“Jauns Mēness” apvienojas jubilejas koncertamViena no 90.gadu slavenākajām un savdabīgākajām latviešu grupām "Jauns mēness" 1.decembrī sniegs jubilejas koncertu "Palladium" zālē, atzīmējot 25 gadus kopš ansambļa dibināšanas.

Grupu "Jauns mēness" 1987.gadā izveidoja Mākslas akadēmijas absolvents un tolaik rīdzinieku ļoti iecienīto Poligrāfiķu kultūras nama deju vakaru diskžokejs Ainars Mielavs kopā ar mūziķi Gintu Solu. Viņiem piebiedrojās basģitārists Aivis Kalvāns un bundzinieks Guntars Račs.

"Šogad apritkopš brīža, kad pa ceļam no mūsu pirmā kopīgā ieraksta Ingus Baušķenieka dzīvoklī Gints atturīgi piedāvāja dibināt ansambli. Pēcāk sekoja i ansamblis, i tā nosaukums, i dziesmas, i plates, i "pasaules iekarošanas" mēģinājumi, i galu galā ilgi cerētā un sagaidītā cilvēku atzinība un mīlestība dzimtenē," atceras Ainars Mielavs.

Ja grupas pirmajos darbības gados tās daiļradē bija spilgti manāma Mielava un Solas ārvalstu muzikālo autoritāšu "The Police" un "U2" ietekme, tad 90.gadu sākumā, radikāli mainoties ansambļa sastāvam (Mielavs un Sola nolemj meklēt jaunus domubiedrus un atrod - Juri Kroiču, Ilvaru Zālīti un Māri Muktupāvelu), grupa atrada savu unikālo rokrakstu, kurā mūsdienīgs roks cieši savijas ar tautas mūzikas motīviem.

1991.gadā iznāca "Jauna mēness" pirmais studijas albums "Aizlaid šaubas negaisam līdz", kā arī Andra Freidenfelda veidotais dziesmas "Piekūns skrien debesīs" videoklips, kas daudzkārt ticis rādīts pasaules lielākajos mūzikas televīzijas kanālos, tostarp MTV. Šādā sastāvā tajā pašā gadā "Jauns mēness" uzvarēja tā laika prestižākajā Austrumeiropas mūzikas festivālā Sopotā, Polijā, kā arī devās turnejā pa ASV.

Turpmākajos gados "Jauns mēness" kļuva par vienu no publikas iemīļotākajām latviešu grupām, regulāri ar lieliem panākumiem koncertēja un izdeva vēl piecus studijas albumus, līdz 1999.gadā beidza darbību.

"Pagājušā gadsimta 90.gadu beigās tika nolemts "Jaunam mēnesim" dot bezalgas atvaļinājumu. Galvenais iemesls bija sajūta, ka ansambli pārņēmušas radošas mokas. Ja dziesmas vairs nenāk viegli, tad jāizdara secinājumi. Bet tos vislabāk ir izdarīt katram atsevišķi," grupas izjukšanas iemeslus skaidro Ainars Mielavs.

Mielavs, Sola un Kroičs vēlāk atsāka radošo sadarbību ansamblī "Mielavs un Pārcēlāji", taču līdz šim jubilejas gadam mūziķi vienmēr bija stingri atteikuši ikvienam piedāvājumam atkal apvienot grupu "Jauns mēness".

Ainars Mielavs: "Dēļ cilvēkiem, kuru dzīvēs "Jauns mēness" ir spēlējis kaut nelielu lomu, nolēmām pateikt nedaudz novēlotu paldies - ar pateicību un cieņu atvadīties, nospēlējot vēl vienu pēdējo koncertu."
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas