Galerijā “Istaba” 13.jūlijā atklāta gleznotāja Māra Upzara personālizstāde “Esības elementi”


No 13. jūlija galerijā “Istaba” apskatāma gleznotāja Māra Upzara pēdējo piecu gadu laikā radīto darbu izlase mākslinieka astotajā personālizstādē “Esības elementi”.

Māris Upzars ir vidējās paaudzes mākslinieks, kas daudzus gadus konsekventi strādā meditatīvi romantiskās abstraktās glezniecības jomā un tiek uzskatīts par vienu no nedaudzajiem minimālisma pārstāvjiem mūsdienu latviešu mākslā. Viņa gleznas dažkārt mēdz salīdzināt ar slavenā minimālista Marka Rotko darbiem, jo abu šo mākslinieku būtiskākais izteiksmes līdzeklis ir izjusti, piesātināti krāsu laukumi un to attiecības. Ārēji askētiskās, ļoti nopietnās Upzara gleznas runā par cilvēka iekšējo pasauli – domām, jūtām un gribas impulsiem, kas nosaka mūsu izvēles un rīcību.

Māra Upzara gleznas regulāri tiek izstādītas gan Latvijā, gan ārzemēs, tomēr jaunus darbus skatītāju apskatei mākslinieks piedāvā diezgan reti. Tas ir labi saprotams, zinot, ka viņš katru gleznu iekšēji sagatavo ļoti ilgi. Mākslinieks uzskata, ka konkrētu, redzamu un atpazīstamu motīvu neesamība darba formā ir jāpapildina ar īpaši dziļi izjustu, pārdomātu un piedzīvotu saturu. Tādēļ viņš gaida, kad katra darba iekšējā būtība būs tik tālu nobriedusi, lai atraisītos, nosakot gleznas ārējo, cilvēka maņu orgāniem uztveramo formu. Arī darba idejas materializēšanās process tiek detalizēti pārdomāts, ļaujot gleznotājam neizdarīt nevienu lieku otas vēzienu. Tas arī ir iemesls, kādēļ Māra Upzara gleznas iepriecina ar svaigumu un nesamākslotību.

Izstāde apskatāma līdz 5. septembrim.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas