Jautrība un mazliet skumju. Gaetāno Doniceti operas Mīlas dzēriens pirmizrāde Latvijas Nacionālajā operāSezonas pēdējais jauniestudējums – Gaetāno Doniceti komiskā opera Mīlas dzēriens pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā piedzīvoja 23. maijā. Jauniestudējumu veidojuši muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš un ievērojamais vācu režisors Svens Ēriks Behtolfs, kura uzvedumi skatāmi nozīmīgākajos Eiropas opernamos. Iestudējuma vizuālo tēlu radījuši scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Džūlians Kraučs un gaismu mākslinieks Māris Sējāns.

Iestudējuma pirmizrādē 23. maijā jubilejā tika godināts Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Operas Mīlas dzēriens pirmizrāde notika 1832. gadā Milānā. Latvijas Nacionālajā operā šis darbs tiek iestudēts trešo reizi. Operas galvenais varonis Nemorīno ir neprātīgi iemīlējies Adīnā, taču nespēj saņemt drosmi, lai atzītos jūtās. Ak, ja vien būtu tāds burvju dzēriens, kas atvērtu skaistās Adīnas acis un ļautu viņai saskatīt Nemorīno mīlestību! Ceļojošā tirgoņa Dulkamaras krājumos vajadzīgais atrodas, tomēr dzēriena radītais efekts nav gluži tāds, kādu Nemorīno vēlētos. Jauniestudējuma radošās komandas interpretācijā uzveduma darbība notiks Pirmā pasaules kara laika Itālijā, mīlestību kara apstākļos parādot kā lielu un samierinošu spēku.

“Operas Mīlas dzēriens žanra apzīmējums ir melodramma giocoso jeb jautra melodrāma. Šie jēdzieni nav saderīgi, bet šis apzīmējums ir precīzs, jo šajā operā ir mazliet skumju un arī liela deva jautrības. Tā ir reizē smieklīga, skumja, brīžiem filozofiska, brīžiem sarkastiska, asa, gudra, sentimentāla, romantiska. Tā ir uzbūvēta ļoti gudri,” saka režisors Svens Ēriks Behtolfs.

“Mīlas dzēriens ir viena no lieliskākajām buffa operām mūzikas vēsturē. Te skaistām melodijām bagātas ārijas savienojas ar komiskiem un atraktīviem duetiem un brīnišķīgiem ansambļiem, tajā nozīmīga ir arī kora loma. Iestudējot Mīlas dzērienu, svarīgi bija izvairīties no klišejām, komiskajai operai tipiski raksturīgās samākslotās spēles. Mūsu iestudējumā tēlus veidojām ikdienišķākus un ne tik kariķētus, uzsvaru liekot uz varoņu iekšējo vērtību pasauli. Lai arī iestudējuma darbība risinās divdesmitā gadsimta sākumā, situācijas un tēlu interpretācijas ir viegli nolasāmas arī no mūsdienu skatpunkta,” jauniestudējumu raksturo diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Jaunajā uzvedumā skatītājiem ir iespēja gan iepazīt, gan no jauna satikt spožu solistu ansambli. Dulkamaras lomu atveido ungāru operdziedātājs Pēters Kalmans – viens no mūsdienu dinamiskākajiem basbaritoniem ar plašu repertuāru. Augstu vērtēti tiek gan viņa itāļu bufo tradīcijās veidotie tēli, gan dramatiskās lomas. Kalmans ir biežs viesis uz ievērojamu pasaules opernamu skatuvēm, un jau nākamsezon notiks viņa debija gan Londonas Karaliskajā operā, gan Metropoles operā Ņujorkā. Pirmā iepazīšanās Latvijas Nacionālās operas skatītājiem ir ar jauno soprānu Ļubovu Karetņikovu (Adīna), kura maģistra grādu ieguvusi Zalcburgas Mozarteum universitātē, iepriekš studējusi Latvijas Mūzikas akadēmijā un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. Pēc ilgāka pārtraukuma uz Latvijas Nacionālās operas skatuves atkal uzstājas Mihails Čuļpajevs (Nemorīno), kas aizvadītajās sezonās dziedājis vadošās lomas Vācijas, Skandināvijas un Čīles opernamos. Džanetas lomu atveido šīgada Lielas Mūzikas balvas ieguvēja, Latvijas skatītāju iemīļotā dziedātāja Katrīna Paula Felsberga. Iestudējumā Nemorīno lomu atveidos arī tenors Pablo Martiness, kuru Latvijas skatītāji jau iepazinuši operās Pelnrušķīte un Dons Paskvāle. Lomas atveidos arī Latvijas Nacionālās operas solisti Inga Šļubovska-Kancēviča, Rinalds Kandalincevs, Rihards Millers, Rihards Mačanovskis, kā arī jaunā dziedātāja Laura Kancāne.

Šosezon operas Mīlas dzēriens izrādes notiks arī 24. un 25. maijā, kā arī 8. un 16. jūnijā.

Sestdien, 25. maijā, operu Mīlas dzēriens tiešraidē translēs Latvijas Radio 3 Klasika.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas