Kino CĒSIS sākas zviedru kino nedēļa ar bezmaksas filmu seansiem un sarunāmNedēļas garumā, no 21. – 26. septembrim, Kino CĒSIS gaidāma zviedru filmu nedēļa, piedāvājot apmeklētājiem noskatīties filmas un piedalīties sarunās ar žurnālistiem Sandiju Semjonovu, Uģi Lībieti, kino teorētiķi Ditu Rietumu un režisorēm Lieni Lindi un Kristu Burāni, izceļot tādas šai ziemeļvalstij nozīmīgas vērtības kā demokrātija, vienlīdzība, vārda brīvība un iekļaujoša sabiedrība. Pateicoties Zviedru institūta atbalstam, visi seansi un pasākumi ir bez maksas.

Zviedru kino dienas Kino CĒSIS iesāksies trešdien, 21. septembrī ar biogrāfisko drāmu “Astrīdas Lindgrēnas jaunība” (Becoming Astrid, 2018) un dokumentālo filmu “Pasaulē skaistākais zēns” (The most beautiful boy in the world, 2021).

Filma “Astrīdas Lingrēnas jaunība” vēsta par pasaulslaveno zviedru bērnu grāmatu autori, kura, neskatoties uz viņas jaunībā valdošajām gaidām attiecībā uz sievietēm un reliģisko audzināšanu, nolēma atbrīvoties no sabiedrības normām un sekot savai sirdij.

Savukārt “Pasaulē skaistākais zēns”, kurā 50 gadus pēc slavenās itāļu režisora Lukīno Viskonti filmas "Nāve Venēcijā" tapšanas zviedrs Bjerns Andersens ved mūs ceļojumā, ko veido personīgas atmiņas, kino vēsture, zvaigžņu putekļi un traģiski notikumi, kas varētu būt Andresena pēdējais mēģinājums beidzot atgūt savu dzīvi.

Abas filmas būs skatāmas atkārtoti - katra vēl vienā seansā nedēļas izskaņā.

22. septembrī, 18.00 pirmo reizi Latvijā tiks demonstrēta uz patiesiem notikumiem balstītā drāma “438 dienas” (438 days, 2019). Filma ir patiess stāsts par žurnālistiem Martinu Šibiju un Johanu Pērsonu, kuri, šķērsojot Somālijas un Etiopijas robežu, liek visu uz spēles. Viņi vēlas atklāt patiesību par to, kā naftas atradņu meklējumi ietekmē iedzīvotājus Ogadenas reģionā. Pēc piecām dienām tuksnesī uz viņiem šauj un ievaino, un sākas cits stāsts. “438 dienas” skar vārda un tiesību brīvības tēmu, kad patiesības medības pārvēršas starptautiski politiskā dzīvības un nāves spēlē, cīņā par izdzīvošanu.

Aicinot būt ne tikai vērotājiem, bet arī pašiem iesaistīties, pirms seansa, plkst. 16.30 ikviens interesents aicināts piedalīties sarunā ar žurnālistu, režisoru un producentu Sandiju Semjonovu un Latvijas Radio ārzemju ziņu žurnālistu Uģi Lībieti, lai kopīgi diskutēt gan par preses brīvības nozīmi Latvijā un pasaulē, gan par žurnālista profesijas izaicinājumiem un robežām. Sarunu vadīs Edgars Raginskis.

Zviedru kino nedēļas centrālais notikums gaidāms piektdien, 23. septembrī, plkst. 19.00 ar Kolumbiešu izcelsmes zviedru režisores Natālijas Alvaresas Mesenas (Nathalie Álvarez Mesén) drāmu “Klāra Sola” (Clara Sola, 2021), kas pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada Kannu kinofestivālā. Filma vēsta par četrdesmit gadīgo Klārai, kurai piemītot īpaša saikne ar Dievu, un kā dziedniece viņa uztur ģimeni un ciematu. Pēc gadiem ilgas un represīvas savas mātes kontroles Klāras seksuālo pasauli satricina alkas pēc brāļameitas jaunā un pievilcīgā drauga. Šis pamodinātais spēks ieved Klāru neizpētītā teritorijā, ļaujot viņai šķērsot gan fiziskas, gan mistiskas robežas. Patiesās būtības atklāšanas iedvesmota, Klāra pakāpeniski atbrīvojas no “svētās” lomas un dziedē sevi.

Pirms seansa, plkst. 18.00 skatītāji aicināti uz tikšanos ar filmas režisori Natāliju Alvaresu Mesenu. Sarunā piedalās arī režisore Liene Linde un režisore Krista Burāne, to vadīs kino teorētiķe un Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma. Saruna notiks latviešu un angļu valodā, nodrošinot tulkojumu.

Sestdiena, 24. septembris, un svētdiena, 25. septembris atvēlētas ģimenēm, kad mazākie skatītāji un viņu vecāki aicināti noskatīties divas zviedru animācijas filmas.

Sestdien tiks izrādīta filmiņa par kaķēnu, kurš zaudējis asti “Palle bez astes”. Kādu dienu pēkšņa vētra aizved Palli no drošajiem laukiem uz piedzīvojumu pilno un dīvaino pilsētu.

Svētdien uz lielā ekrāna būs skatāms slavenais stāsts “Karlsons uz jumta” par septiņgadīgo Brālīti, kurš jūtas ļoti vientuļš, līdz kādu dienu pie viņa pa logu ielido vīriņš ar propelleri uz muguras, kas dēvē sevi par Karlsonu.

Zviedru filmu nedēļa noslēgsies 26. septembrī, ar dokumentālo filmu “Modes skate”(Catwalk, 2020). Filma atklāj stāstu par Emmu, kas vēlas kļūt par modeli, un lūdz palīdzību pazīstamajam "Glada Hudig" teātra režisoram Pēram Jūhansonam, kurš Modeļa karjera ir nepiepildāms sapnis lielākajai daļai cilvēku, bet vēl jo vairāk tiem, kuriem ir funkcionāli traucējumi. Kopā ar neparastu modeļu grupu sākas Emmas aizraujošais ceļojums, kas apliecina, ka tiesības mirdzēt ir ikvienam!

Visas filmas tiks demonstrētas orģinālvalodā ar titriem latviešu valodā.

Bezmaksas ieejas kartes uz seansiem ir iespējams izņemt Koncertzāles “Cēsis” kasē vai internetā www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas