Jau šonedēļ pasaules pirmatskaņojums I. Kalniņa un A. Čaka operai “Matīss, kausu bajārs”Svētdien, 5. decembrī plkst. 19.00 aicinām pavadīt Otrās adventes vakaru Liepājā koncertzālē “Lielais dzintars”. Šogad Imants Kalniņš svin 80 gadu jubileju un Aleksandram Čakam 120. Uz Čaka simtgadi, pirms 20 gadiem, komponists sācis rakstīt operu, un nu ir pienācis brīdis tās pirmatskaņojumam.

Imants Kalniņš: “Matīss, kausu bajārs” nāca pats pretī, jo Čaka dzeja jau visa ir viena liela mūzika, teiksim tā. Mana līdzdalība šeit ir pietiekoši maza. Šeit arī ir tas, ka jāpieraksta tikai notis klāt.”

“Matīss, kausu bajārs” ir dramatiska poēma, kuras galvenais varonis Matīss ir konfliktā ar pasauli un meklē tajā savu vietu, brīvību un mīlestību. Lai arī Čaks poēmu rakstījis 1943. gadā, tā ir par joprojām aktuālām tēmām - ceļu uz harmoniju un garīgu brīvību.

Imants Kalniņš: “Matīsā es sajūtu un ieraugu Aleksandru. Matīss ir tas cilvēks, kurš savas dzīves laikā iet cauri visiem jautājumiem. Viņš ir cilvēks, kurš īpaši labi nejūtas tajā pasaulē, kurā viņš dzīvo – blakus konkrētajiem cilvēkiem. Viņš visu laiku ir diskomfortā, un mēs redzam, kā viņš to visu pārdzīvo. Redzam viņa ceļu – kā viņš iet cauri visām savām sajūtām, visām savām pārdomām. Jā, es viņam jūtu līdzi.”

Koncertizrādes formātā operu veido pieredzējusi radošā komanda – mūzikas uz drāmas telpas “OratoriO” izveidotāji režisore Rēzija Kalniņa un diriģents, muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis sadarbībā ar dramaturģi Daci Micāni-Zālīti, scenogrāfi Sandru Strēli, gaismu mākslinieku Aināru Pastaru, kostīmu mākslinieci Ilzi Vītoliņu un horeogrāfi Ingu Krasovsku.

Operas pirmatskaņojumā piedalīsies “Sinfonietta Rīga” orķestra mākslinieki, Rīgas kamerkoris “Ave Sol” un solisti Juris Jope, Armands Siliņš, Krišjānis Norvelis, Viktorija Pakalniece, Artjoms Safronovs, Edgars Ošleja, Rihards Millers.

Biļetes - www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas