Latvijas dizaineru savienības konkuru darbu izstāde Latvijas Arhitektūras muzejā

Latvijas Arhitektūras muzejā M. Pils ielā 19, Rīgā līdz 27.01.2012 apskatāma Latvijas Dizaineru savienības konkursu „Gada balva dizainā ‘09, '10, ‘11" labāko vides dizaina darbu izstāde. Izstāde Latvijas Arhitektūras muzejā piedāvā iepazīties ar labākajiem šajā laikā tapušajiem objektiem: laureātiem un citiem darbiem, kuri izpelnījās žūrijas atzinību.

Televizoru vienmēr var izslēgt, gandarījumu nesološu grāmatu var aizcirst pēc pirmajām rindām, garlaikojošu teātra izrādi - pamest pēc paša izvēles, mākslu izstāžu zālēs - ignorēt, nepiedalīties dzejas vakaros vai koncertos. Taču no kultūrslāņiem, kas veido publisko telpu, nav iespējams izvairīties: ikviens ir spiests kļūt par publiskās telpas patērētāju. Informācija, ko piedāvā publiskā telpa, nav viendabīga. To veido vēstures artefakti, varas ideoloģiskie manifesti, privātās intereses un reklāma, mākslas objekti - visu kāds ir iniciējis, pasūtījis un apmaksājis.

Kāda ir laikmeta pienesums publiskajai telpai, kāda tās kvalitāte, vai publiskā telpa atrodas līdzsvarā ar lietotāja interesēm? Mūsdienu publiskās telpas veidošanā iesaistās arhitekti, mākslinieki un dizaineri. Latvijas Dizaineru savienība, trīs gadus rīkojot konkursus un savas gada balvas ietvaros izvirzot nominācijas „Ārtelpas objektu dizains" un „Fasāžu krāsu dizains", aicina lūkoties uz šo situāciju vērtējoši. Gada skatēm pieteiktos darbus ir novērtējusi starptautiska žūrija, starp tiem arī pilsētu amatpersonas, kas tieši atbildīgas par publiskās telpas kvalitāti, radošo savienību pārstāvji, praktizējoši mākslinieki un teorētiķi (viņu vidū, piemēram, tāda starptautiska autoritāte, kā Latvijā dzīvojošais krievu arhitektūras teorētiķis Aleksandrs Rapoports un citi).

Laureāti:
2009 Vita Balode, Andris Kokins, Kaspars Kaupe, Lauku, Sarkanmuižas dambja un Brīvības ielu Ventspilī kvartāla krāsu risinājums (Fasāžu krāsu dizains); Inta Berga, strūklaka "Apvārsnis" (Ārtelpas objektu dizains)

2010 Andris Kronbergs, Dace Grāvere, Kristaps Šulcs, projektēšanas birojs ARHIS, tirdzniecības centrs „Riga Plaza" Rīgā, Mūkusalas ielā 71 (Fasāžu krāsu dizains); Arnis Kleinbergs, projektēšanas birojs ARHIS skatu tornis Dzintaru Mežaparkā, Jūrmalā, (Ārtelpas objektu dizains)

2011 Gunārs Platpīrs, SIA Platpīrs, strūklaka "Buru laiva" (Ārtelpas objektu dizains)

Avots: www.mantojums.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas