Krūts protēzes sola ne tikai trūcīgajām



Vēl pavisam nesen Neatkarīgā rakstīja par sieviešu – onkoloģisko pacienšu – izmisumu. Valsts, taupot līdzekļus tehniskajiem palīglīdzekļiem, protēzes pēc krūts noņemšanas vēža saslimšanas gadījumā piešķīra tikai trūcīgām sievietēm, pārējās atstājot bez nekā. Sievietes izlīdzējās pat ar griķu maisiņiem... Tagad Labklājības ministrija (LM) nākusi klajā ar likuma grozījumiem, paredzot, ka turpmāk krūšu protēzes tiks piešķirtas bez maksas visām sievietēm, kurām tas būs nepieciešams.

Šis likuma grozījums sakritis ar laiku, kad visā pasaulē atzīmē Krūts veselības mēnesi. Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm gan Eiropā, gan Latvijā. Ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti apmēram tūkstoš krūts vēža gadījumu.

Programma nenostrādā

Ja kopumā saslimstības dati Latvijā neatšķiras no Eiropas valstīs vidējiem rādītājiem, galvenā problēma joprojām ir tā, ka mūsu valstī vēzi vairāk nekā trešdaļā gadījumu atklāj novēloti. Šādos gadījumos vēža ārstēšana var nebūt efektīva. Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks norāda, ka šāgada kampaņas devīze ir Būsim veselas!, lai pievērstu uzmanību krūts vēža agrīnai diagnostikai un psihosociālā atbalsta nepieciešamībai vēža pacientiem, kas šobrīd Latvijā valsts līmenī nav pieejams.

Latvijā 2009. gadā ieviesa agrīno vēža diagnostikas programmu, tomēr, pēc speciālistu vērtējuma, tā nepilda savas funkcijas. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vadošais onkologs Jānis Eglītis norāda: uzsākot krūts vēža skrīninga programmu, bija gaidīts, ka krūts vēzis tiks atklāts lielākam skaitam pacientu, tomēr kopumā programma savu lomu nepilda. Ārsts uzskata, ka tas notiek tāpēc, ka Latvijā nav konkrētas institūcijas, kura nodarbojas ar skrīninga programmas izpildi, kā arī nozīmīgu lomu spēlē uzaicinājuma vēstuļu neveiksmīgā forma. «Krūts vēzi arvien vairāk atklāj pirmajā stadijā, tomēr tas ir nepietiekami, lai runātu par pozitīvām tendencēm, jo proporcionāli pieaug arī to sieviešu skaits, kam vēzi atklāj trešajā, ceturtajā un bez stadijas stadijā. Krūšu veselību pārbaudījušas tikai piektā daļa sieviešu, kuras saņēmušas uzaicinājuma vēstuli.»

Aicina uz pārbaudēm

Dzīvības koks aicina visas sievietes rūpēties par savu veselību laikus un aktīvi piedalīties krūts vēža skrīninga programmā. Oktobrī sadarbībā ar Veselības centru 4 tiks rīkota akcija, kuras laikā mobilais mamogrāfs būs pieejams Rīgā pie Saeimas, pie tirdzniecības centriem Alfa un Spice, kā arī Aucē un Brocēnos. Mamogrāfiskie izmeklējumi būs pieejami sievietēm, kuras saņēmušas Veselības norēķina centra uzaicinājuma vēstules un būs paņēmušas līdzi pasi.

Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs norāda: kopš 2010. gada pavasara veselības centra mobilā mamogrāfa izbraukumos pa Latvijas reģioniem ir veikti jau vairāk nekā 4500 izmeklējumu. «Nepietiek veikt izmeklējumus, svarīgi, lai sievietes saņemtu rezultātus,» saka A. Irmejs, Valstij būtu izdevīgāk, ja izmeklējumu rezultātu saņemšanu padarītu ērtāku, piemēram, izsūtot tos pacientēm personiski.

Ārsts arī uzsver, ka mūsdienās ir uzlabojušās ārstēšanas metodes, tās ir kļuvušas saudzējošākas un efektīvākas, tāpēc sabiedrībā jāmaina viedoklis par to, ka krūts vēzis ir neārstējams.

Atbalstīs un pētīs, kāpēc neiet

Dzīvības koks par sabiedrības saziedotiem līdzekļiem organizē psihosociālās rehabilitācijas nometnes Spēka avots – pašlaik jau notikušas septiņas, kuru laikā ir palīdzēts vairāk nekā 150 vēža pacientiem. Biedrība vēlas iet soli tālāk un krūts veselības mēneša ietvaros uzsāk atbalsta grupas vēža pacientiem. Valsts finansējums pacientu psihosociālam atbalstam netiek paredzēts, tāpēc arī sabiedrība aicināta atbalstīt vēža pacientu rehabilitāciju, piezvanot labdarības tālrunim. Savukārt, lai noskaidrotu iemeslus, kādēļ tik maz sieviešu izmanto valsts apmaksāto krūts vēža agrīnās diagnostikas programmu, biedrība līdz gada beigām plāno veikt pētījumu.

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas