Laikmetīgās dejas festivālā Vides deja 2014 uzstāsies viesmākslinieki no Norvēģijas un ČehijasLaikmetīgā dejas festivāla Vides deja 2014 ietvaros, kas no 24. līdz 31. augustam norisināsies Ropažu novadā, būs skatāmas deviņas laikmetīgās dejas izrādes gan pašmāju, gan ārvalstu dejotāju izpildījumā. Kā īpašie festivālā viesi uzstāsies čehu horeogrāfes Lenka Vagnerová dejas kompānija, uz Latviju atvedot pagājušā gada labāko dejas izrādi Čehijā Riders, kā arī norvēģu laikmetīgās dejas horeogrāfu duets Siri Jøntvedt un Snelle Hall.

“Par šī gada festivāla dejas programmas galveno vadlīniju izvēlētas cilvēciskās attiecības un cilvēciskums. Attiecības, kuras ietekmē gan bizness, profesija, darba un sadzīves rutīna, ilūzijas, stereotipi un pieņēmumi, gan gribasspēks, individuālās brīvības un komforta robežas. Kādas ir šīs attiecības un kas mūs satrauc – šīs sajūtas tiks izdzīvotas un izdejotas festivāla dejas izrādēs,” stāsta festivāla mākslinieciskā vadītāja un horeogrāfe Lilija Lipora.

Festivāla Vides deja 2014 ietvaros ar pagājušā gada labāko deju izrādi Čehijā viesosies horeogrāfes Lenka Vagnerová dejas kompānija. Izrāde Riders, kas tiks izrādīta festivāla noslēgumā 31. augustā Ropažu parka estrādē, atzīta par Gada dejas izrādi 2013 festivālā Czech Dance Platform. Turpretim izrādes dejotāji – Andrea Opavská un Tomáš  Červinka – šajā festivālā nominēti kā Gada labākie dejotāji 2013.

Savukārt laikmetīgās dejas horeogrāfu duets Siri un Snelle no Norvēģijas uzstāsies ar izrādi Far away from the buzz of business. Izrādes tapšanas gaitā tās autores strādājušas ar tādām tēmām kā, piemēram, pacietība un izturība, gaidot kamēr lietas “nogulsnēsies”. Tas ir, tāpat kā nogulsnes nosēžas un paliek gultnes dziļumā. Pēc tam ir iespējams ieraudzīt tīru un skaidru ūdeni. Izrāde notiks 29. un 30. augustā Ropažu izstāžu zālē.

Lai arvien vairāk interesentu iepazīstinātu ar laikmetīgās dejas izpildījumu un festivāla tēmām, dejas izrādes un performances notiks ne tikai Ropažos, bet arī tuvākajos kaimiņu novados – Garkalnes novada Upesciemā, Tīnūžos, Ikšķilē, Suntažos un Inčukalnā.

Festivāla laikā būs vērojamas vairākas horeogrāfes Lilijas Liporas veidotās izrādes, tostarp Abi, Būt kopā un Krāsas. Laikmetīgās dejas un latviešu tautasdejas sintēze – izrāde Būt kopā – ir stāsts par mūsdienu Latvijas cilvēku un viņa identitāti plašajā pasaulē. Izrāde skatāma 27. augustā Ropažu parkā. Izrāde Krāsas, kurā atspoguļotas cilvēciskās attiecības, par izteiksmes līdzekli izmantojot krāsas, tiks izdejota 28. augustā Upesciemā. Savukārt izrāde Abi būs vērojama 26. augustā Ikšķilē un 27. augustā riepu servisā Ropažos.

Horeogrāfes Olgas Žitluhinas jaunākais veikums, pilna vakara laikmetīgās dejas izrāde Ārā tapusi, iedvesmojoties no Henrika Ibsena lugas Brands tēmām, Ropažu parkā būs skatāma 29. augustā. Horeogrāfe Olga Žitluhina par izrādi saņēmusi AkkA/LAA autora balvu. Kritiķu un skatītāju novērtētā izrāde, nominēta laikraksta „Diena” gada balvai kultūrā un raidījuma „100 g kultūras” balvai „Kilograms kultūras”, kā arī  nominēta Spēlmaņu nakts balvai.

Horeogrāfes un dejotājas Katrīnas Albužas izrāde Kup es ir pašas Katrīnas izdejots un izstāstīts stāsts par kurpēm. Izrāde veidojas mijiedarbībā starp Katrīnu un skatītājiem, kas arī ietekmē izrādes turpmāko gaitu. Tā būs skatāma 29. augustā Tīnūžos un 31. augustā Ropažos.

Horeogrāfes Elīnas Breices izrāde Cik tuvu ir atmiņu intermēdijas, kas atspoguļos divu cilvēku kopā esību, kad laiks ir kļuvis ilglaicīgs, bet telpa – pastāvīga. Izrāde ir divu cilvēku kopdzīves ainu uzplaiksnījumi no tuvas intimitātes līdz pilnīgai atsvešinātībai, no patiesām atmiņām līdz reproducētām iedomām, no sevis pazaudēšanas līdz jaunai atklāšanai, no emociju uzplūdiem līdz cilvēcisko vērtību apzināšanai. Izrāde nominēta Spēlmaņu nakts balvai un tiks izdejota 25. augustā Suntažu pils teritorijā, kā arī 26. augustā Ropažu futbola laukumā.

Izrāde Dunkani – dīvaiņi vai pravieši? ir pētījums par Amerikāņu izcelsmes mākslinieku, dejas reformatoru Aisedoras un Raimonda Dunkanu personībām, mākslas un dejas filozofijas procesiem 20.gadsimta sākumā. Tā būs skatāma 27. augustā Inčukalna Kultūras namā, kā arī 28. augustā Zaķumuižas klubā.

Savukārt dejas izrāde Pusvēji ir laikmetīgās dejas horeogrāfes un dejotājas Gabijas Bīriņas diplomdarbs, kas tapis sadarbībā ar Garkalnes novada pašvaldību, dejotājiem, mūziķiem un videomāksliniekiem, pirmo rezi tiks izrādīts plāšākai publikai. Izrāde skatāma 30. augustā Ropažu parka estrādē.

Šogad festivāls norisināsies jau ceturto gadu pēc kārtas, tā mērķis ir popularizēt laikmetīgās dejas mākslu, kā arī veicināt kultūras un mākslas daudzveidību un aktivitāti Latvijas reģionos. Festivāla laikā ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties arī dejas meistarklasēs un performancēs profesionālu horeogrāfu un mākslinieku vadībā, kā arī vērot deju filmas, apmeklēt diskusiju un doties veloekskursijās. Detalizēta festivāla programma atrodama www.videsdeja.lv. Ieeja visos festivāla pasākumos ir bez maksas.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas