Godalgotajai “Oskara” balvai no Latvijas pretendē 4 filmasNu jau devīto reizi arī Latvija izvirza filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars. Šogad Latvijas filmu producenti izvērtēšanai izvirzīšanai "Oskara" balvai no Latvijas pieteikuši trīs spēlfilmas un vienu dokumentālo filmu.

Atbilstoši ASV Kinoakadēmijas balvas nolikumam, uz nomināciju kategorijā Labākā ārzemju filma / Best Foreign Language Film Award var pretendēt pilnmetrāžas filma, kas pirmizrādi savā valstī piedzīvojusi laika periodā no 2015. gada 1. oktobra līdz 2016. gada 30. septembrim, ir vismaz nedēļu pabijusi kinoteātru repertuārā un tās pamatvaloda nav angļu valoda. Šogad Latvijas filmu producenti izvērtēšanai pieteikuši trīs spēlfilmas un vienu dokumentālo filmu – par izvirzīšanu Oskara balvas sacensībai konkurēs Renāra Vimbas spēlfilma "Es esmu šeit"(2016), Dāvja Sīmaņa spēlfilma "Pelnu sanatorija" (2016), Lailas Pakalniņas spēlfilma "Ausma" (2015) un Vitālija Manska dokumentālā filma "Saules staros" (2015). Intrigu kāpina fakts, ka visas šīs filmas ir arī nominētas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvām attiecīgajās labāko filmu kategorijās.

Lēmumu par vienas filmas virzīšanu pieņems Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija – Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja un kinomāksliniece Ieva Romanova, kinozinātnieks Viktors Freibergs, kinorežisors un teorētiķis Jānis Putniņš, Rīgas Kino muzeja vadītāja un kinozinātņu maģistre Zane Balčus, kino žurnāliste un portāla Kino Raksti galvenā redaktore Kristīne Matīsa un filmu producents un režisors Juris Kursietis, kura filma Modris tika virzīta Oskara nominācijai 2014. gadā, pašam režisoram piedzīvojot lielu daļu no Oskaru sacensībā nepieciešamajiem procesiem Losandželosā, ASV.

Jāpiebilst, ka Latvijas kinoprofesionāļi ir iesaistīti vairākās citu valstu filmās, kas jau izvirzītas Oskaru sacensībai. Lietuvas eksperti izvirzījuši režisora Kristijona Vildžūna Baltijas valstu kopražojuma spēlfilmu Senekas diena / Senekos diena, kuras līdzproducents ir Latvijas Studija Lokomotīve, savukārt Ukraina savu filmu izvirzījusi pirmoreiz pēcrevolūcijas periodā, un tā ir režisora Romana Bondarčuka dokumentālā filma Ukrainas šerifi / Украинские шерифы, kuras līdzproducents ir Vides Filmu studijas vadītājs Uldis Cekulis. Igaunija ASV Kino akadēmijas balvai virza režisores Kadri Kousāras filmu Māte / Ema, kas Latvijā būs skatāma Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) programmā, tāpat kā Ukrainas šerifi, bet Senekas diena Latvijas pirmizrādi piedzīvos Lielā Kristapa ietvaros.

Filma, kas no Latvijas tiks izvirzīta Oskara balvai nomināciju kategorijā Labākā ārzemju filma, tiks paziņota piektdien, 23.septembrī, plkst.12 preses konferencē Kultūras ministrijas Lielajā zālē.

89. "Oskara" balvas pasniegšanas ceremonija, kurā godinās labākos 2016. gada kinodarbus, notiks 2017. gada 26. februārī Losandželosā, nominantus paziņos 2017. gada 24. janvārī.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas