Jūrmalā izskanēs tradicionālais mūzikas festivāls “Summertime – aicina Inese Galante”Sākusies biļešu tirdzniecība uz Latvijas izcilā soprāna Ineses Galantes rīkoto mūzikas festivālu "Summertime – aicina Inese Galante", kas jau 11. reizi izskanēs Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē.

Šogad festivāls piedāvās krāšņu un žanriski daudzveidīgu muzikālo programmu. Tajā piedalīsies gan pašmāju akadēmiskās, džeza un pasaules mūzikas spilgtākie mākslinieki, gan publikas atzinību iemantojuši mūziķi no Kanādas, ASV, Spānijas, Krievijas, Vācijas un Lielbritānijas.

Festivāla patronese Inese Galante kopā ar Diānu Galanti un festivāla radošo komandu šovasar uz Jūrmalu aicinājusi izcilus māksliniekus. Vairums no tiem festivālā viesosies pirmoreiz, tomēr gaidāmas arī Summertime nemainīgās un skatītāju augsti novērtētās vērtības – mūziķi, kuriem festivālā ir jau vairāku gadu pieredze.

Summertime atklāšanas koncerts 10. augusta vakarā Lidija Baiha. Vijoles balss veltīts balss dažādajām nokrāsām un izcilajam mūzikas instrumentam – vijolei. Kopā ar Inesi Galanti uz skatuves aicināts pasaulē plaši zināmais varoņlomu tenors Andreas Šāgers (Andreas Schager), kura dziedājumam kritiķi piedēvējuši zelta kvalitāti. Festivāla atklāšanas vakarā uzstāsies arī austriešu izcilā vijolniece Lidija Baiha (Lidia Baich) kopā ar diriģentu, pianistu un kolēģi kamermūzikā Matiasu Flecbergeru (Matthias Fletzberger). Viņus muzikāli pavadīs Vīnes klasicisma speciālisti – Šēnbrunnas festivāla orķestris, klausītājiem Jūrmalā atskaņojot savu koncertuzvedumu Magic of the Violin. Zīmīgi, ka tieši Summertime festivālā notiks šī uzveduma pasaules pirmizrāde.

Festivāla otrās dienas koncertā 11. augustā Canadian Brass. Metāla jauda publiku valdzinās Grammy un Echo Klassik balvu laureāti, metālpūšamo instrumentu kvintets no Kanādas. Šis pūtēju ansamblis nojauc muzikālo žanru robežas un tehnisko iespēju aizspriedumus, veidojot repertuāru no baroka līdz diksilendam un Brodvejai, no Monteverdi un Baha “Fūgas mākslas” līdz N.Rimska Korsakova “Kamenes lidojumam”, kā arī neskaitāmiem pašu aranžētiem, speciāli Canadian Brass sastāvam rakstītiem skaņdarbiem. Sniegums festivālā Summertime būs vienlaikus arī Canadian Brass Eiropas koncerttūres noslēgums.

Trešdienas, 12. augusta, koncertā Andrea Motisa. Vidusjūras mirdzums viesus priecēs mūzikas brīnumbērns – 19 gadus jauna, neparasti samtainas balss īpašniece – vokāliste, saksofoniste un trompetiste no Katalonijas, kuru izpildījuma un balss dēļ mēdz dēvēt par jauno Noru Džounsu. Koncertā skanēs gan bosanova ar portugālisku skanējumu, gan franču un spāņu mūzikas atpazīstamas melodijas ar dienvidu saules noskaņu. Šis koncerts būs kā silta piejūras vēja dvesma jaukā piektdienas vakarā, aizpūšot prom ikdienas steidzīgumu un iešūpojot festivāla publiku bosanovas ritmos.

Festivāla Summertime ceturtajā dienā, 13. augustā, tradicionāli tiek piedāvāts duetu vakars - šogad tā vadmotīvs ir Bel Canto dzīres ar Inesi Galanti, kad tautas iemīļotā māksliniece uz skatuves sev līdzās aicina izcilus pašmāju un ārzemju dziedātājus, lai kopīgi izpildītu labāko no itāļu operas klasiskā duetu repertuāra. Koncertā piedalīsies pasaulē pieprasītā opermūzikas lielzvaigzne - basbaritons Egils Siliņš, kurš nesen apbūra festivāla viesus, izpildot Feliksa Mendelsona Bartoldi oratoriju Elija, par izcilu sniegumu iegūstot 2014. gada Latvijas Mūzikas balvu, kā arī stilistiski daudzveidīgais mecosoprāns Ilona Bagele. Ļoti gaidīts būs arī Ineses ilggadējais skatuves partneris kontrtenors Sergejs Jēgers un īpašu bel canto dzīves svinēšanas noskaņu piešķirs Ineses Galantes un augstākās klases raksturtenora Aleksandra Grafa (Alexander Graf) dueta sniegums. Tenora Grafa repertuāru spēj izpildīt vien daži izpildītājmākslinieki visā pasaulē.

Savukārt piektdienas vakara koncertā 14. augustā The Swingles. Piektdienas vakars a cappella noskaņā Jūrmalas koncertzālē būs baudāms vokālo ansambļu lepnums no Londonas The Swingles. A cappella dziedātāju septets ir viens no mūsdienu labākajiem profesionālajiem vokālajiem ansambļiem Eiropā.The Swingles vēsturiski ir nesaraujami saistīts ar leģendāro ansambli, piecu Grammy balvu laureātu, 20. gs. 60. gados nodibināto The Swingle Singers, kuri līdz tam nedzirdētos aranžējumos meistarīgi izdziedāja Baha fūgas un uzreiz tika pamanīti pasaules mērogā. Lai gan ir nomainījušās paaudzes, The Swingles turpina savu priekšteču labākās tradīcijas, ar apbrīnojamu virtuozitāti un klausītājus saviļņojošu skanējumu aranžējot un atskaņojot visdažādāko žanru mūziku. Viņus klausoties, mānīgi šķiet, ka uz skatuves ir uzkāpis orķestris.

Tāpat kā festivāla jubilejas gadā, arī šogad festivāla sestdienas koncerts 15. augustā Džoijs Morants. Daniils Krāmers. Ņujorka-Maskava-Ņūorleāna veltīts džeza virtuozitātei. Summertime festivālā jau otro reizi ciemosies leģendārais džeza pianists Daniils Krāmers (Даниил Крамер) no Krievijas. Daniils Krāmers 2014. gadā festivālā izpelnījās stāvaplausus, kas apliecina, ka publika ļoti augstu novērtēja izcilā pianista izpildījumu. Šogad programmā, kas iecerēta kā stilistisks veltījums džeza ģēnijam Lūisam Ārmstrongam, Krāmers uzstāsies kopā ar virtuozo trompetistu un dziedātāju no ASV, sketa meistaru Džoiju Morantu (Joey Morant). Morants savulaik uzstājies kopā ar tādām izcilībām kā Dizija Gilespija bigbends, Kaunta Beizija orķestris, Laionels Hemptons, Rejs Čārlzs un Džeimss Brauns.

Vislielākā festivāla intriga un muzikālā daudzveidība sagaidāma tradicionālajā noslēguma jeb Gala Galante koncertā 16. augustā, kad Inese Galante aicinās uz muzikālajām svinībām savus skatuves draugus. Festivāla nedēļu noslēgs spilgtas personības – Sanktpēterburgas mecosoprāns un Latvijas publikas iemīļota māksliniece Oļesja Petrova (Олеся Петрова), pasaulē pieprasītais raksturtenors Aleksandrs Grafs, pašmāju vērtības Sergejs Jēgers un Intars Busulis, viens no Latvijas labākajiem čellu ansambļiem – crossover žanra pārstāvji Da Gamba, kā arī džeza pasaules izcilās personības – pianists Daniils Krāmers un trompetists Džoijs Morants. Festivāla rīkotājs – Ineses Galantes fonds – iepriecinās ikvienu festivāla klausītāju, pietaupot arī dažus muzikālus pārsteigumus.

Neatņemama Summertime programmas sastāvdaļa jau otro gadu ir mūzikas konkursa Ineses Galantes Talanti laureātu uzstāšanās. Arī šogad festivāla apmeklētājus priecēs Latvijas jaunie muzikālie talanti, atklājot vairākus festivāla koncertus individuālā sniegumā vai muzicējot kopā ar pasaules zvaigznēm.

Summertime festivāla ietvaros pirmo reizi tiks rīkotas profesionālas meistarklases (10., 11. un 14. augustā), kur muzicēšanas prasmes pilnveidos jaunie mākslinieki, kā arī piedalīties varēs citi interesenti. Festivāla un meistarklašu laikā Jūrmala būs ne tikai akadēmiskās mūzikas epicentrs, bet vienlaikus tā uz nedēļu pārvērtīsies par Latvijas "muzikālās izglītības galvaspilsētu". Meistarklases notiks Jūrmalas kultūras centrā Summertime festivāla nedēļā un tās būs bez maksas. Tās vadīs profesionāla komanda – festivāla viesmākslinieki – vijolniece Lidija Baiha, diriģents un pianists Matiass Flecbergers, Canadian Brass un diriģents Ekharts Viceks. Pieteikšanās meistarklasēm jau sākusies un to ikviens interesents aicināts darīt Ineses Galantes talantu konkursa mājas lapā.

Biļetes uz visiem festivāla Summertime – aicina Inese Galante koncertiem iespējams iegādāties Biļešu paradīze tirdzniecības vietās visā Latvijā. Tikai tirdzniecības centrā Spice pirmajiem 500 biļešu pircējiem būs īpaša atlaide uz visiem festivāla koncertiem.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas