Jūrmalā norisināsies krāšņi ziemas pavadīšanas svētki jeb MasļeņicaSvētdien, 22. februārī, ievērojot senas slāvu tradīcijas, Jūrmalā tiks plaši un krāšņi atzīmēta Masļeņica jeb ziemas pavadīšanas un pavasara sagaidīšanas svētki. Lieliem un maziem Jūrmalas iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja baudīt folkloras ansambļu priekšnesumus, izmēģināt savus spēkus ledus staba iekarošanā, vērot salmu lelles dedzināšanu, nobaudīt pankūkas un citus tradicionālos cienastus, kā arī laimēt balvas, kopīgi piedaloties dažādās svētku aktivitātēs.

Masļeņica ir sena slāvu tradīcija, kuras laikā tiek līksmi pavadīta garā, aukstā ziema un sagaidīts ilgi gaidītais pavasaris. Tā ir pareizticīgo svinamā diena, kuru svin septiņas dienas pirms lielā gavēņa. Pirms ilgstošā gavēņa ir kārtīgi jāizklaidējas, tāpēc Masļeņica izvēršas par krāšņu svētku karnevālu ar ēdienu un izklaižu pārpilnību. Tāpat šajā laikā cilvēki meklē izlīgumu ar saviem tuviniekiem, piedod aizvainojumus un lūdz piedošanu. Līdzīgas ziemas pavadīšanas un pavasara sagaidīšanas svinības notiek arī citur pasaulē. Piemēram, Lielbritānijā tiek atzīmēta “Pankūku diena”, Francijā – Mardi Gras festivāls, savukārt latviešiem ir Meteņi – seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki.

Šogad Masļeņicas nedēļa tiks svinēta no 16. līdz 22. februārim. Jūrmalas kūrortpilsētas iedzīvotājiem un viesiem ir sagatavoti ar daudzveidīgām paražām un tradīcijām pārbagāti pasākumi, kur netrūkst ne jautrības, ne svētku cienasta.

Dziesmas, dejas un bezmaksas pankūkas pie Kauguru kultūras nama

22. februārī no plkst.11.00 Kauguru kultūras nama teritorijā notiks trīs stundu garš Masļeņicas tradīcijām piesātināts pasākums. Pasākuma laikā Masļeņicas krāsainību caur tautas dejām un dziesmām radīs Jūrmalas romu ansamblis, folkloras kopas „Ivuška” un „Berendejka”, kā arī pasākuma noslēgumā – šovs “Vasila”. Masļeņica nav iedomājama bez ielu tirgotājiem, tradicionālajiem svētku kārumiem un aromātiskas tējas smaržas un, protams, pankūkām. Tāpēc visiem pasākuma viesiem būs iespēja bezmaksas baudīt tradicionālo Masļeņicas cienastu – pankūkas.

Pašgatavotas delikateses, ledus staba iekarošana un salmu lelles dedzināšana sanatorijā “Jantarnij bereg”
Masļeņicas svinības sanatorijā “Jantarnij bereg” tiek organizētas kopš 2010. gada, un jau kļuvušas par tradīciju Jūrmalā. Šogad Ķemeru nacionālā parka teritorijā 22. februārī no plkst.12.00 viesus sagaidīs folkloras ansamblis “Berendejka”, būs spēles un atrakcijas, delikatešu tirdziņš, varēs piedalīties sešus metrus augsta ledus staba iekarošanā un vērot salmu lelles dedzināšanu. Lelles dedzināšanai ir simboliska nozīme – tā simbolizē atbrīvošanos no aizvadītā gada likstām, un līdz ar to tiek pavadīta ziema, lai ļautu atnākt pavasarim. Viesu ērtībām no Kauguru vidusskolas līdz sanatorijai kursēs bezmaksas autobuss.

Pankūkas katrai gaumei Masļeņicas nedēļas garumā

Pankūku ēšana ir viena no galvenajām Masļeņicas tradīcijām. Tās simbolizē apaļo sauli, kas spoži spīd, padarot dienas siltākas, gaišākas un garākas. Tradicionāli tiek uzskatīts, ka cilvēkam, kurš nav kārtīgi ēdis Masļeņicas nedēļas laikā, visu gadu neveiksies. Savukārt Masļeņicas mielasti un līksmība šajos svētkos uzskatāmi par gaidāmās labklājības, uzplaukuma un veiksmes priekšvēstnešiem.

Cienot šo seno tradīciju, vairāki Jūrmalas restorāni, kafejnīcas un viesnīcas ir sarūpējuši īpašus Masļeņicas nedēļas pankūku un citu tradicionālo ēdienu piedāvājumus. Izbaudīt pankūku garšu un veidu dažādību no 16. līdz 22. februārim varēs restorānos MaMa Hotel (Tirgoņu iela 22), Kurshi Hotel (Ceriņu iela 22), SemaraH Hotel Lielupe (Bulduru prospekts 64/68) un restorānā MyLife (Meža prospekts 49). Savukārt 21. februārī, plkst.11.00 restorānā MyLife norisināsies pankūku gatavošanas meistarklase bērniem restorāna šefpavāres Raisas Alijevas vadībā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas