Lailas Pakalniņas spēlfilma “Ausma” saņem trīs balvasAtzīmējot Lailas Pakalniņas spēlfilmas “Ausma” nonākšanu Eiropas Kino akadēmijas (EFA) šāgada 50 labāko pilnmetrāžas filmu sarakstā, 12. septembrī plkst. 19.00 kinoteātrī “Splendid Palace” filma “Ausma” tiks izrādīta īpašā goda seansā. Dienu pirms šī seansa kļuvis zināms, ka filma saņēmusi trīs balvas festivālā Kinošok – balvu par labāko režiju, Krievijas kinopreses balvu un alternatīvās žūrijas balvu, kas tiek pasniegta pirms festivāla.

Eiropas Kino akadēmijas (EFA) šāgada 50 labāko pilnmetrāžas filmu saraksta publiskošana nāca ar patīkamu vēsti Latvijas kinoindustrijai – Lailas Pakalniņas spēlfilma Ausma iekļauta filmu izlasē, no kuras tiks izvēlētas nominētās filmas Eiropas Kino akadēmijas balvām par gada labākajiem sasniegumiem kinomākslā. Nomināciju saraksts tiks izsludināts novembra sākumā Spānijā, Seviļas kinofestivālā, bet 29. EFA balvu pasniegšana notiks 10. decembrī – Polijā, Vroclavā, šāgada Eiropas kultūras galvaspilsētā.

Lailas Pakalniņas spēlfilma Ausma starptautisko pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gadā 18. novembrī A klases kinofestivālā Black Nights Tallinā, Latvijas pirmizrāde notika 23. novembrī kinoteātrī Splendid Palace.

"Ausma ir estētiski izsmalcināta filma, kas satricina, uzdzen niknumu un raisa apņēmību, ka nekad, nekad, nekad vairs mēs nebūsim manipulējams cilvēku pūlis," Lailas Pakalniņas filmu komentē kinokritiķe Daira Āboliņa. "Šī ir vienīgā filma Eiropas Kino akadēmijas 50 gada labāko filmu sarakstā, kuru mēs drīkstam uztvert personiski."

Ausma ir Lailas Pakalniņas piektā pilnmetrāžas spēlfilma, tā plaši izrādīta un apbalvota arī starptautiskajā vidē un festivālos – Baltijas valstīs, Čehijā, Irānā, ASV, Zviedrijā, Itālijā, Francijā, Meksikā, Ukrainā, Polijā, Krievijā, Serbijā, Slovēnijā un citviet pasaulē. Nupat saņemta ziņa, ka Ausmas balvu kolekciju, kuru aizsāka apbalvojums operatoram Voitekam Staronam jau pirmajā Ausmas festivālā Tallinā, papildinājušas trīs balvas festivālā Kinošok, kas notiek Melnās jūras krastā, Anapā, un dibināts 1992. gadā kā avangarda filmu festivāls. Jau pirms oficiālo balvu paziņošanas festivālā Kinošok parasti tiek piešķirta alternatīvās žūrijas balva labākajai filmai – par to režisore Laila Pakalniņa esot jau gadiem dzirdējusi, bet nekad neesot pat sapņojusi tādu saņemt. Šo mākslinieka Aleksandra Ševčenko veidoto figūriņu Laila Pakalniņa saņēma klātienē, bet pēc tam devās uz Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu Rīgā, kur pičingam bija izvēlēts arī viņas dokumentālās filmas projekts Karote. Festivāla Kinošok oficiālajā noslēgumā filmai Ausma tika piešķirta arī balva par labāko režiju un Krievijas preses balva.

Kinoteātra Splendid Palace Goda seansā filma tiks demonstrēta ar angļu subtitriem, tāpēc režisore aicina ņemt līdzi arī latviski nerunājošus draugus un radus. Filma ir Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojums, kas tapis ar Nacionālā Kino centra finansiālo atbalstu. Seansa ievadā – tikšanās ar režisori Lailu Pakalniņu, aktieri Vili Daudziņu, skaņu režisoru Anriju Krenbergu un citiem filmas radošās komandas pārstāvjiem.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas