Latvijā uzstāsies Izraēlas Filharmoniskais orķestris un maestro Zubins MetaCeturdien, 20. augustā Dzintaru koncertzālē ar krāšņu programmu viesosies pasaulslavenais Izraēlas Filharmoniskais orķestris un diriģents Zubins Meta.

Izraēlas Filharmonisko orķestri 1936. gadā dibināja izcilais vijolnieks Broņislavs Hūbermans, bet orķestra inaugurācijas koncertā pie diriģenta pults stāvēja 20. gs. leģenda - maestro Arturo Toskanīni. Kopš dibināšanas brīža orķestris ir iekarojis stabilu vietu pasaules izcilāko orķestru virsotnē un ar savām koncertprogrammām regulāri uzstājas pasaules prestižākajās koncertzālēs un festivālos. 1969. gadā maestro Zubins Meta tika iecelts par orķestra muzikālo padomnieku, bet 1977. gadā kļuva par tā māksliniecisko vadītāju. Savukārt 1988. gadā par orķestra laureātdiriģentu kļuva pasaulslavenais amerikāņu komponists un diriģents Leonards Bersteins. 1992. gadā par goda viesdiriģentu tika iecelts izcilais maestro Kurts Mazurs, bet 2011. gadā par galveno viesdiriģentu kļuva Džanandrea Noseda.

Leģendārais diriģents Zubins Meta ir dzimis Indijā, muzikālā ģimenē - viņa tēvs dibināja gan Bombejas simfonisko orķestri, gan bija mākslinieciskais vadītājs Amerikas Jauniešu simfoniskajam orķestrim Losandželosā. Uzsācis medicīnas studijas, 18 gadu vecumā Zubins tās pameta, lai studētu mūziku Vīnē. Un jau pēc septiņiem gadiem viņs diriģēja divus pasaules prestižākos orķestrus ­- Vīnes un Berlīnes filharmonijas orķestrus. Viņš ir bijis mākslinieciskais vadītājs tādiem pasaulslaveniem muzikālajiem kolektīviem kā Monreālas simfoniskajam, Losandželosas Filharmonijas un Ņujorkas Filharmonijas orķestrim. Kā mākslinieciskais vadītājs vai padomnieks darbojies arī Bavārijas Valsts operā un Florencē notiekošajā festivālā "Maggio Musicale Fiorentino". Viņš ir goda biedrs Vīnes Valsts un Bavārijas Valsts opernamos, goda pilsonis Florencē un Telavivā, goda diriģents Vīnes Filharmonijas, Minhenes Filharmonijas, Losandželosas Filharmonijas, Bavārijas Valsts un "Teatro del Maggio Musicale Fiorentino" orķestrī, viņa apbalvojumu saraksts ir neaptverami garš. Kopā ar brāli Zarinu diriģents vada "Meli Metas mūzikas fondu", kas viņu dzimtajā Bombejā Rietumeiropas klasisko mūziku dara pieejamu un izglīto tajā vairāk nekā 200 bērnus. Izraēlas Filharmoniskais orķestris viņu 1981. gadā iecēlis par māksliniecisko vadītāju uz mūžu.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas