Kultūras centrs “Imanta” aicina uz izstādēm



Kultūras un atpūtas centrs “Imanta” atkal ver durvis apmeklētājiem un aicina apmeklēt dažādas izstādes.

Kultūras centra 2. stāva galerijā skatāma tautas tēlotājmākslas studijas “Umbra” izstāde “Miniatūras”. Studijā “Umbra” darbojas autori, kas ar miniatūras formu strādājuši jau ilgstoši, taču, kad pandēmijas dēļ studijas nodarbības kļuva par individuālām stundu garām tikšanās reizēm, šī forma atnāca kā glābiņš un reizē metodisks uzdevums arī citiem gleznošanas entuziastiem. Tā ir izveidojusies apjomīga mazo formātu darbu kolekcija, kur satiekas visdažādākās idejas, tehniskie paņēmieni un autoru mīlestība uz mākslu. “Miniatūra ir kā smalka šefpavāra gatavots gardums, kur vienā mazā kumosā tiek ielikta visa garšas buķete,” formu raksturo studijas vadītāja, gleznotāja Agnija Ģērmane. Mākslas vēsture rāda, ka visos laikos cilvēki ir novērtējuši ar mīlestību un pacietību radītus maza izmēra mākslas darbus, kas prasa lielu meistarību, enerģijas koncentrāciju un precīzu izteiksmi. “Mazu mākslas darbiņu popularitātei, protams, ir arī gluži racionāls iemesls – ierobežota vieta, laiks un materiāls, kaut gan visi, kas ķērušies klāt šādam darbam teiks, ka tas ir īpašs žanrs un izpildījuma veids, kas prasa tikpat laika un spēka, cik lielie audekli,” atzīst studijas vadītāja.

Kultūras un atpūtas centra “Imanta” tautas tēlotājmākslas studija “Umbra” ir pieredzes bagāts kolektīvs ar vairāk kā pusgadsimtu senu vēsturi un tradīcijām – šogad studija atzīmē 60 gadu jubileju. Glezniecības studijas darbību 1961. gadā aizsāka mākslinieks Nikolajs Petraškevičs, 70. gados studijā darbu sāka gleznotāja Māra Zītare, kuras vadībā “Umbra” tika pie skanīgā nosaukuma un izveidojās par saliedētu kolektīvu, bet kopš 2019. gada studiju vada gleznotāja Agnija Ģērmane.

Savukārt 1. stāva galerijā eksponēta ceļojošā izstāde “AccessAbility: tiesības uz cieņpilnu dzīvi”. Dzīvot ar cieņu, neskatoties uz invaliditāti, ir cilvēka tiesības saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Dodot iespēju ikkatram tikt redzētam un sadzirdētam, mēs ejam pretī ikviena cilvēka tiesībām uz cieņpilnu dzīvi. Izstādē redzami 14 Zviedrijas un 14 Latvijas cilvēku ar invaliditāti portreti un personīgie stāsti par līdzvērtīgu dzīvi un iekļaušanos sabiedrībā, par sapņiem, cerībām, bēdām, prieku, darbu, ģimenēm un mīļajiem. Izstādes mērķis ir parādīt, ka mums apkārt dzīvo cilvēki, kuriem ir īpaši jāpielāgojas vai īpaši jādomā, kā iekļauties redzīgo, dzirdīgo un staigājošo sabiedrībā, kā lietot infrastruktūru, kura radīta, formāli domājot par līdzcilvēkiem. Izstāde kā Zviedru institūta iniciēts projekts Latvijā aktualizē mūsu attieksmi un iekļaujošas sabiedrības aspektus.

Izstādes fotogrāfi ir Matīss Markovskis (Latvija), Markus Marketiks (Markus Marcetic, Zviedrija). Izstādes kuratore – Dr.art. Aija Freimane. Projekta “AccessAbility” pasaules tūres vadītāja – Silvija Augustinsone (Sylvia Augustinsson, Zviedrijas institūts Stokholmā). Izstāde izveidota ar Zviedru institūta un Zviedrijas vēstniecības atbalstu. Ceļojošā izstāde deponēta no Latvijas Nacionālās bibliotēkas.

Izstādes skatāmas bez maksas, katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00. Apmeklējot kultūras centru, jālieto mutes un deguna aizsegs. Izstādi var apmeklēt tikai vienatnē vai kopā ar savas mājsaimniecības locekļiem.

Foto: Ilustratīvs

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas