Ģertrūdes teātrī pirmizrādi piedzīvos izrāde “Redze ir maņa, kuru mirstošs cilvēks zaudē pirmo”Trešdien, 2015. gada 8. aprīlī plkst.19.00 pirmizrādi Ģertrūdes ielas teātrī piedzīvos darbs "Redze ir maņa, kuru mirstošs cilvēks zaudē pirmo", kas ir Tima Etčelsa (Tim Etchells, UK) radītā monologa - apziņas plūsmas vienam aktierim - latviskā versija. Izrādes režisors ir Mārtiņš Eihe, bet izpildītājs - aktieris Leons Leščinskis.

Izrāde balstās uz tekstu, ko veido aprakstoši teikumi par pasaules lietu kārtību asociatīvā ķēdē. Tā ir atgriešanās pie pirmsākuma. Tā ir enciklopēdija, ko sastādījuši neprofesionāļi un dzeja bez atskaņām, tas ir darbs, kurā savienojas absurds un šausmas, apziņai mēģinot un nespējot uztvert un aprakstīt to, ko tā sastop. Tā dod iespēju katram skatītājam aizdomāties par ikdienas norisēm, dzīves jēgas meklējumiem un atminēties lietu pirmsākumus.

Teksta autors: Tims Etčelss (Tim Etchells, UK)

Spēlē: Leons Leščinskis (Liepājas teātris)

Režija: Mārtiņš Eihe

Vizuālā konsultante un plakāta autore: Ieva Kauliņa

Tims Etčelss (Tim Etchells, 1962) ir ietekmīgās britu eksperimentālā teātra kompānijas Forced Entertainment dibinātājs (1984) un mākslinieciskais līderis. Līdztekus darbam ar Forced Entertainment Etčelss veido izrādes dažādiem māksliniekiem un medijiem, kā arī raksta par performanci un laikmetīgo kultūru.

Jau 1999. gadā publicētajā esejā On Performance Writing Tims Etčelss izvirzīja teoriju par kolektīvā kontekstā tapušu izrādes tekstu, kurā pauž, ka izrādes teksts var tikt izmantots kā "teksts priekš kaut kā", nevis "teksts par kaut ko", kā tas ir ierasts tradicionālajā teātrī. Tādējādi tiek pavērtas jaunas iespējas teksta rakstīšanai 21. gadsimtā, kad teksts var būt tikai viena daļa no kopējā izrādes veseluma.

Etčelss saka, ka katrā viņa darbā kaut kas notiek - ir tikšanās, process, darba un skatītāja dinamisko attiecību izpēte. Lielākoties viņa darbu centrā izvirzās jautājums par valodas un kultūras sistēmām un noteikumiem, kā šīs sistēmas reizē ierobežo un attīsta. Tāpat Etčelsa darbiem raksturīgs, ka tie ir reizē sakārtoti un izjaukti. Procesi - atklāšana un slēpšana, konstrukcija un dekonstrukcija, parādīšanās un pazušana - ir to pašā pamatā.

Biļetes iegādājamas www.bezrindas.lv un galerijā ISTABA (K.Barona 31a). Biļešu cena: 9 EUR, studentiem, skolēniem, skolotājiem, pensionāriem - 5 EUR.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas