā “Bastejs” būs skatāma grafikas izstāde “Lēciens”No 8. janvāra līdz 7. februārim galerijā “Bastejs” būs skatāma grafikas izstāde "Lēciens".

Izstāde reprezentēs "lēcienu" Latvijas grafikā no 20. uz 21. gadsimtu. Tas ir lēciens ne tikai laikā, bet arī uztverē, izpratnē, tehnikā un domāšanā. Izstāde piedalīsies gan vecmestari, gan jaunie autori, vienlaikus atklājot grafikas vēsturi un laikmeta elpu, kā arī dažādās grafikas tehnikas - litogrāfiju, ofortu, linogriezumu u.c..

Atzīmējot biedrības "Grafikas kamera" 20 gadu dibināšanas jubileju, tika organizēts grafikas izstāžu cikls, kas aizsākās ar izstādi “Refresh” (30.09. - 02.11.2014) Ventspilī, teātra namā “Jūras vārti” un Rīgā, Latvijas mākslinieku savienības ēkā, galerijā “Rīgas tāleris” (18.11. - 13.12.2014), turpināsies ar izstādi “Lēciens” galerijā “Bastejs”(08.01. - 07.02.2015).

Biedrība „Grafikas kamera” dibināta 1994. gada 14. decembrī, tapēc šogad šajā datumā grafiķi pulcējās uz svinīgu brīdi, lai virzītu nākotnes perspektīvas un izvērtētu svarīgākos līdzšinējos ieguvums, kā arī atsauktu atmiņā biedrības dibināšanas laiku un toreiz izvirzītos mērķus. Trauksmainajā Latvijas neatkarības atgūšanas laikā, sabrūkot Padomju Savienībai, beidza pastāvēt arī 1957. gadā izveidotā LPSR Mākslas fonda Eksperimentālā estampu darbnīca, kas bija radoša vide māksliniekiem. Grafiķi meklēja veidu kā saglabāt grafikas darbnīcas, atbalstīt māksliniekus, kas vēlas strādāt grafikas tehnikās un turpināt kopt bagātās Latvijas grafikas tradīcijas, kas ieņem nozīmīgu vietu Latvijas kultūrtelpā. Lai to sasniegtu tika dibināta sabiedriska organizācija, kuru ilgus gadus vadīja grafiķi Imants Krepics un Ilze Lībiete, šobrīd Ieva Nagliņa. Notikušas daudzas nozīmīgas grafikas izstādes Latvijā un ārzemēs, organizēti izglītojoši pasākumi. Biedrība mantojusi grafikas darbu kolekciju, kas kopš 1961. gada uzkrāta LPSR mākslas fonda eksperimentālajā estampu darbnīcā, vēlāk biedrības "Grafikas kamera" apsaimniekotajā litogrāfijas darbnīcā Rīgā, 11. novembra krastmalā 35. Arī šobrīd tiek uzkrāts viens novilkums no katra darba, kas top darbnīcā. Pateicoties šai kolekcijai, veidojās šīs izstādes bāze - darbu izlasei no estempu kolekcijas tiks dota otra elpa. Pārlecot laikam, katram kolekcijas darbam būs izveidota jauna interpetācija cita mākslinieka skatījumā. Līdz ar to izstādē būs unikāli oriģināli no 20.gs. 70, 80, un 90-tajiem gadiem, kā arī jauni, īpaši izstādei radīti darbi, veidojot dialogu starp klasiku un mūsdienām.

Izstādes autoru plejāde ir plaša: Baņuta Ancāne, Ilgnese Avotiņa, Boriss Bērziņš, Ilmārs Blumbergs, Liena Bondare, Ansis Butnors, Māris Čačka, Valentīns Daņiļenko, Maija Dragūne, Ināra Garklāva, Vidaga Grīnberga, Vladislavs Grišins, Mārīte Kluša, Sergejs Koļečenko, Imants Krepics, Inguna Krolle-Irbe, Agnese Kurzemniece, Ilze Lībiete, Inese Lieckalniņa, Artūrs Ņikitins, Anita Ņikuļceva, Lāsma Pujāte, Māra Rikmane, Kate Seržāne, Digna Sircova, Māris Subačs, Genādijs Suhanovs, Larisa Šellare, Ausma Šmite, Klāvs Upaciers, Lolita Zikmane u.c.

Izstāde „Lēciens“ ir drosmīgs apliecinājums biedrības 20 gadu pastāvēšanas laikam un norāde gan uz tās dibināšanas vēsturi kā arī potenciālu turpmākā laikmetīgās grafikas ainā Latvijā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas