Igaunijā izziņota “Svingeru” versijas pirmizrādeIgaunijas medijos publiskota ziņa, ka 10. novembrī kinoteātra pirmizrādi piedzīvos režisora Andreja Ēķa spēlfilma Svingeri – Latvijā populārā komēdija adaptēta kaimiņvalsts vidē un uzfilmēta no jauna, ar pazīstamiem igauņu aktieriem.

Pēc Latvijas distribūcijā gūtajiem panākumiem (filmai, kas pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada decembrī, 2017. gada pavasarī skatītāju skaits pārsniedza 100 000) dzimusi ideja par “Baltijas franšīzi”, un 2017. gada vasarā Svingeri tika uzfilmēti Igaunijā, lomās pieaicinot vietējā publikā iemīļotus aktierus – filmā piedalās Jans Ūspolds, Elīna Reinolda, Elīna Purde, Ago Andersons, Ivo Ūkivi, Stens Karpovs un Jekaterina Novosjolova.

Filmas distributors Timo Dieners no kompānijas Hea Film preses relīzē joko, ka Igaunijā tā esot pierasta prakse – lai pašmāju komēdija kļūtu par kases grāvēju, igauņi vienmēr paļaujoties uz tuvāko kaimiņu palīdzību. 2016. gadā un līdz ar to visā atjaunotās valsts periodā par populārāko filmu Igaunijas kinoteātros kļuva komēdija Klases vakars – to noskatījās vairāk nekā 189 000 interesentu (tādējādi tikai par 5000 skatītājiem atpaliekot no 2009. gadā sasniegtā rekorda, ko izcīnīja Džeimsa Kamerona filma Avatars). Šīs filmas pamatā bija dāņu komēdija Klassefesten (2011), kam tapusi arī somu versija, un šogad igauņi nolēmuši pārbaudīt, vai tikpat veiksmīgs komēdiju imports izdodas arī pāri valsts dienvidu robežai, tātad no Latvijas.

Svingeri ir Latvijas kinovēsturē pirmā filma, kuras oriģinālscenārijs izmantots kādas citas valsts veidotā rimeikā, taču pasaulē šobrīd šāda tendence pieņemas spēkā.

Filmas režisors gan arī igauņu versijā ir Andrejs Ēķis, un partneri skaidro – “skats no malas” bijis nepieciešams, lai igauņi, filmējot šo provokatīvo sižetu, varētu atbrīvoties no mulsuma un pašcenzūras. Tomēr, tā kā Andreja Ēķa vārds Igaunijā pagaidām nevienam neko neizsakot, distributors relīzē ierosina viņu dēvēt vienkārši par “Random Latvian Guy”, igauņu valodā – “Suvaliseks Läti Tüübiks”. Savukārt Ēķis ir priecīgs paziņot, ka visi viņa līdzšinējie priekšstati par igauņiem bijuši pilnīgi nepareizi – viņi nav ne lēni, ne introverti.

Svingeru igauņu versijas producents ir Kristians Alhimionoks (Platforma Film), un filmas veidotāji uzsver, ka filmas budžetā “precīzi zero EUR” nāk no “Igaunijas nodokļu maksātāju kabatām”, - filmu finansējušas Latvijas kompānijas Cinevilla Studios un Platforma Film sadarbībā ar Igaunijā lielāko izklaides biznesa kompāniju Apollo. Arī Latvijas Svingeru budžetā valsts naudas nebija, filmu finansēja Platforma Film sadarbībā ar Forum Cinemas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas