Kultūras mantojuma Gada balvas laureāts 2011. gadā – Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra izpēte un attīstības koncepcija

Kultūras mantojuma Gada balvas 2011 nominācijā „Izpēte” par laureātu kļuva SIA Arhitektūras birojs FORMA un LCC Karklins Design Studio ar Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko izpēti un attīstības koncepciju. Autors – Arhitektūras birojs Forma, SIA  un  Karklins Design Studio LLC. Arhitekti – I.Kārkliņa, Miks Kārkliņš, piedaloties  J. Zaharāns, G. Kalniņš, M.Rupeka, M.Reinbergs, pasūtītājs – Līgatnes pilsētas dome, izpēte/koncepcija – 2008. gads.
Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra izpēte un attīstības koncepcija Līgatnes attīstību šis dienas kontekstā varētu raksturot kā likumsakarīgu paradoksu. Šis paradokss balstās uz divām, šķietami nesavienojamām tendencēm, kas definē Līgatnes pilsētas būtības. No vienas puses, Līgatne saistāma ar Latvijas vienīgo papīrražošanas uzņēmumu, no otras puses tā saistāma ar Gaujas upes senleju un Gaujas Nacionālo Parku. Pa vidu starp šiem diviem nozīmīgajiem Līgatnes šīs dienas būtības definējošiem spēkiem klusībā eksistē Līgatnes vēsturiskais papīrrūpniecības komplekss. Tieši vēsturiskajā apbūvē kā ekonomiskā un sociālā vienībā slēpjas Līgatnes pilsētas būtība.
Projekta mērķis bija veikt Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra pilsētbūvniecisko izpēti, izstrādāt šīs kultūras pieminekļa saglabāšanas koncepciju un dot priekšlikumu infrastruktūras pielāgošanai tūrisma attīstībai. Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra pilsētbūvnieciskā izpēte tika veikta pamatojoties uz vēsturisko dokumentu izpēti vairākos arhīvu un bibliotēku fondos. Vēsturisko faktu un materiālu apkopošana tika veikta sadarbībā ar Artūru Kokorēviču, Latvijas Universitātes Sociālo Zinātņu fakultātes Informācijas un Bibliotēku studiju nodaļas studentu , Gunti Gailīti, pilsētas iedzīvotājiem un Līgatnes pilsētas domi.
Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra izpēte un attīstības koncepcija ir pamatā pēc tam izstrādātajam projektam “Līgatnes kultūrvēstures turisma takas Līgatnē “ ( 2008/2009 ) , kas šobrīd jau ir būvniecības nobeiguma stadijā.
Projektā Līgatnes vēsturiskā papīrrūpniecības kompleksa pielāgošanai tūrisma industrijas vajadzībām  ir paredzēts izveidot tūrisma centrus un tūrisma maršrutus vēsturiskā kompleksa apskatei. Tūrisma maršrutu ietvaros ir izdalīti trīs nozīmīgi tūrisma maršruti , daļēji pielāgojot jau esošo tūrisma taku sistēmu. Šajā projektā ir izstrādāts risinājums 1.maršrutam – Skolaskalns – Handfabrika – Rīgaskalns – Zaķusala . Šī maršruta ietvaros iespējams vispilnīgāk aplūkot un novērtēt Līgatnes vēsturiskā papīrrūpniecības kompleksa raksturu. Paralēli divu nozīmīgāko Līgatnes kalnu un dzīvojamo māju grupām Skolaskalns un Rīgaskalns , iespējams aplūkot Handfabriku un Līgatnes upes ieleju ar tās topogrāfiju un dabīgajiem iežiem. Galvenie pielāgošanas darbi saistāmi ar vides sakārtošanu dzīvojamo māju grupās, taku labiekārtošanu , atsevišķu vēsturisko tiltiņu jauna dizaina veidošanu , kā arī nozīmīgāko skatu punktu pielāgošanu tūrisma maršrutu vajadzībām.

Avots: www.latarh.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas